مختار بخشیان افزود: محصولات فولادی از نظر شکلی شامل دو نوع محصولات بلند (میلگرد، تیرآهن و نبشی) و محصولات تخت (ورق‌های فولادی) هستند. شرکت فولادمبارکه تولیدکننده محصولات تخت یعنی انواع ورق‌های فولادی است که شامل ورق‌های گرم، روغنی و پوشش‌دار است. ضخامت ورق‌های تولیدی این شرکت از ۶/ ۱ تا ۱۶ میلی‌متر بوده که در آینده تا ۴/ ۲۵ میلی‌متر نیز افزایش می‌یابد.

وی افزود: معمولا مشتریان مستقیم محصولات بلند مردم هستند درحالی‌که مشتریان محصولات تخت را صنایع و کارخانه‌های تولیدی تشکیل می‌دهند؛ یعنی خودروسازان، تولیدکنندگان لوازم‌خانگی، پروفیل‌سازان، صنایع نفت و گاز، صنایع ساختمانی و... مصرف‌کننده این محصولات تخت هستند.

قائم‌مقام مجری طرح نورد گرم ۲ شرکت فولادمبارکه گفت: در سال ۱۳۷۰ که شرکت فولادمبارکه به بهره‌برداری رسید، شرکتی بسیار مدرن و به‌روز به‌شمار می‌آمد که قادر به تولید انواع ورق‌های روز دنیا بود. بخشیان ادامه داد: از آن زمان تاکنون به‌مرور مصرف‌کنندگان عمدتا به سمت مصرف فولادهای سبک‌تر اما مستحکم‌تر و عریض‌تر روی آورده‌اند. به‌عنوان مثال وزن خودروها در مصرف انرژی، آلایندگی زیست‌محیطی و بهای تمام‌شده آن بسیار موثر است؛ بنابراین وجود ورق‌های سبک، عریض و مستحکم از اهمیت بالایی در این صنعت برخوردار است، چنان‌که سه دهه قبل در دنیا ۸ نوع کیفیت فولادی در خودرو استفاده می‌شد درحالی‌که اکنون این تعداد به بیش از ۳۰ نوع افزایش یافته است در صنایع دیگر هم به همین شکل است.

قائم‌مقام مجری طرح نورد گرم ۲ شرکت فولادمبارکه ادامه داد: طرح شهید خرازی طرحی بود که در دهه ۸۰ به‌منظور افزایش ظرفیت و پر کردن این شکاف تعریف شد. این طرح سه بخش داشته است که براساس آن باید در بخش اول ظرفیت آهن‌سازی کامل می‌شد؛ در بخش دوم باید ظرفیت فولادسازی و تولید شمش فولادی کامل می‌شد و در بخش سوم بخش نورد کامل می‌شد که ما بتوانیم شمش را به ورق‌های موردنظر و به‌روز تبدیل کنیم.

بخشیان افزود: شرکت فولادمبارکه در دو بخش اول بیش از یک میلیارد یورو یعنی معادل ۳۰ هزار میلیارد تومان هزینه کرده و آنها را به بهره‌برداری رسانده است.

وی درباره تاثیرات اقتصادی این طرح نیز گفت: اجرای این طرح کشور را در تولید این نوع فولاد توانمند می‌کند و تقریبا نیازهای کشور را در این حوزه به‌صورت کامل برطرف می‌کند. اکنون سالانه ۲ میلیون تن ورق فولادی به کشور وارد می‌شود که با اجرای این طرح نه‌تنها جلوی این حجم از واردات گرفته می‌شود بلکه توانایی صادرات نیز به وجود می‌آید. در واقع علاوه بر اینکه از خروج سالانه ۹۰۰ میلیون یورو ارز از کشور جلوگیری می‌شود بلکه با صادرات محصولات این بخش، بخشی از ارز موردنیاز کشور نیز تامین می‌شود.

قائم‌مقام مجری طرح نورد گرم ۲ شرکت فولادمبارکه گفت: علاوه بر این از زمانی که عملیات اجرایی این طرح آغاز شود، حدود یک هزار نفر به‌صورت مستقیم و ۱۰ هزار نفر به‌صورت غیرمستقیم در اجرای آن مشارکت خواهند داشت. همچنین پس از بهره‌برداری نیز حدود یک هزار نفر به‌صورت مستقیم و ۱۰ هزار نفر به‌صورت غیرمستقیم به‌واسطه این ابرپروژه مشغول فعالیت خواهند شد. بخشیان با بیان اینکه نورد گرم جزو بخش‌های تمیز فولادسازی محسوب می‌شود و آلایندگی آن صفر است، اظهار کرد: از این نظر نورد گرم ۲ جزو پروژه‌های سبز به‌شمار می‌رود و نگرانی بابت آلایندگی زیست‌محیطی وجود ندارد.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند