وی با بیان اینکه منطقه آزاد ارس دارای استعداد‌های فراوانی در زمینه کشاورزی است و اکنون در حال تبدیل شدن به قطب محصولات گلخانه‌ای ایران است، ادامه داد: امکانات بالقوه خدادادی در ارس همچون زمین‌های قابل استفاده و منابع آب غنی رود ارس، نیروی کار فراوان و نهایتا آب‌وهوای مناسب، شرایط مساعدی را برای توسعه بخش کشاورزی فراهم کرده است.

شیخلو با بیان اینکه سرمایه‌گذاری‌ها و توجه‌هایی که دولت به منطقه ارس دارد نیز در کنار رود پر آب و مناطق حاصلخیز موجب شده تا جهش بزرگی در حوزه کشاورزی ارس اتفاق بیفتد، ادامه داد: کشت گلخانه‌ای یکی از عوامل موثر در اقتصاد روستایی است و می‌تواند به کشاورزی پایدار در روستا‌ها منجر شود. از اهداف این نوع کشت می‌توان به تولید محصول در محلی که در آن محصول تولید نمی‌شود و تولید در زمانی که کشت محصول در هوای آزاد غیرممکن است اشاره کرد.

وی ادامه داد: محدودیت‌هایی که در زمینه منابع تولیدات کشاورزی مانند آب و خاک وجود دارد و همچنین افزایش جمعیتی که جهان با آن روبه‌روست، توجه بخش کشاورزی را به سوی کشت گلخانه‌ای برده است. در گلخانه‌ها آب کمتری استفاده می‌شود و کشت در گلخانه به یک ششم تا یک هشتم آب با کشت در فضای باز و زمین کشاورزی نیاز دارد، در حقیقت گلخانه‌ها می‌توانند پیوندی میان محدودیت آب، محدودیت خاک، انرژی و تولید موادغذایی باشند و تولید ۱۰ برابری در واحد سطح در مقایسه با فضای باز داشته باشند.

وی گفت: البته کشت گلخانه‌ای معایبی نیز دارد و مهم‌ترین معایب آن این است که در ابتدا هزینه زیادی را طلب می‌کند و برای احداث آن باید قسمت عظیمی از سرمایه را صرف کرد که البته سودمند بودن محصول تولیدی موجب می‌شود در مدت کوتاهی این هزینه جبران شود.

یکی دیگر از معایب این نوع کشت مراقبت دائمی است که احتیاج دارد. برخلاف کشت در هوای آزاد در کشت گلخانه‌ای حتی لحظه‌ای غفلت می‌تواند خسارات زیادی به همراه داشته باشد.

مدیر امور کشاورزی منطقه آزاد ارس ادامه داد: با وجود هزینه‌بر بودن این کشت و معایبی که دارد، توجه به ظرفیت‌های موجود در بخش کشاورزی و منابع طبیعی و توان و امکانات تولیدی و نیروی انسانی متخصص این بخش می‌تواند در دستیابی به توسعه ملی نقش مهمی ایفا کند.

وی افزود: وجود منطقه آزاد ارس در مرز‌های مشترک ایران با جمهوری خودمختار نخجوان، ارمنستان و آذربایجان با ظرفیت‌های فراوان زمینه مناسبی را برای تولید و صادرات محصولات این واحد‌های گلخانه‌ای به کشور‌های یاد شده ایجاد کرده که می‌تواند در اقتصاد ملی نیز نقش بسزایی داشته باشد.

 

این مطلب برایم مفید است
13 نفر این پست را پسندیده اند