فرهاد ایزدجو  در همایش مدیریت مشارکتی تنش خشکسالی در مجموعه گیت بوستان اهواز که با حضور جمعی از مدیران خوزستان، سمن‌ها و انجمن‌های صنفی کشاورزی برگزار شد، اظهار کرد: این میزان آب که در پشت سدهای خوزستان وجود دارد، باید برای مصرف شرب و کشت پاییزه استان برنامه‌ریزی شود که با این حجم آب کار بسیار سختی است.

وی گفت: ممکن است روزهای سختی پیش‌رو داشته باشیم به همین منظور لازم است پیش‌بینی و برنامه‌ریزی لازم را انجام دهیم. ایزدجو ادامه داد: ۹۰درصد برداشت آب در خوزستان از آب‌های سطحی است به همین منظور استان به شدت در معرض خطر سیلاب یا خشکسالی قرار می‌گیرد به همین دلیل باید با ایجاد سازوکار مناسب تا جای ممکن تنش‌ها را در این بخش کاهش داد.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با تاکید بر اینکه در این راه سخت نیاز به همکاری تشکل‌ها و سمن‌ها است، افزود: از تشکل‌ها که راه ارتباطی مردم و مسوولان هستند انتظار داریم در این مسیر دشوار همراهی لازم را داشته باشند تا استان را از این بحران عبور دهیم. ایزدجو افزود: نیاز است که تاب‌آوری خوزستان را در مقابل بحران‌های آبی و خشکسالی افزایش دهیم و برای انجام این کار باید مردم از الگوهایی که تعریف می‌شود به درستی استفاده کنند. به عنوان مثال الگوی کشت در زمان خشکسالی تعریف شده و به کشاورزان خوزستان نیز اعلام شد، اما متاسفانه همکاری در این بخش چندان مناسب نبود.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان در ادامه با اشاره به وابستگی کشور به تولید برقآبی گفت: باید برای ایجاد تعادل در مدیریت مصرف آب و تولید برق، این وابستگی را کاهش داد. وی افزود: باید تولید برق از سایر روش‌ها و ظرفیت‌ها همچون نیروگاه‌ها را نسبت به تولید برقآبی افزایش داد تا بتوان در رهاسازی و مدیریت مصرف آب به درستی عمل کرد و تداخلی ایجاد نشود. وی ادامه داد: با توجه به تغییرات اقلیم، خشکسالی پی در پی خواهیم داشت و آورد آب سدها نیز روند کاهشی خواهد داشت به همین دلیل باید با همفکری و همدلی تبعات این مشکلات را در استان کاهش داد. معاون مطالعات جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان نیز اظهار کرد: این همایش به منظور ایجاد تعامل هر چه بیشتر بین مدیران استان و انجمن‌ها و سمن‌ها و در نهایت ارتباط هر چه بیشتر با مردم برای مدیریت هر چه بهتر و بیشتر مصرف آب در استان برگزار شده است.

علی شهبازی ادامه داد: همه پذیرفته‌اند که خوزستان با خشکسالی روبه‌رو شده و شرایط ذخیره آبی استان بحرانی است و با فرض اینکه این تنش آبی تا پاییز ادامه داشته باشد باید کارگروه‌های تخصصی برای مدیریت هر چه بیشتر آب را تشکیل داد.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند