مدیر‌عامل شرکت توزیع برق شیراز گفت: سرقت سیم برق از شبکه‌های توزیع و انتقال در شیراز و شهرستان‌های همجوار به یک مشکل جدی و چالش بزرگ تبدیل شده و به ویژه اینکه متاسفانه هرروز نیز در حال افزایش است. سید‌محمدحسن صحراییان در گفت‌و‌گو با «ایرنا»، افزود: سرقت سیم از شبکه‌های برق علاوه بر اینکه موجب بروز ضرر و زیان به شبکه‌ها و تاسیسات برق می‌شود موجب نارضایتی شهروندان، بروز تنش‌های اجتماعی، افزایش احتمال خطر و حادثه و مخدوش شدن امنیت عمومی نیز شده است.

وی گفت: مسوولان قضایی، امنیتی و انتظامی باید برای این معضل چاره اندیشی کنند و مشارکت‌های لازم برای حفاظت از عرصه‌ها و شبکه‌های برق و انرژی را داشته باشند.

مدیر‌عامل شرکت توزیع برق شیراز گفت‌: قانون باید برای مجازات سارقان سیم‌های برق و تاسیسات شبکه اجرا شود، مسوولان قضائی نیز باید با صدور احکام قاطع، اقدامات بازدارنده برای جلوگیری از سارق سیم برق انجام دهد.

وی افزود: تنها در دو هفته ابتدای آذر ماه امسال بیش از ۲هزار و ۶۰۰ متر سیم از شبکه‌های برق در شهرستان‌های شیراز، مرودشت، ارسنجان و سپیدان به سرقت رفته که بیشترین آن در نواحی مختلف شیراز بوده است.

مدیر‌عامل شرکت توزیع برق شیراز گفت‌: در این مدت طول سیم‌های سرقت شده در برخی موارد به بیش از نیم کیلومتر و وزن آن بیش از نیم تن بوده است که سارقان با استفاده از تجهیزات سنگین اقدام به این سرقت‌ها کرده‌اند.

صحراییان افزود: در نیمه اول آذرماه امسال در مناطق یادشده ۸هزار و ۵۰۰کیلوگرم سیم برق به سرقت رفته است و در پاره‌ای موارد یک منطقه چندین‌بار مورد سرقت واقع شده است.

روابط عمومی شرکت برق منطقه فارس نیز اعلام کرد که به دنبال آخرین گزارش‌ها، شهرستان‌های مرودشت، کازرون، فسا، جهرم، اقلید، فیروزآباد و محدوده نواحی یک و دو شیراز بالاترین آمار سرقت سیم‌های برق را در استان دارا هستند به همین دلیل صنعت برق فارس ضمن آگاه‌سازی شهروندان استان‌های فارس و بوشهر با همکاری دستگاه‌های امنیتی و قضایی از هیچ کوششی دریغ نخواهند ورزید.