با طراحی جدید تیپ برنر کوره‌های گازی، ضمن کاهش چشمگیر در تخریب تیپ برنرهای جانبی و عایق دیواره (Refractory) کوره‌های گازی، بهبود مناسبی در برخی پارامترهای فرآیندی و تولید کوره‌های گازی پتروشیمی جم صورت گرفته و برآورد سود حاصل از این دستاورد رقمی بالغ بر ۶۰۰ هزار یورو در سال به ازای هر کوره گازی است.

به گزارش روابط‌عمومی پتروشیمی جم و به نقل از اکبر بوالحسنی، رئیس پژوهش‌ واحدهای فرآیندی و الفینی شرکت پتروشیمی جم گفت: با انجام بازرسی‌های مداوم، اشکالات فنی کوره‌های گازی الفین که به‌صورت مستمر و تکرارپذیر بودند شناسایی و با ایجاد کارگروه تخصصی، مطالعاتی بر دلایل شکل‌گیری و راهکارهای رفع آنها صورت گرفت.

وی با اشاره به اینکه از تابستان ۱۳۹۴ مطالعات اولیه روی شبیه‌سازی کوره و تغییر در طراحی اولیه تیپ برنرهای واحد الفین آغاز شد، گفت: پس از تغییر طراحی‌ها و نهایی شدن نتایج شبیه‌سازی، با مشارکت سازندگان ایرانی، ساخت تیپ برنرهای جدید آغاز و برای نخستین بار در پاییز سال ۹۷ به کارگیری آنها در این واحد با هدف رفع گلوگاه‌های تولید و مشکلات فرآیندی و تعمیراتی انجام شد.

وی افزود: پس از انجام تعمیرات اساسی، از اسفند ۱۳۹۷ پایش داده‌ها و تست‌های لازم انجام شد و تا خرداد سال ۱۳۹۸ ادامه پیدا کرد. که پس از بررسی داده‌ها، صحت و موفقیت اهداف طرح تعریف شده در مقیاس صنعتی محقق شد و در یک بازه چهار ساله این ایده، تجاری‌سازی و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند