آغاز اجرای طرح فاصله‌گذاری هوشمند مهم‌ترین دستور کار این جلسه بود. براساس طرح فاصله‌گذاری هوشمند، مدارس فعلا تعطیل بوده و درخصوص نحوه فعالیت آنها، بعدا تصمیم‌گیری خواهد شد؛ دانشگاه‌ها نیز فعالیت‌های آموزشی خود را همچنان به شکل مجازی ادامه می‌دهند.

سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی نیز با دوسوم جمعیت شاغل فعالیت خواهند کرد و ساعت کاری اداره‌‌ها نیز از ساعت 7:30 تا 13:30 خواهد بود؛ همچنین کارکنان مسن یا دارای بیماری‌های زمینه‌ای و بانوانی که به فرزندان خود شیر می‌دهند، می‌توانند با اطلاع دستگاه مربوطه در محل کار خود حضور نداشته باشند.

فعالیت واحدهای تولیدی و طرح‌های عمرانی هم تنها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی مجاز است و تمام اصناف ملزم به مراجعه به سایت وزارت بهداشت برای ثبت‌نام و اطلاع از پروتکل‌های بهداشتی مربوط هستند. اصناف دارای ریسک بالا همچنان تعطیل بوده و سایر اصناف می‌توانند فعالیت خود را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سر بگیرند.

استاندار آذربایجان شرقی در این جلسه از تلاش‌های شبانه‌روزی مدافعان سلامت و سایر دستگاه‌های استانی در مبارزه با شیوع کرونا قدردانی کرد و با اشاره به تمجید سازمان بهداشت جهانی از اقدامات و فعالیت‌های پیشگیرانه جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با کرونا، گفت: وضعیت کنترل بیماری در کشور ما بهتر از وضعیت جهانی و وضعیت کنترل و بهبود بیماران در آذربایجان شرقی بهتر از میانگین کشوری است.

دکتر محمدرضا پورمحمدی افزود: البته اشاره به این موفقیت‌ها، به معنای نادیده گرفتن کاستی‌ها و عدم آمادگی برای شرایط سخت‌تر نیست. رئیس ستاد استانی مدیریت و مقابله با کرونا با اشاره به راهکارهای جهانی برای مقابله با بیماری‌های واگیردار گفت: در کشور ما نیز راهکارهای مختلفی مورد توجه قرار گرفته و آخرین راهکار نیز طرح فاصله‌گذاری هوشمند است که در ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب شد؛ با توجه به نیاز کشور به تولید کالاهای اساسی، امکان تعطیلی کامل در همه بخش‌ها وجود ندارد و باید فعالیت‌های اقتصادی را با رعایت الزامات بهداشتی پیش برد.

وی با بیان اینکه راهبرد ستاد ملی مقابله با کرونا، تثبیت روند شیوع بیماری و تداوم مبارزه برای کاهش آن است، افزود: تصمیمات ستاد استانی نیز هماهنگ با تصمیمات ستاد ملی است و در صورت همراهی مردم و اجرای طرح‌های مصوب و رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌توانیم بر این بیماری غلبه کنیم. پورمحمدی با اشاره به شروع طرح فاصله‌گذاری هوشمند گفت: کنترل ورودی و خروجی‌های استان براساس طرح فاصله‌گذاری اجتماعی تا پایان فروردین اجرا شد.

استاندار آذربایجان شرقی درادامه نسبت به اعلام شماره حساب‌های شخصی برای کمک به اقشار ضعیف و کم‌درآمد هشدار داد و گفت: این کار مورد تایید ستاد استانی مقابله با کرونا نیست و تنها مرجع مورد تایید این ستاد، خیریه رحمت است که بیشتر موسسات خیریه استان نیز با آن همکاری می‌کنند. پورمحمدی همچنین به آخرین وضعیت اجرای طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا اشاره کرد و گفت: تاکنون 92 درصد از جمعیت استان در این طرح تحت پوشش غربال‌گری سلامت قرار گرفته‌اند و امیدواریم در آینده نزدیک اجرای تست همگانی کرونا را جایگزین این طرح کنیم.

وی با اشاره به تعطیلی هتل‌ها و مراکز اقامتی استان به دلیل شیوع بیماری کرونا، گفت: در صورت همکاری کامل این صنف در اختصاص ظرفیت اقامتی خود برای نگهداری بیماران بهبودیافته یا کادر درمان در صورت نیاز، حمایت‌های دولتی شامل حال آنها خواهد شد که کمیته‌های اقتصادی و گردشگری ستاد مقابله با کرونا اقدامات لازم را در این خصوص انجام می‌دهند.

راستگو، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی نیز در این جلسه، مقابله با بیماری کرونا و ریشه‌کن کردن آن را نیازمند عزم ملی و همکاری کامل بین‌بخشی دانست و از تلاش‌های شبانه‌روزی کادرهای بهداشتی و درمانی و سایر دستگاه‌های مسوول قدردانی کرد. معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی و رئیس کمیته بهداشت محیط ستاد مقابله با بیماری کرونا نیز بر تهیه دستورالعمل ضدعفونی کردن فضاهای شهری تاکید و این موضوع را جزو اولویت‌های کمیته بهداشت محیط عنوان کرد.

جواد رحمتی افزود: ضدعفونی کردن برخی فضاها هیچ فایده‌ای ندارد و لازم است دستگاه‌ها و گروه‌های مسوول به این نکته توجه کنند؛ همچنین در ضدعفونی کردن محلات و معابر شهری نیز همه نقاط شهر باید مورد توجه قرار گیرد.

برخی از مدیران دستگاه‌های اجرایی نیز در این جلسه به بیان دیدگاه‌های خود درخصوص نحوه اجرای طرح فاصله‌گذاری هوشمند و سایر اقدامات ضروری برای مقابله با شیوع بیماری کرونا در استان پرداختند. در همین زمینه معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی گفت: اجرای تمام طرح‌های عمرانی استان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی پیمانکاران، ادامه دارد.

جواد رحمتی در جلسه شورای فنی استان که با هدف بررسی آخرین وضعیت اجرای طرح‌های عمرانی استان برگزار شد، گفت: متاسفانه شیوع این ویروس در کشور و استان، باعث توقف و تعویق برخی فعالیت‌های اقتصادی شده است. وی با اشاره به اینکه ماهیت و فعالیت این ویروس مشخص نیست، ادامه داد: بر این اساس، اطلاع و پیش‌بینی دقیقی از زمان پایان کرونا در جهان و کشور ما نیز وجود ندارد. 

وی ضمن مخالفت با تعطیلی یا تعویق اجرای طرح‌های عمرانی در استان گفت: کرونا ممکن است که سرعت و حجم اجرای طرح‌ها را کاهش دهد، ولی اجرای هیچ یک از طرح‌های استان نباید متوقف و تعلیق شود.معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار ادامه داد: رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط پیمانکاران در اجرای طرح‌های عمرانی ضروری است و هزینه‌های ناشی از بیماری کرونا در طرح‌ها بر پیمانکاران، پس از تایید در کمیسیون مربوطه، قابل‌پرداخت خواهد بود.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند