منطقه آزادارس در هشت سال گذشته، به‌رغم تحریم‌ها، گام‌های بزرگی در مسیر توسعه و عمران برداشته که افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی صادرات و تولید از شاخص‌های عینی سیر صعودی این منطقه مرزی محسوب می‌شود.

به همین منظور تنها در سه ماه نخست امسال ۵۳ طرح تولیدی، صنعتی و عمرانی با سرمایه‌گذاری بیش از ۲۶ هزار میلیارد ریال در منطقه آزاد ارس افتتاح شده که نشان از اهتمام دولتمردان برای بهره‌گیری از ظرفیت مناطق آزاد به‌منظور اعتلای کشور دارد.

علاوه بر این سال گذشته نیز افزون بر ۲۳ طرح در منطقه آزاد ارس با میزان سرمایه‌گذاری ریالی ۱۱ هزار و ۹۴۴ میلیارد ریال و سرمایه‌گذاری ارزی ۵/ ۷۰ میلیون یورویی و ۸/ ۴ میلیون دلاری با اشتغال‌زایی برای یک هزار و ۳۵۲ نفر افتتاح شده و به بهره‌برداری رسیده است.

سازمان منطقه آزاد ارس در طول سال‌های فعالیت دولت تدبیر و امید دستاوردهای دیگر از قبیل عضویت در جامعه جهانی گردشگری و جامعه ایمن، شهر ایمن، کسب رتبه برتر مرکز رشد ارس بین مناطق آزاد، کمک به احداث مسجد جلفا، کمک ۱۰۰ میلیارد ریالی ارس به حوزه آموزش و پرورش منطقه در زمینه احداث، تجهیز و تعمیر مدارس و هزینه‌کرد ۶۰۰ میلیارد تومانی در طرح‌های زیربنایی، عمرانی، مسیرها، ریل و جاده‌ای نیز داشته است.

آخرین روز خرداد امسال بود که در مراسمی با دستور رئیس‌جمهوری ۱۵ طرح صنعتی، عمرانی و تولیدی منطقه آزاد ارس، متشکل از سه طرح اصلی و ۱۲ طرح فرعی، افتتاح شد.

برای اجرا و بهره‌برداری از این طرح‌ها ۲۶ هزار و ۱۸۷ میلیارد ریال سرمایه‌‌گذاری ریالی و ۱۰۰ هزار دلار سرمایه‌‌گذاری ارزی انجام گرفته و با افتتاح آنها، زمینه اشتغال مستقیم ۵۷۵ نفر در منطقه آزاد ارس فراهم شده است.

در این مراسم همچنین کلنگ احداث هشت طرح تولیدی، عمرانی و صنعتی منطقه آزاد ارس با سرمایه‌گذاری ۲۱ هزار و ۱۱۲ میلیارد ریال به زمین زده شد.

«ایستا موتور ارس» با اشتغال‌زایی ۱۵۸ نفر و سرمایه‌گذاری ۲۰ هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال، «شیمی گستر سهند» با ۵۰ نفر اشتغال و ۲ هزار و ۱۸۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری و شرکت «کشت و صنعت نگین» با ۱۱۰ نفر اشتغال و یک هزار و ۵۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری از طرح‌های افتتاح شده منطقه آزاد ارس در این برنامه بودند.

پایان خرداد امسال همچنین عملیات اجرایی طرح ساختمان ویزیاتور ژئوپارک ارس با اشتغال‌زایی ۱۰ نفر و سرمایه‌گذاری ۱۲۰ میلیارد ریال، شرکت کشت و صنعت بین‌المللی آذرتروند ارس با ظرفیت تولید چهار هزار و ۵۰۰ تن گوجه‌فرنگی در سال، اشتغال‌زایی ۱۰۰ نفر و سرمایه‌گذاری سه هزار و ۸۲۸ میلیارد ریال و گاوداری سه هزار راسی با سرمایه‌‌گذاری ۲ هزار و ۸۵۵ میلیارد ریال و ۱۵۰ نفر اشتغال‌زایی آغاز شد.

ارس به عنوان دومین منطقه آزاد رو به رشد کشور پس از منطقه آزاد کیش، بیست و سوم اردیبهشت سال‌جاری نیز در مراسمی، شاهد بهره‌برداری از ۳۸ طرح بزرگ صنعتی، عمرانی و زیربنایی و کشاورزی با سرمایه‌گذاری بیش از ۱۹ هزار و ۲۷۸ میلیارد ریالی بود.

مدیر عامل منطقه آزاد ارس ۹۷ درصد این طرح‌ها را سرمایه‌گذاری مربوط به بخش‌خصوصی اعلام کرد و گفت: میزان اشتغال‌زایی این تعداد طرح ۴۹۸ نفر است.

محسن نریمان یادآوری کرد: از مجموع ۳۸ طرح افتتاحی، ۲۳ واحد صنعتی با سرمایه‌گذاری داخلی ۱۵ هزار و ۷۸۰ میلیارد ریال و سرمایه خارجی چهار میلیون دلار، سه واحد انبارداری با سرمایه‌گذاری یک هزار و ۷۷۵ میلیارد ریال، هفت واحد کشاورزی با سرمایه‌گذاری ۲۹۲ میلیارد ریال و دو طرح گردشگری با سرمایه‌گذاری ۱۵ میلیارد ریال است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس گفت: از این میزان، ۳ درصد سرمایه‌گذاری‌ها توسط سازمان منطقه آزاد ارس و در حوزه زیرساخت و عمران و ۹۷ درصد توسط بخش‌خصوصی انجام شده است.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند