بهره‌برداری از تونل انحرافی سد «سورک» به طول ۱۸۰متر در بخش «کیار» شهرستان شهرکرد، با حضور استاندار و جمعی از مسوولان استان چهار محال و بختیاری آغاز شد. مدیرعامل امور آب استان چهارمحال و بختیاری گفت: با حفر این تونل، عملیات اجرایی سد «سورک» به‌زودی آغاز می‌شود.

قاسمعلی خدابخشی در حاشیه دیدار استاندار و مسوولان اجرایی استان از طرح‌های سدسازی «بابا حیدر» و «سورک» در گفت‌وگو با ایرنا افزود: سد سورک از نوع خاکی با مغزه رسی به‌مساحت دریاچه، در تراز حداکثر ۲۲۵هکتار ساخته می‌شود.

وی حجم مفید مخزن سد سورک را ۲۵میلیون مترمکعب بیان کرد و افزود: کار ساخت سد سورک تا پایان طرح برنامه چهارم توسعه به پایان می‌رسد.

وی هدف از اجرای طرح را مهار و ذخیره آب‌های سطحی حوضه کیار و توسعه و بهبود کشاورزی در زمین‌های پایین‌دست عنوان کرد.

همچنین استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: امید است با بهره‌برداری از سد سورک ۶هزار هکتار از زمین‌های پایین دست سد سطح زیر پوشش شبکه قرار گیرد.

رجبعلی صادقی افزود: با تکمیل سدهای «باباحیدر» در شهرستان فارسان و «سورک» در بخش کیار شهرستان شهرکرد تحولی در اقتصاد و اشتغال کشاورزی این مناطق ایجاد می‌شود.

استاندار چهارمحال و بختیاری برای بهره‌برداری از ایستگاه پمپاز آب «امیرآباد» جونقان و بازدید از روند پیشرفت کار سدهای «باباحیدر» و «سورک» به شهرستان فارسان و بخش کیارشرقی سفر کرده بود.