کیوان کاشفی با اشاره به اینکه طی حدود ۵/ ۱ سال اخیر فعالیت‌های اقتصادی بخش خصوصی ایران با سوریه در قالب کمیته مشترک اقتصادی دو کشور صورت می‌گرفت، افزود: اکنون با افزایش تعداد فعالان این بخش، شاهد راه‌اندازی اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه هستیم.

وی هدف از راه‌اندازی اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه را افزایش تعاملات اقتصادی با این کشور دانست و ادامه داد: سوریه یکی از بازارهای اصلی و مقاصد صادراتی کشور ما در آینده است و با این کشور در زمینه‌های مختلف علایق مشترکی داریم که می‌تواند به افزایش مناسبات اقتصادی کمک کند.

به گفته عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران، تمایل سوریه به معاملات اقتصادی با ایران نیز بسیار زیاد است و ما نیز باید از این فرصت به خوبی استفاده کنیم.

کاشفی از برنامه‌هایی که برای افزایش مراودات اقتصادی با این کشور وجود دارد یاد کرد و ادامه داد: اگرچه طی ۵/ ۱ سال گذشته شرکت‌های ایرانی در چند نمایشگاه سوریه حضور داشتند و دستاوردهای خود را به نمایش گذاشتند، اما پس از این نیز برای حضور بیشتر شرکت‌های ایرانی در سوریه برنامه داریم.

وی ادامه داد: تلاش می‌کنیم به زودی نمایشگاه توانمندی‌های ایران را در سوریه برگزار کنیم تا فرصتی برای معرفی شرکت‌های ایرانی به بازار سوریه باشد.

رئیس اتاق بازرگانی استان همچنین از برنامه‌ریزی برای تبادل هیات‌های اقتصادی و تجاری متشکل از فعالان بخش خصوصی دو کشور خبر داد و اعلام کرد: این برنامه را از گذشته هم پیگیری می‌کردیم و طی ۵/ ۱ سال گذشته با هیچ کشوری به اندازه سوریه تبادل هیات‌های تجاری نداشتیم.

کاشفی همچنین از راه‌اندازی «مرکز تجارت ایرانیان» در سوریه در آینده نزدیک خبر داد و افزود: ساختمانی برای این منظور در سوریه خریداری شده و بنا داریم محلی را نیز برای استقرار شرکت‌های ایرانی در این مرکز اختصاص دهیم.

وی خاطرنشان کرد: بنا داریم دو طبقه از این مرکز را به بخش نمایشگاهی اختصاص دهیم و خدمات جانبی مختلفی را نیز برای آن در نظر گرفته‌ایم. رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه راه‌اندازی خط اعتباری با کشور سوریه برای تسهیل معاملات را نیز ضروری دانست که پیگیری‌های لازم نیز در این زمینه در حال انجام است و ادامه داد: برای این منظور نیازمند همکاری بانک مرکزی هم هستیم.

کاشفی درباره مهم‌ترین کالاهایی که برای صادرات به سوریه مزیت‌دار است نیز خاطرنشان کرد: سوریه زمانی یکی از کشورهای بزرگ تولیدکننده بود، اما به دلیل شرایط جنگ از این وضعیت فاصله گرفت و حالا دوران بازسازی این کشور فرصت خوبی برای ارائه انواع خدمات ساخت‌و‌ساز را برای ما فراهم می‌کند.

وی معتقد است: کالاهای صنعتی، تجهیزات کارخانه‌ای، مصالح ساختمانی و خصوصا محصولات کشاورزی نیز بازار خوبی در کشور سوریه خواهند داشت و باید روی صادرات این کالاها تمرکز کنیم.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران مهم‌ترین مساله در زمینه مراودات تجاری با سوریه را مسیر ترانزیت کالاها دانست و یادآور شد: اکنون مسیر دریایی بهترین مسیری است که امکان جابه‌جایی کالا از این طریق را داریم.

کاشفی اضافه کرد: اگرچه چندی قبل گذرگاه «بوکمال» بازگشایی شد، اما هنوز مشکلاتی در زمینه ترانزیت زمینی به سوریه وجود دارد و البته نیازمند هماهنگی‌های بیشتر بین سه کشور ایران، عراق و سوریه است. وی گفت: اگرچه برای برقراری ترانزیت زمینی که مسیر کوتاه و کم‌هزینه است تلاش می‌کنیم، اما تا آن زمان استفاده از خطوط کشتیرانی بهترین راهکار است.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه ابراز امیدواری کرد، با مجموع این اقدامات بتوانیم سقف معاملات تجاری با سوریه را تا پایان سال آینده به یک میلیارد دلار برسانیم.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند