پس از آنکه نوروزی، شهردار اصفهان شخصا به شهرهای درگیر سیل استان سیستان و بلوچستان سفر کرد، در نامه‌ای خطاب به رئیس مجمع شهرداران کلان‌شهرهای ایران نوشت: با توجه به مشاهدات عینی در سفر به مناطق سیل‌زده سیستان و بلوچستان، پیشنهاد می‌شود مجمع کلان‌شهرها با تشکیل کارگروهی ویژه برای انجام فعالیت‌های لازم در این منطقه در سه سطح کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلند‌مدت وارد عمل شود. چراکه اعتقاد داریم اگر مجمع شهرداران کلان‌شهرهای ایران در اجرای طرح «هم‌پیوندی» با شهرهای بلوچستان هم‌ساز و هماهنگ شوند، می‌توان ۱۸ نقطه تعریف شده را با ظرفیت‌های موجود به سطحی از تاب‌آوری رساند تا ضمن کاهش آسیب‌های ناشی از محرومیت‌های متعدد در این استان، بتوانیم پایگاه‌های میان فرهنگی را شکل داده که این امر خود باعث و بانی محرک توسعه در دیگر نقاط محروم این منطقه خواهد بود و اثرات آن تنها به زمان سیل محدود نخواهد شد.

کمال مرادی، دبیر کل مجمع شهرداران کلان‌شهرهای ایران از اجرای طرح «هم‌پیوندی» کلان‌شهرها با شهرهای سیستان و بلوچستان بر اساس پیشنهاد شهردار اصفهان در آینده نزدیک خبر داده است. مرادی اعلام کرد: طرح «هم‌پیوندی» کلان‌شهرها با شهرهای سیستان و بلوچستان به پیشنهاد شهرداری اصفهان، در سی‌و‌هشتمین نشست کمیسیون فرهنگی و اجتماعی کلان‌شهرها به تصویب رسید و پس از موافقت شهرداران، این طرح به‌‌منظور محرومیت‌زدایی از شهرهای استان به‌ویژه در مناطق آسیب‌دیده از سیل اخیر در موضوعات فرهنگی، اجتماعی، عمرانی و شهری اجرا می‌شود.

دبیر کل مجمع شهرداران کلان‌شهرها افزود: انجام اقداماتی همچون ایجاد فرهنگسراها، مراکز تفریحی و مراکز کارآفرینی، بازسازی خسارات تحمیلی به امکانات زیرساختی همچون معابر و خطوط مواصلاتی و اقدامات اصلاحی برای ایجاد پل‌ها و همکاری در بخش‌های دیگری مانند برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی از اقدامات مورد نظر در طرح هم‌پیوندی است.

در این زمینه رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی مجمع شهرداران کلان‌شهرهای ایران و معاون فرهنگی شهردار اصفهان نیز گفت: اصفهان شهر «بنت» را برای هم‌پیوندی با خود انتخاب کرده تا این شهر را به سطحی از تاب‌آوری و پایداری برساند تا به‌صورت شبکه‌ای، زیستگاه‌های انسانی و کانون‌های جمعیتی اطراف آن را نیز بهره‌مند کند.

محمد عیدی اعلام کرد: به دلیل اثراتی که سیل بر مردم بلوچستان وارد کرده بود و پس از بازدیدی که به اتفاق شهردار اصفهان از این مناطق داشتیم، طرح «هم‌پیوندی» را پیشنهاد دادیم. از آنجا که هموطنان سیل‌زده این استان با وجود ظرفیت‌های بسیار زیاد طبیعی و فرهنگی و گردشگری، در منطقه‌ای محروم زندگی می‌کنند، این طرح بسیار دارای اهمیت است.  وی افزود: واژه «هم‌پیوندی» الهام گرفته از این مفهوم شعر سعدی است که همه ما عضو یک پیکر هستیم. چراکه فرزندان بلوچستان فرزندان وطن هستند و این شهر به لحاظ داشتن صنایع‌دستی و فرهنگ بسیار غنی، استعداد آن را دارد که گردشگری طبیعی و فرهنگی قدرتمندی داشته باشد.  وی تصریح کرد: طرح «هم‌پیوندی» در کلامی ساده بیانگر آن است که شهر اصفهان در مسیر توسعه پایدار دست دیگران را بگیرد و آنها را در این مسیر به لحاظ اجتماعی، فضاهای کالبدی و تاب‌آور شدن، همگام کند.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی مجمع شهرداران کلان‌شهرهای ایران تصریح کرد: باعث افتخار است که طرح «هم‎پیوندی» نه‌تنها در مجمع کلان‌شهرها بلکه مورد استقبال مردم بلوچستان نیز قرار گرفته است. وی با اشاره به اینکه نامه‌ای از طرف شهردار، رئیس شورای شهر، امام‌جمعه شیعه و سنی، چهار طایفه بزرگ و مردم شهر «بنت» برای شهردار اصفهان ارسال و از اینکه این شهر به‌عنوان هم‌پیوند اصفهان انتخاب شده، اظهار خرسندی کردند و به‌طور رسمی از شهردار اصفهان برای سفر به شهر بنت دعوت به عمل آوردند.

 

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند