کیوان کاشفی سهم استان کرمانشاه از کل صادرات ایران به عراق در نیمه اول سال را هم بیش از ۴۰ درصد برآورد کرد. به گفته وی، نزدیک به ۶۰ تا ۷۰ درصد صادرات صورت گرفته از کالاهای تولید داخل استان بوده است.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه محصولات پتروشیمی، لبنیات، فولاد، کاشی و سرامیک، لوله و اتصالات، رب گوجه، کنسرو و مواد غذایی را از مهم‌ترین کالاهای صادر شده از مرزهای کرمانشاه در ۶ ماه امسال اعلام کرد.

کاشفی با بیان اینکه در این مدت تقریبا در بیشتر مرزهای استان افزایش صادرات داشتیم، اظهار کرد: این نشان می‌دهد تمام مرزهای کرمانشاه فعال هستند و اگر زیرساخت‌های لازم فراهم باشد می‌توان میزان صادرات از این مرزها را بیشتر کرد.

کاشفی یادآور شد: تنها در مرز پرویزخان تا حدودی نسبت به سال گذشته روند کاهشی داشتیم و علت هم آن بود که در سال گذشته و به دلیل محدودیت‌هایی که به‌واسطه بیماری کرونا در برخی مرزها از سوی طرف عراقی اعمال شد، عمده بار صادراتی استان بر دوش پرویزخان بود و اکنون بار صادراتی بین همه مرزها تقسیم شده است.

وی با بیان اینکه از مجموع صادرات ۲/ ۱ میلیارد دلاری امسال استان حدود ۵۰۰ میلیون دلار آن از طریق دو مرز مرتبط با بخش عرب‌نشین عراق یعنی خسروی و سومار انجام شده که رقم قابل توجهی است، افزود: بقیه از طریق مرزهای مرتبط با اقلیم شامل پرویزخان، شوشمی و شیخ صله صورت گرفته است.

به گفته رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه، صادرات از مرز سومار نزدیک به ۳۰۰ درصد و مرز خسروی نزدیک به ۱۵۰ درصد رشد داشته است.

کاشفی افزایش صادرات از مرزهای عربی را بیانگر ظرفیت‌های صادراتی این مرزها دانست که اگرچه هنوز از بخش اقلیم کمتر است اما ظرفیت رشد بیش از این را هم دارد.

وی مهم‌ترین مشکلی را که باعث عدم استفاده کامل از ظرفیت مرزهای عربی می‌شود فراهم نبودن زیرساخت‌ها به ویژه در مرز سومار دانست و تاکید کرد: هنوز و با گذشت چند سال از آغاز فعالیت مرز سومار، جاده دسترسی ۶۰ کیلومتری این مرز آسفالت نشده است که این امر باعث کندی تردد کامیون‌ها می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه مشکل دیگر مرز سومار را عدم استقرار گمرک در این مرز اعلام و خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت‌­های صادراتی سومار، زمان آن رسیده که این مرز گمرک مستقلی داشته باشد.  کاشفی در پایان از واردات ۳۴ میلیون دلار کالا از مرزهای استان در ۶ ماه امسال هم خبر داد که نسبت به سال گذشته تغییر چندانی نداشته و یادآور شد: عمده کالاهای وارد شده مواد اولیه مورد نیاز صنایع بوده است.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند