سخت‌گیری بیش از حد به آمار صادرات و به روند صادرات بیش از این ضربه خواهد زد. محسن احتشام اظهار کرد: صادرات روزهای سختی را پشت‌ سر می‌گذارد؛ تحریم، محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا و تحریم نفتی باعث شده تا صادرکنندگان با محدودیت‌های بسیاری دست‌وپنجه نرم کنند؛ اما علاوه بر تنگناه‌های پیش‌آمده ناشی از مسائل بین‌الملل، سیاست‌های متناقض دستگاه‌های اجرایی همچون بانک مرکزی در رفع تعهد ارزی باعث شده تا هر روز بر مشکلات تولیدکنندگان و صادرکنندگان افزوده شود. رئیس‌ اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی بیرجند افزود: تحریم‌ها و برگشت ارز حاصل از صادرات عرصه را بر صادرات تنگ کرده؛ حجم زیادی از صادرات ایران به دو کشور افغانستان و عراق انجام می‌شود و عدم ثبات در تصمیم‌گیری‌ها در نحوه بازگشت ارزی، صادرکننده‌ها را با مشکلات جدی مواجه کرده است. صادرکننده برتر کشور ادامه داد: وضعیت بازار عراق و افغانستان مثل بازار سایر کشورها نیست. باید بانک مرکزی واقعیت‌های اقتصادی دو کشور را قبول کند؛ باید شیوه خاص کار با این کشورها را به رسمیت بشناسد وگرنه این مختصر صادرات به کشور عراق و افغانستان هم به مشکل می‌خورد و بازار را به رقبا واگذار می‌کنیم؛ اما متاسفانه بانک مرکزی تصمیم و بخشنامه سال گذشته خود را فراموش کرده و شیوه جدیدی در پیش ‌گرفته است. احتشام تاکید کرد: ارز حاصل از صادرات یکی از مشکلات جدی این روزهای صادرکننده‌ها است. بسیاری از صادرکننده‌های خوشنام به بازگشت ارزی متعهد هستند ؛ ولی واقعیت بازار این است که حتی دولت هم در بازگرداندن ارز خود مشکل دارد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند اظهار کرد: بازار هدف گاهی مسائلی به صادرکننده تحمیل می‌کند که با قوانین داخلی در تناقض است؛ مثلا عمده صادرات ما به عراق و افغانستان با ریال انجام می‌شود و تاجر عراقی یا افغانستانی هیچ درکی از وضعیت و بخشنامه‌های ما ندارد و اصلا نمی‌خواهد داشته باشد.

به گفته عضو هیات نمایندگان اتاق ایران صادرکننده تابع ضوابط بازار هدف است، گاهی قوانین و مقررات ما در تضاد با مقررات کشور هدف است و در این شرایط اصلا صادرکننده نمی‌داند که چه کار باید بکند؟ خیلی از صادرکنندگان خرد در کشورهای هدف حساب بانکی ندارند که پولی به‌حساب آنها واریز شود و بازار هدف حواله و شرایطی غیر از آن را قبول نمی‌کند؛ آنها از روی صورتحساب به‌حساب فرد واریز می‌کنند.  وی تصریح کرد: از طرفی بانک مرکزی اجازه می‌دهد فقط ۳۰ درصد واردات در برابر صادرات انجام شود؛ چه اشکالی دارد که صادرکننده ارز خود را در اختیار واردکننده‌ای بگذارد که ثبت‌سفارش قانونی انجام داده است؟ در این صورت مشکلی هم برای صادرات هم ایجاد نمی‌شود. اگر هدف حمایت از صادرات است باید روال و رویه کار اصلاح شود. احتشام اظهار کرد: شاید اگر دولت و بانک مرکزی با اتاق ایران و صادرکننده‌ها تعامل داشته باشد خود تجار برای واردات، صادرات، ورود ارز با همدیگر، با تجار عراقی و با صرافی‌ها همکار بهتری داشته باشند؛ آنها حتما راهی برای حل مساله خود پیدا می‌کنند. 

 کار­آفرین برتر کشور افزود: دولت نباید اجازه دهد این بازارها از دست برود؛ رونق اقتصادی در گرو رونق صادرات است.  رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند تاکید کرد: همه وظیفه داریم که ارز حاصل از صادرات را به چرخه اقتصادی برگردانیم ولی باید شرایط تولیدکننده هم درک شود؛ صادرکننده مجبور است با قوانین کشورهای دیگر خود را وقف دهد. 

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند