محمد باقر نوبخت در حاشیه افتتاح کارخانه زغال‌شویی و تولید کنسانتره زغال‌سنگ طبس متعلق به شرکت گسترش و نوسازی معادن خاورمیانه که استاندار خراسان‌جنوبی، نمایندگان استان در مجلس و مسوولان استان و شهرستان طبس حضور داشتند، اظهار کرد: آخرین برنامه این سفر بازدید و افتتاح واحد مجتمع زغال‌سنگ ممرادکو طبس بود که مهم‌ترین نیاز این واحد صنعتی توسعه زیرساخت‌ها است که امیدواریم بتوانیم به‌زودی زیرساخت‌های لازم را برای توسعه این واحدها فراهم کنیم.

 وی هدف از این سفر را ارزیابی و پیشرفت برنامه‌های سال‌های گذشته در این استان اعلام کرد و گفت: ۹۴۰ میلیارد تومان برای توسعه زیرساخت‌های خراسان‌جنوبی در ۲ سال گذشته پیش‌بینی شده بود که در همان سال اول ۵۴۰ میلیارد تومان اختصاص یافت و بقیه اعتبارات تا پایان امسال اختصاص خواهد یافت.

معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان مدیریت وبرنامه‌ریزی گفت: از آنجا که هر تخصیصی نیازمند گزارش از عملکرد و پیشرفت کار قبلی است، سومین سفر به خراسان‌جنوبی برای گزارش‌گیری از اقدامات صورت گرفته بوده است.

رئیس سازمان صمت خراسان‌جنوبی نیز در این مراسم گفت: ظرفیت تولید این کارخانه ۵۰۰هزار تن کنسانتره زغال‌سنگ در محدوده پروده طبس است که سال ۹۲ مجوز تاسیس آن صادر شد.  رئیس سازمان صمت خراسان‌جنوبی مجموع سرمایه‌گذاری طرح را ۲هزار و ۸۷۰ میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: همچنین ۳/ ۵ میلیون یورو از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی با عاملیت بانک پاسارگاد به این کارخانه تسهیلات پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه خراسان‌جنوبی با در اختیار داشتن ۵/ ۴میلیارد تن ذخایر شناسایی شده زغال‌سنگ، بیش از ۷۰درصد کل ذخایر زغال‌سنگ کشور را دارا بوده و سهم قابل‌توجهی از نیاز صنایع فولادی کشور را تامین می‌کند افزود: اکنون بیش از ۳۰ معدن زغال در شهرستان طبس فعال است.

شهرکی با اشاره به اینکه به‌منظور تکمیل زنجیره استخراج و فرآوری، کارخانه فولاد، طرح‌های فرآوری، کنسانتره زغال‌سنگ، تولید کک و گندله در استان در دستور کار قرار گرفته است، تصریح کرد: تاکنون ۶واحد کنسانتره زغال‌سنگ با ظرفیت ۲میلیون تن و یک واحد تولید کک به ظرفیت ۴۵۰ هزار تن به بهره‌برداری رسیده است.

وی با بیان اینکه ظرفیت فرآوری زغال بیش از میزان استخراج زغال است، اظهار کرد: طرح‌های توسعه استخراج نیز به میزان ۲میلیون تن در شهرستان طبس درحال پیگیری و اجرا است.

مدیرعامل مجتمع زغال‌سنگ ممرادکو طبس در این مراسم اظهار کرد: مجتمع زغال‌سنگ ممرادکو وابسته به شرکت هلدینگ میدکو و گروه مالی بانک پاسارگاد است که عملیات اجرایی آن از پنج سال گذشته آغاز شده است.

بهرام جلوداری با بیان اینکه برای این طرح حدود ۳۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است، افزود: با تحریم‌ها که سال‌های گذشته متوجه کشور بود توانستیم با تکیه بر نیروی انسانی متخصص این طرح را به بهره‌برداری برسانیم.

وی افزود: این کارخانه اکنون ۱۵۰ نفر شاغل دارد که در آینده نزدیک به ۲۰۰ نفر افزایش می‌یابد.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند