علی احمدیان رئیس هیات‌مدیره ذوب‌آهن اصفهان اظهار کرد: این یاری به اندازه‌ای بود که رئیس‌جمهور در سخنان خود از صنایع فولاد و پتروشیمی به‌عنوان خط مقدم جنگ اقتصادی نام برد که به موقع ارز خود را برگردانده‌اند و اگر دولت افتخار می‌کند که در برابر آمریکا، تحریم و فشار خارجی ایستاده است، حاصل این کمک و تلاش است.

احمدیان با اشاره به اینکه در این بین صنعت فولاد با وجود مشکلات ناشی از تحریم در صادرات فعال بود و حتی شرکت‌هایی مانند ذوب‌آهن اصفهان به سبب بازگرداندن کامل و سریع ارز ناشی از صادرات خود مورد تقدیر بانک‌مرکزی نیز قرار گرفتند، افزود: اگر تحریم نتوانست مانع صادرات فولاد شود اما خودتحریمی کار خود را کرد و در قالب شیوه‌نامه جدید برای عرضه و فروش محصولات فولادی از سوی وزارت صمت وارد عمل شد تا واحد‌های فولادی با چالش‌های جدی در این خصوص مواجه شوند.

رئیس هیات‌مدیره ذوب‌آهن اصفهان تصریح کرد: این مجتمع عظیم صنعتی برای تامین زغال خارجی و کک و همچنین تجهیزات خود نیاز مبرم به ارز دارد و این ارز را از طریق صادرات تامین می‌کند و بنابراین مشکلات پیش آمده در صادرات این شرکت می‌تواند تولید و اشتغال در این شرکت را با بحران مواجه سازد.

وی افزود: کاهش صادرات برای تمام واحدهای فولادی چالش ایجاد می‌کند اما بر ذوب‌آهن اثر بیشتری دارد و می‌تواند بحران‌زا باشد. این اثر بیشتر ناشی از عدم برخورداری این شرکت از یارانه انرژی است. در واقع ذوب‌آهن اصفهان با شیوه کوره بلند، فولاد تولید می‌کند و بخشی از انرژی خود را که سهم عمده آن کک است با قیمت‌های جهانی خریداری می‌کند. رئیس هیات‌مدیره ذوب‌آهن گفت: این شرکت برای تامین کک مورد نیاز خود، باید زغال خارجی خریداری کند تا با زغال داخلی که کیفیت مطلوب ندارد، ترکیب کرده و انرژی مورد نیاز کوره بلند خود را تامین کند. لذا عدم تامین ارز لازم برای خرید زغال خارجی، امکان استفاده از زغال داخلی را نیز از بین می‌برد و این امر اشتغال ۱۷ هزار نفر در معادن زغال‌سنگ استان‌های کرمان، سمنان و مازندران را به خطر می‌اندازد و تبعات مختلف به همراه خواهد داشت.

وی افزود: هم اکنون پروژه‌های توسعه حمل‌ونقل ریلی کشور کاملا وابسته به تولید ریل ذوب‌آهن هستند. این مقام مسوول ذوب‌آهن با اشاره به موفقیت‌های اخیر این شرکت در صادرات محصولات خود گفت: این مجتمع عظیم صنعتی در کنار تامین نیاز داخل، موفق شده با شناسایی بازارهای جدید، ۵۰ درصد محصولات خود را صادر کند اما این وقفه در صادرات، قراردادهای بلندمدت صادراتی را با مشکل مواجه ساخته است. رئیس هیات‌مدیره ذوب‌آهن گفت: مجموعه این مشکلات کیان ذوب‌آهن اصفهان، تولید ملی و اشتغال ۱۴ هزار نفر در این شرکت، ۱۷ هزار نفر در معادن زغال‌سنگ و هزاران نفر به‌صورت غیرمستقیم را با خطر مواجه می‌سازد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند