وی با بیان اینکه اگر مراکزی نباشد که مهارت­‌زایی کند از تمام حوزه‌های فرهنگ و هنر عقب خواهیم ماند، افزود: وقتی فضای آموزشی باشد و فرد بعد از طی دوره‌­هایی مدرک لازم را بگیرد، در هر جای دنیا می‌­تواند بر  اساس همان مدرک ارائه خدمات کند، اما اکنون اگر بخواهیم در صنعت چاپ فردی را به کار بگیریم علاوه بر اینکه باید از استاد فرد مورد نظر بپرسیم باید مدتی نیز وی را به کار بگیریم تا از توانایی وی مطمئن باشیم.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با بیان اینکه در صنعت چاپ جزو استان‌های اول هستیم، افزود: فرصت جدیدی در فضای صنعت چاپ فراهم شده است و امیدواریم فعالان سایر زمینه‌­های کسب و کار در حوزه فرهنگ این چنین اقداماتی را انجام دهند. وی اظهار کرد: اگر نتوانیم در فضای عمومی استان به صنعت چاپ، سمت و سوی علمی و تخصصی دهیم رفته رفته شاهد تضعیف بازار و از دست دادن افراد حرفه‌­ای در این زمینه خواهیم شد، چرا که سرمایه‌­گذار مسیر سرمایه­‌گذاریش و فرد حرفه‌ای مسیر اشتغال خود را عوض خواهد کرد. وی با اشاره به اینکه اگر این آموزشگاه با جدیت مدیریت شود تاثیر مثبت آن را در فضای صنعت چاپ خواهیم دید که تا پنج سال آینده متحول خواهد شد،  از فعالان و سرمایه­‌گذاران خواست این آموزشگاه را جدی بگیرند. ناظمی افزود:  اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نیز با تمام توان در خدمت صنعت چاپ است و  از هیچ کمکی که برای توسعه این صنعت در سطح شهر باشد دریغ نخواهیم کرد.

معاون آموزشی سازمان فنی و حرفه‌ای آذربایجان شرقی نیز گفت: سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای متولی آموزش‌­های مهارتی است و در استان ۲۴ مرکز در این زمینه فعالیت می‌­کنند و نیز ۵۰۰ آموزشگاه آزاد در استان فعال هستند که ۳۰۰ مورد آن در تبریز است. محمدرضا کیان  با بیان اینکه سیاست‌­های دولت سوق آموزش به سمت بخش خصوصی است، اظهار کرد: برای نخستین بار آموزشگاه صنعت چاپ در تبریز افتتاح می‌­شود که در این حوزه بیش از ۲۰ حرفه آموزش داریم و روز به روز نیز به این رشته‌ها افزوده خواهد شد. وی افزود: تمام استانداردهای آموزشی در این آموزشگاه و همچنین مدارک صادر شده برای فارغ‌التحصیلان بین‌­المللی خواهد بود که قابل استفاده در سراسر دنیا است.

 معاون آموزشی سازمان فنی و حرفه­‌ای استان ادامه داد: تاکنون در این حوزه به روش استاد شاگردی آموزش انجام می‌­شد، ولی آموزش‌‌ها دارای انسجام و کلاسیک خواهند بود و فرد فارغ‌­التحصیل دارای مدرک تحصیلی مربوطه خواهد شد. زارعی مدیر روابط‌عمومی اتاق اصناف آذربایجان شرقی هم  اعلام کرد: در کلان‌شهر تبریز ۶۰ هزار نفر و در استان آذربایجان شرقی بیش از ۱۰۰هزار نفر دارای مجوز فعالیت در حوزه صنعت چاپ هستند و در آینده نیز امیدواریم این آموزشگاه افراد زبده‌­ای را تحویل جامعه دهد.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند