محمدرضا پورمحمدی با بیان اینکه در سال‌جاری با فراز و فرود‌های زیادی مواجه بودیم، افزود: یکی از مهم‌ترین اتفاقات نیک سال‌جاری، افتتاح خط‌آهن میانه- بستان‌آباد با حضور رئیس‌جمهوری بود؛ طرحی که ۱۸ سال طول کشیده بود، در یک سال گذشته به‌صورت جدی پیگیری شد و به بهره‌برداری رسید. وی ادامه داد: خوشبختانه ادامه این مسیر از بستان‌آباد به تبریز نیز به جد پیگیری می‌شود و حدود ۸۷ درصد پیشرفت دارد و ایستگاه خاوران به‌عنوان نقطه عطف آن به مناقصه رفته و امیدواریم تا دهه فجر سال آینده به بهره‌برداری برسد.استاندار با اشاره به اینکه ذوب مس یکی از طرح‌های مهم استان و کشور است، گفت: یک درصد معادن مس کشور در آذربایجان‌شرقی قرار دارد، ولی چون به شکل کنسانتره صادر می‌کردیم، آن‌چنان تاثیری در شتاب‌دهی به توسعه استان نداشت.وی اضافه کرد: با پیگیری‌هایی که انجام شد، مراحل ذوب در استان شروع شده و فاز سوم تغلیظ و کارخانه ذوب در استان راه‌اندازی شد و ۱۳۰ کانتینر تجهیزاتی که به خارج از استان رفته بود، بازگردانده شد و مراحل نصب و راه‌اندازی درحال انجام است.

پورمحمدی با اشاره به افتتاح شهرک تخصصی مس در آذربایجان‌شرقی گفت: ۱۴ طرح مکمل ذوب مس در استان شروع شده است و اگر صنایع پایین‌دستی مس نیز در استان ایجاد شود، ارزش افزوده و اشتغال این صنعت بسیار بالا خواهد بود. وی ادامه داد: نفلین‌سینیت سراب از دیگر طرح‌های استانی است که در ۲۰ سال گذشته سرمایه‌گذاری بسیاری برای آن شده و ۷۰۰ هکتار زمین دیوارکشی شده، طرح تعیین شده و سوله‌ها و پست فشار قوی و مخازن آب ایجاد شده که بنا به ملاحظاتی کنار گذاشته شده بود، اما به‌صورت جدی پیگیری کردیم و تمام موانع برطرف شد؛ اکنون قراردادی با ظرفیت تولید ۷۰ هزار تن آلومینیا در سال در این طرح با قرارگاه خاتم‌الانبیا، امضا و عملیات اجرایی آن آغاز شده است.استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه تولید آلومینا کاربرد وسیعی در صنایع نظامی و خودروسازی دارد، گفت: با استفاده از طرح نفلین‌سینیت سراب خواهیم توانست در شرایط تحریمی که تهیه این فلز راهبردی از خارج کشور امکان‌پذیر نیست، آن را در داخل کشور تولید کنیم.استاندار آذربایجان‌شرقی در ادامه با اشاره به فعالیت‌های مهم پتروشیمی و پالایشگاه تبریز، گفت: طرح انتقال خط پلی‌اتیلن از میاندوآب به تبریز طرح بزرگ دیگری است که می‌تواند چند هزار فرصت شغلی ایجاد کند و به تعبیر دیگر پتروشیمی دوم است.

پورمحمدی افزود: یکی از منابع عمده درآمدهای استان از محل فروش تولیدات پتروشیمی است که به کشورهای دیگر صادر می‌شود. وی با اشاره به طرح‌های مهم افتتاح شده سال‌جاری آذربایجان‌شرقی در امور زیربنایی گفت: با افتتاح سد حاجیلرچای و انتقال آب ارس، هر یک از این طرح‌ها حدود ۴ هزار هکتار زمین زراعی را تحت‌پوشش قرار می‌دهند. استاندار آذربایجان‌شرقی ادامه داد: با افتتاح سد حاجیلرچای از خروج سالانه ۵۰ میلیون مترمکعب آب از مرز کشور در شرایطی که مشکل آب داریم، جلوگیری می‌شود و حقابه ما افزایش یافته است. هدف ما تکمیل خط انتقال آب ارس به دشت تبریز است که آن را به خط انتقال زرینه‌رود وصل خواهیم کرد تا ضمن تامین آب شرب و آب کشاورزی، از نظر پدافندی، سیستمی به‌وجود آوریم که اگر از نظر تامین آب مشکل پیدا کردیم، این خط به‌کار بیفتد.  وی با اشاره به طرح‌های شهری استان نیز گفت: تکمیل خط اول قطار شهری تبریز از طرح‌های مهم شهری بود که در دهه فجر امسال به بهره‌برداری رسید. وی ادامه داد: رئیس‌جمهوری در سال‌جاری ۲ سفر به آذربایجان‌شرقی داشت که در هر یک از آنها بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان طرح افتتاح شد و همان مقدار نیز طرح جدید درحوزه‌های مختلف آغاز کردیم. استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه چند طرح مهم در استان درحال پیگیری است، گفت: اتوبان تبریز – بازرگان از طرح‌های مهمی است که پیگیری می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه یکی از مزیت‌های مهم استان، عمل به‌عنوان حلقه وصل آسیا به اروپا است، ادامه داد: با توجه به اینکه شبکه ریلی هنوز کارآمد نیست و جاده‌های استان در این مسیر ناکافی است، اتوبان تبریز- بازرگان نقش موثر و لجستیکی در ترانزیت کالا و مسافر خواهد داشت. پورمحمدی افزود: اتوبان تبریز- سهند نیز از طرح‌های قدیمی است که از سال ۱۳۸۴ آغاز شده، ولی به اتمام نرسیده که پیگیری کرده‌ایم و در هفته‌های آینده به بهره‌برداری می‌رسد. وی با اشاره به ساماندهی مناطق حاشیه‌نشین گفت: در تبریز حدود ۴۰۰ هزار نفر در مناطق حاشیه شهر زندگی می‌کنند که اگر زلزله‌ای که در سراب رخ داد در تبریز اتفاق می‌افتد، شاید سه‌چهارم این مناطق از بین می‌رفت. استاندار آذربایجان‌شرقی با تاکید بر اینکه ساماندهی مناطق حاشیه‌نشین در اولویت قرار دارد، افزود: در این مورد از طریق شورای شهر پیگیری‌های لازم انجام و تدابیری اندیشیده و مصوب شده تا در باغمیشه و شهرک جوان واحدهای مسکونی موردنیاز احداث شود.

وی درباره وضعیت دریاچه ارومیه نیز اظهار کرد: در نتیجه بارندگی‌های امسال، تراز اکولوژیک دریاچه ارومیه حدود یک و نیم متر افزایش یافت. پورمحمدی ادامه داد: براساس فیلم‌ها و نقشه‌های بارندگی که موجود است، بارندگی پارسال در سال ۹۱ نیز وجود داشت، ولی آب ناشی از آن به پیکره دریاچه نرسید، اما در دولت تدبیر و امید ۳۰۰ کیلومتر از رودخانه‌ها لایه‌روبی شد تا آب به سمت دریاچه سرریز شود. وی افزود: دو طرح مهم دیگر نیز دراین خصوص پیگیری می‌کنیم که انتقال آب از رودخانه زاب و تصفیه‌خانه‌های تبریز و ارومیه است که اگر به اتمام برسند، احیای دریاچه ارومیه به نتیجه خواهد رسید.

استاندار آذربایجان‌شرقی در ارتباط با حوزه فرهنگ و همچنین تاسیس بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان نیز گفت: یکی از مهم‌ترین مباحث این حوزه، توجه به زبان و ادبیات ترکی آذری است. وی ادامه داد: این موضوع چون به‌طور عمیق ریشه‌یابی نشده است، به یک تهدید تبدیل شده بود، اما از وعده‌های رئیس‌جمهوری در این راستا ایجاد بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان بود که محقق شد و این بنیاد اکنون در ارتباط با ادب، فرهنگ، فولکلور و تاریخ آذربایجان اقداماتی انجام می‌دهد. وی تاکید کرد: البته فعالیت بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان نباید تنها به مسائل زبانی متمرکز شود و این نهاد باید در ارتباط با دیگر جلوه‌های فرهنگ و هنر این خطه نیز فعالیت کند.پورمحمدی افزود: به این منظور نیز در سال‌جاری آموزش زبان مادری با تصویب شورای آموزش و پرورش در برخی مدارس آغاز شده و کتاب محتوا نیز درحال تهیه است.

 استاندار آذربایجان‌شرقی همچنین درخصوص نقش سازمان‌های مردم نهاد در توسعه، گفت: معتقدم توسعه منهای مردم معنا ندارد و نیازمند همراهی و همگامی مردم است که برای این امر باید ساختاربندی و ساماندهی شود. پورمحمدی با اشاره به اینکه برای توسعه نیاز به عزم عمومی است، افزود: باید بین مردم خواست و اراده‌ای برای تغییر و توسعه به‌وجود بیاید و افزایش سازمان‌های مردم نهاد نشانه بالندگی و پویایی جامعه است. وی ادامه داد: برای اینکه در این مسیر موفق شویم، نیازمند اعتلای فرهنگی واجتماعی هستیم زیرا تکنولوژی، ابزارهای فناوری و پول به تنهایی توسعه را ایجاد نمی‌کند، بلکه فرهنگ پیش‌نیاز توسعه است. استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به افزایش سه برابری تعداد سازمان‌های مردم نهاد در دولت تدبیر و امید در استان گفت: معتقدم اگر بخواهیم آگاهی‌بخشی انجام دهیم باید از ظرفیت سمن‌ها بهره‌مند شویم. وی ادامه داد: در زمان کنونی سازمان‌های مردم‌نهاد در مبارزه با بیماری کرونا نقش بسزایی ایفا می‌کنند، به‌طوری‌که در کنار تولید لوازم مورد نیاز همچون ماسک، چند کمپین ایجاد کرده و به آگاهی‌بخشی در جامعه می‌پردازند.استاندار آذربایجان‌شرقی از زلزله میانه و سراب، آتش‌سوزی جنگل‌های ارسباران، سرای دودری بازار تبریز و کرونا نیز به‌عنوان برخی از رویدادهای غیرمترقبه و ناخوشایند استان در سال‌جاری یاد کرد. وی ادامه داد: بخش عمده حوادث غیرمترقبه از اختیارات بشر، خارج و غیر قابل پیشگویی است؛ هر یک از این حوادثی که در یک‌سال گذشته رخ داد می‌توانست تبعات منفی در جامعه داشته باشد، ولی با حداقل هزینه‌های مادی و معنوی مدیریت شد.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند