محمدرضا صفا، رئیس اتاق بازرگانی بندرعباس در این جلسه اظهار کرد: هرمزگان یک استان با ظرفیت بسیار بالا در ابعاد مختلف است. وی افزود: هرمزگان با وجود ظرفیت‌های کم‌نظیر به بهشت سرمایه‌گذاران و پایتخت اقتصادی و تجاری ایران معروف است.

صفا خاطرنشان کرد: استان هرمزگان از هر چهار قابلیت شبکه‌های ارتباطات زمینی، ریلی، هوایی ‌و دریایی برخوردار است و با استفاده از ظرفیت حمل‌ونقلی این استان دسترسی منطقه غرب آفریقا به آسیای میانه کاملا امکان‌پذیر است.

وی افزود: وجود ذخایر نفت و انرژی، پتروشیمی، گردشگری دریایی، کشتی‌سازی، صید و صیادی، ترانزیت دریایی، وجود محصولات با ارزش کشاورزی با قابلیت صادرات به کشورهای مختلف دنیا تنها بخشی از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های این استان است که اهمیت توسعه تجارت این استان را دوچندان می‌کند.

رئیس اتاق بازرگانی بندرعباس گفت: سرمایه‌گذاران در هرمزگان از معافیت مناطق ویژه، مناطق آزاد و شهرک‌های صنعتی برخوردار هستند. صفا اظهار کرد: وجود همه این ظرفیت‌ها در کنار مجتمع بندری شهید رجایی که دروازه طلایی واردات و صادرات کشور است، اهمیت دوچندانی به این استان اقتصادی داده است.

وی گفت: حدود ۸۵ درصد از عملیات تخلیه و بارگیری کالا‌های کانتینری کشور در بندر شهیدرجایی انجام می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی بندرعباس تصریح کرد: بدون شک حمایت دو کشور از مناسبات بانکی و فراهم کردن زیرساخت‌ها برای سرمایه‌گذاری، اعطای روادید به اتباع و فعالان اقتصادی ایرانی، تصویب و عملیاتی کردن اجتناب از اخذ مالیات و معافیت‌های گمرکی از کالاهای ایرانی از مهم‌ترین خواسته‌های فعالان اقتصادی برای توسعه روابط تجاری در سطح بین‌المللی است.

صفا ادامه داد: بخش‌‌خصوصی ایران با جدیت و علاقه‌مندی بسیار به توسعه روابط تجاری و اقتصادی با آفریقا، ازجمله کشور سنگال که آن را دروازه ورود به منطقه غرب آفریقا نامیده‌اند، نگاه می‌کند.

وی گفت: سنگال می‌تواند فرصت مناسبی برای ورود کالاهای ایرانی به منطقه غرب آفریقا را فراهم کند. همچنین امکان صادرات مجدد محصولات ایرانی از طریق سنگال به کشورهای عضو با تعرفه بسیار کم فراهم است.

رئیس اتاق بازرگانی بندرعباس گفت: همکاری‌های آموزشی در زمینه تولید برخی محصولات کشاورزی و غذایی و توریسم از دیگر زمینه‌های دارای مزیت برای توسعه مناسبات تجاری و اقتصادی دوجانبه بین هرمزگان و سنگال است.  صفا افزود: به نمایندگی از بخش‌‌خصوصی هرمزگان آمادگی کامل فعالان اقتصادی را برای نقش‌آفرینی در توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری دوجانبه اعلام می‌کنم.

رئیس اتاق بازرگانی بندرعباس تصریح کرد: با توجه به موقعیت جغرافیایی سنگال و بندر داکار به‌عنوان پایگاه دریایی، این کشور و شهر داکار ‌می‌تواند به پایگاه صادراتی ایران به کشورهای غرب آفریقا تبدیل شود. صفا اظهار کرد: همچنین تبادل هیات‌‌های تجاری، پس از پایان شیوع بیماری کرونا ‌می‌تواند به گسترش همکاری‌‌ها کمک کند و ما آمادگی کامل خود را در این زمینه اعلام می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: پیشنهاد می‌کنیم که اتاق داکار فهرستی از کالاهای مورد نیاز خود را برای اتاق بندرعباس ارسال کند تا در اختیار تشکل‌ها و فعالان اقتصادی قرار گیرد و صادرات به‌صورت هدفمند به این کشور صورت بگیرد. پیشنهاد می‌کنم تفاهم‌نامه همکاری دوجانبه بین اتاق بازرگانی بندرعباس و داکار با هدف گسترش ارتباطات اقتصادی دوجانبه منعقد شود که بدون شک این تفاهم‌نامه می‌تواند سرعت ارتباطات انتقال اطلاعات و نحوه ارتباطات را بیشتر و هدفمند کند.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند