دنیای اقتصاد - اهواز - محمد علاف‌پور: مدیرکل گمرکات استان خوزستان گفت: واردات کالا از گمرکات خوزستان برخلاف صادرات همچنان روند صعودی دارد. عباس علیدادی اظهار کرد: در ۱۰ماه اول امسال ۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۳۹ هزار و ۴۰۹ میلیارد ریال معادل ۳ میلیارد و ۲۱۴ میلیون دلار از گمرکات استان به خارج از کشور صادر شده است.

وی با بیان اینکه این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته ازنظر وزنی دو درصد و از نظر ارزشی ۱۵ درصد کاهش دارد، افزود: این در حالی است که واردات گمرکات استان از نظر وزنی۴۶ درصد و به لحاظ ارزشی ۶۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.

علیدادی تصریح کرد: در ۱۰ماه اول امسال ۱۳میلیون و ۸۹۷ هزارتن کالا به ارزش ۱۱۵هزار و ۹۴۴ میلیارد ریال معادل ۹ میلیارد و ۴۵۷ میلیون دلار کالا از طریق گمرکات خوزستان به کشور وارد شده است.

وی متوسط قیمت یک تن کالای صادراتی استان در این مدت را ۳۶۱ دلار عنوان کرد و گفت: این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته۲۴ درصد کاهش داشته است.

علیدادی عمده صادرات استان را به کشورهای عراق، کویت، امارات، ژاپن، هند، ترکیه، اسپانیا و قطر عنوان کرد و افزود: گروه پتروشیمی بیشترین کالاهای صادراتی از گمرکات استان هستند. وی همچنین عمده کالاهای وارداتی به کشور را شامل ذرت، آهن‌آلات، گندم، شکر، برنج‌، جو و لوازم صنعتی برقی برشمرد و گفت: این کالاها از کشورهای چین، امارات، برزیل، آرژانتین، هند، ترکیه، مجارستان، ایتالیا و فرانسه به کشور وارد می‌شود. مدیرکل گمرکات خوزستان با اشاره به رشد درآمدهای گمرکات استان، گفت: میزان درآمدهای این اداره‌ کل در ۱۰ ‌ماه امسال بیش از ۹ ‌هزار و ۱۰۳ میلیارد ریال بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال‌ گذشته با رشد ۲۲ درصدی همراه بوده‌ است.