سید عبدالمجیدنژاد صفوی در این جلسه گفت:  لازم است به منظور کاهش هزینه‌های سربار طرح‌های مسکن مهر باقی‌مانده و طرح ملی و تسریع در نظارت عملیات اجرایی طرح‌های موجود از خدمات مهندسین مشاور در نظارت طرح‌ها استفاده شود.

وی به افزایش سقف هزینه‌های آماده‌سازی کوی وحدت شیروان اشاره کرد و افزود: با توجه به عدم تکافوی هزینه‌های آماده‌سازی  دریافتی از متقاضیان مسکن مهر کوی وحدت شیروان مقرر شد هزینه‌های مزبور تا سقف 20 میلیون ریال به ازای هر واحد افزایش یابد تا شاهد اتمام عملیات آماده سازی سایت باشیم.

نژادصفوی تصریح کرد: در خصوص اولویت‌بندی محورهای اجرایی، آماده‌سازی گلستان‌شهر و برآورد انجام شده تا سقف 90 میلیارد ریال مورد تایید شورای مسکن قرار گرفت.

وی اضافه کرد: مقرر شد کتابخانه گلستان‌شهر بجنورد در هفته دولت افتتاح شود. درباره طرح‌های مسکن مهر بدون متقاضی نیز مقرر شد این طرح‌ها به صورت خود مالک یا واگذاری در طرح اقدام ملی تعیین تکلیف شوند.

دبیر شورای مسکن خراسان شمالی اظهار کرد: بیشتر طرح‌های مسکن مهر نیمه‌تمام در چند سال اخیر غیر فعال بودند که در چند ماه اخیر مجددا فعال یا نیمه‌فعال شده اند که مجموعا هزارو787 واحد در شهرهای بجنورد، شیروان و اسفراین است و تنها 288 واحد از مسکن مهر غیرفعال هستند که با مساعدت دادگستری استان، بانک مسکن و راه و شهرسازی مجددا در مرداد فعال خواهند شد. همچنین از طرح‌های مسکن مهر باقی‌مانده هزارو52 واحد مسکونی آماده افتتاح است.

وی درباره طرح اقدام ملی نیز گفت: در طرح اقدام ملی مسکن تاکنون 8/ 5 هکتار اراضی تامین و تخصیص داده شده است که نخستین طرح اقدام ملی مسکن به تعداد 256 واحد در شهرک فرهنگیان بجنورد به نام طرح عقیق در مرحله تجهیز کارگاه است. در سامانه جامع طرح اقدام ملی مسکن تاکنون 7هزارو262 خانوار به ظرفیت جمعیت 23هزار نفر ثبت‌نام کرده‌اند.

نژادصفوی اظهار کرد: پیرو مباحث مطروحه در زمینه سهم 10 درصدی شهرداری‌ها در تفکیک اراضی مسکن مهر مقرر شد استعلامات لازم در خصوص قوانین مصوب از طریق اداره کل راه و شهرسازی اخذ و به شهرداری‌ها ابلاغ شود.

وی به بحث بازآفرینی شهری اشاره و اضافه کرد: با توجه به محدودیت‌های حریم میراث فرهنگی در محله زمین کشوری شیروان همجوار تپه باستانی موسوم به تپه نادری مقرر شد حسب مصوبه ستاد بازآفرینی شهری پایدار شیروان اقدام لازم در خصوص جابه‌جایی مسیر بهسازی معابر از محله زمین کشوری به محله 20 متری هاشمی صورت بگیرد.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان شمالی در پایان گفت: در مورد اجرای معابر طرح تکمیل، بهسازی و روکش آسفالت محلات صادقیه و باقرخان مقرر شد با توجه به درخواست دفاتر تسهیل‌گری محلات و اهالی اجرای آسفالت معابر جایگزین انجام تا رضایت عمومی اهالی این دو محله حاصل شود.

دبیر ستاد بازآفرینی شهری پایدار خراسان شمالی در ادامه افزود: امسال 75 میلیارد ریال اعتبار در بحث بازآفرینی شهری استان در نظر گرفته شده است که این اعتبار در محلات ناکارآمد شهری هزینه خواهد شد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند