دنیای اقتصاد - مشهد - فاطمه رمارم: مدیر اجرایی طرح بزرگ میدان شهدا گفت: بزودی شاهد رونق کسب و کار در عرصه میدان شهدا خواهیم بود. مهندس ابوالفضل افشاری در برنامه زنده تلویزیونی صبح به‌خیر خراسان، در توضیح روند اجرای این طرح بزرگ ملی با اعلام این مطلب افزود: هم اکنون بخش عمده‌ای از واحدهای تجاری اداری عرصه میدان شهدا به اتمام رسیده و آماده تحویل است.

وی در ادامه با بیان اینکه اولویت طرح میدان شهدا پروژه‌های عمومی و غیرانتفاعی

بوده گفت: تا کنون مواردی که در رفاه شهروندان و زائران موثر بوده مانند شبکه معابر، زیرگذرها، بخشی از عرصه میدان و پارکینگ‌ها در اولویت قرار گرفته که بخش عمده ای از آن نیز به بهره برداری رسیده و مابقی نیز در حال اجرا است.

وی در خصوص سایر پروژه‌های انتفاعی مانند هتل و برخی مراکز تجاری افزود: در مرحله دوم وارد بخش انتفاعی طرح می‌شویم که طبق برنامه زمانبندی این بخش تا سال ۹۵ زمان نیاز دارد.مدیر اجرایی طرح بزرگ میدان شهدا با اشاره به اهمیت میدان شهدا در تاریخ شهر مشهد ادامه داد: میدان شهدا مسیر اصلی تشرف زائران و هیات‌های مذهبی به حرم مطهر محسوب می‌شود و با توجه به اینکه این مکان یک میدان فعال و مدنی در گذشته و تاریخ انقلاب اسلامی در شهر مقدس مشهد بوده، به نگرشی ویژه نیاز دارد، از این رو ما قصد داریم کارکرد مدنی میدان را احیا کرده و آن را متناسب با نیاز روز ارتقا دهیم.

وی تصریح کرد: با همین رویکرد دو طبقه با مساحت ۲۰ هزار متر مربع (در هر طبقه) به عرصه میدان اختصاص یافته و عبور سه خط قطار شهری در زیر عرصه، آینده فعالی را برای طرح ترسیم می‌کند.

نیمی از بودجه برآوردی، هزینه شده است

افشاری یکی از موفقیت‌های طرح بزرگ میدان شهدا را تامین منابع از طریق مشارکت‌های مردمی و بخش خصوصی دانست و اظهار کرد: کل هزینه طرح در ۳۰ هکتار حدود یک‌هزار میلیارد تومان برآورد شده است و تا‌کنون نیمی از آن یعنی حدود ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

وی افزود: بخش اعظم این میزان هزینه از طریق سرمایه گذاری بخش خصوصی و بخش دیگر آن که ۱۵ میلیارد تومان است، از طریق جلب مشارکت‌های مردمی و فروش ۶ دوره موفق اوراق مشارکت تامین شده است.

وی در پاسخ به اینکه سرعت اجرای طرح را چگونه ارزیابی می‌کنید ، گفت: اجرای پروژه‌های شهری در مرکز فعال شهر مشکلات خاص خود را دارد و این در حالی است که بافت فرسوده شهری متفاوت از سایر پروژه‌هاست.

وی گفت: در کل ۳۰ هکتار باید حدود ۹۷۰ پلاک را خریداری می‌کردیم که تا‌کنون ۸۰۰ پلاک با توجه ویژه به رضایت مالکان، به صورت توافقی خریداری شده، اما گاهی به دلیل علاقه و دلبستگی‌های مردم منطقه، روند خرید ملک با مشکلاتی مواجه می‌شود و زمان را طولانی می‌کند، از این رو زمانبندی این پروژه‌ها مانند سایر پروژه‌های عمرانی نبوده و با مسائل ویژه‌ای مواجه است.

افشاری با اشاره به اینکه در جریان خرید پلاک‌ها شرایط مشارکت نیز فراهم است، تصریح کرد: البته در بحث مشارکت به دلیل اینکه پروژه‌ها در مقیاس بزرگ اجرا می‌شوند و از سوی دیگر ساکنان علاقه دارند که به سرعت سرمایه شان به بازدهی برسد، از این امکان خیلی استقبال نشده است.وی در خصوص بحث زاویه دید به حرم مطهر نیز افزود: قطعا بحث باز بودن دید به حرم مطهر دغدغه همه مسوولان شهرداری بوده از این رو طرح میدان شهدا نیز با لحاظ کردن ارتفاع قانونی در ساختمان‌ها به صورت ویژه به این مهم پرداخته است و در حال حاضر نیز از سمت خیابان توحید به سوی حرم مطهر هیچ مانع بصری وجود ندارد.

وی با بیان اینکه میدان شهدا و سایر فضاهای شهری متعلق به همه مردم است، ادامه داد: در طرح بزرگ میدان شهدا برای جذب نظرات سازنده شهروندان از طریق روابط عمومی مدیریت طرح و مرکز ۱۳۷ شهرداری مشهد، آمادگی کامل داریم تا از پیشنهادهای کاربردی شهروندان و صاحب‌نظران بهره ببریم.مدیر اجرایی طرح بزرگ میدان شهدا با تاکید بر اینکه همواره مترصدیم تا عملیات پروژه‌ها بدون مزاحمت برای شهروندان و زائران ادامه یابد، خاطرنشان کرد: البته در اجرای طرح بزرگی مانند میدان شهدا و با هر پروژه عمرانی دیگر هر چقدر هم تلاش شود باز ممکن است برخی مزاحمت‌ها برای ساکنان و رهگذران ایجاد شود، از این رو ما از این فرصت برای عذرخواهی از همه مردم استفاده می‌کنیم و امیدواریم ثمرات شیرین طرح در آینده نزدیک کام مردم عزیزمان را شیرین تر کند.