ساری - خبرنگار دنیای اقتصاد: اگر به مقدار ۱۰درصد در مصرف برق صرفه‌جویی صورت بگیرد بخشی از مشکلات قطعی برق حل می‌شود.

پرویز فتاح، وزیر نیرو در نشست با مدیران صنعت آب و برق استان مازندران که در باشگاه برق استان مازندران تشکیل شد با اعلام مطلب فوق، تصریح کرد: هم‌اکنون با کمبود پنج هزار مگاوات برق در شبکه‌های سراسری مواجه هستیم و جبران این کمبود برای نیروگاه‌های حرارتی کشور ناممکن است، زیرا این نیروگاه‌ها می‌توانند فقط از ۲۰درصد ظرفیت خود استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه مصرف برق امسال نیز طبق سنوات گذشته بالا است، گفت: نیروگاه‌های برق‌آبی ما باید حدود ۶۵۰۰مگاوات برق تولید کنند، این در حالی است که بیشتر از ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ مگاوات تولید نمی‌شود و این نشان‌دهنده این است که ۵۰۰۰مگاوات ظرفیت را از دست می‌دهیم.

وی از مردم خواست از مصرف لامپ‌های پرمصرف در منازل خودداری کنند و با صرفه‌جویی بهینه خاموشی‌ها را کاهش دهند و از هدر رفت سرمایه جلوگیری کنند. وزیر نیرو درباره احتمال سهمیه‌بندی برق در کشور گفت: با توجه به محدودیت تولید برق‌آبی در کشور، این احتمال به عنوان یکی از راهکارها وجود دارد و اگر در مصرف صرفه‌جویی نشود، مجبور می‌شویم از این گزینه استفاده کنیم.فتاح اظهار کرد: در بسیاری از خیابان‌های شهرهای کشورمان لامپ‌های ۴۰۰ تا هزار واتی روشن است که این مساله با مقوله صرفه‌جویی در تضاد است. وی خطاب به مشترکان و صاحبان واحدهای صنفی گفت: اگر به مقدار ۱۰درصد صرفه‌جویی صورت گیرد بخشی از مشکلات قطعی برق حل می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه به مردم اطمینان می‌دهیم که تمام صنعت برق امسال برای جلوگیری از کمبود برق و خاموشی‌ها بسیج شده است، افزود: وزارت نیرو سرگرم عقد قراردادهایی با بخش خصوصی است تا از ابزارها و توانایی‌های این بخش برای افزایش تولید برق استفاده کند.