کیوان کاشفی با اشاره به نقش تاثیرات روابط بین‌المللی بر اقتصاد استان کرمانشاه، اظهار کرد: یکی از حلقه‌های مفقوده کرمانشاه عدم ارتباطات بین‌‌المللی از سوی نهادها و دستگاه‌ها با انجمن‌های بین‌المللی و رفت و آمد خارجی‌ها در استان است. وی ادامه داد: متاسفانه کمتر می‌بینیم که در استان کرمانشاه رویدادهای بین‌المللی برنامه‌ریزی شود و حتی برخی از انجمن‌های سطح بالا در حوزه آموزشی، دانشگاه‌ها، انجمن‌های نظام مهندسی و پزشکی از حضور خارجی‌ها در استان استفاده کنند. به گفته عضو هیات رئیسه اتاق ایران، این موضوع حتی در حوزه فرهنگی هنری هم قابل توجه است و کمتر شاهد حضور هنرمندان خارجی در کرمانشاه هستیم. کاشفی با بیان اینکه حضور خارجی‌ها در استان بیشتر به فعالیت‌های اتاق بازرگانی و اقداماتی که از سوی این تشکل انجام می‌گیرد محدود می‌شود، یادآور شد: این تعاملات نیز بیشتر در چارچوب روابط اقتصادی و تجاری است. رئیس اتاق کرمانشاه معتقد است با توجه به مرزی بودن استان و سابقه تجاری که کرمانشاه از دیرباز در مسیر جاده ابریشم داشته خلأ نداشتن تعاملات بین‌المللی بیشتر احساس می‌شود.

 وی با بیان اینکه نداشتن این تعاملات بین‌المللی در خواهرخواندگی نیز خود را نشان می‌دهد، افزود: متاسفانه کرمانشاه به‌رغم اینکه یک شهر قدیمی و اکنون نیز کلان‌شهر است اما با هیچ کدام از شهرهای جهان خواهرخواندگی ندارد. رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه ادامه داد: اقداماتی برای خواهرخواندگی کرمانشاه با شهرهایی همچون ازمیر و قاضی انتپ ترکیه، اربیل عراق و شهری از روسیه انجام شده اما هیچ کدام از این اقدامات به نتیجه نرسیده است. کاشفی وظیفه اصلی خواهرخواندگی را مربوط به شهرداری‌ها دانست و اظهار کرد: برای خواهر خواندگی ابتدا شهرداران باید تفاهم‌نامه امضا کنند و بعد ذیل خواهرخواندگی روابط اقتصادی، علمی، فرهنگی و هنری با همکاری دستگاه‌های مرتبط تشکیل شود. کاشفی تاکید کرد: کرمانشاه از استان‌هایی است که دفتر وزارت خارجه فعال دارد، اما تاکنون از ظرفیت این دفتر آن‌طور که باید استفاده نکردیم و خروجی مناسبی از آن بیرون نیاوردیم. وی با اشاره به راهکارهایی که می‌تواند کرمانشاه را از این وضعیت خارج کند و تعاملات بین‌المللی استان را افزایش دهد، اظهار کرد: برای حل این موضوع اتاق بازرگانی پیشنهاد تشکیل کمیته روابط خارجی استان کرمانشاه را ارائه داد. به گفته عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران، پروپوزال این کمیته تهیه شده و پیشنهاد شده تعدادی از دستگاه‌ها همچون استانداری، دفتر وزارت‌خارجه، اتاق بازرگانی، یکی از دستگاه‌های امنیتی و همچنین به فراخور مباحث سایر دستگاه‌های فرهنگی، گردشگری، اقتصادی نیز عضو این کمیته باشند. کاشفی یادآور شد: این کمیته می‌تواند چارچوب روابط ارتباطات خارجی را برای استان ترسیم ‌کند و همچنین هماهنگی‌های بین دستگاهی را برای برگزاری رویدادهای بین‌المللی در کرمانشاه انجام دهد.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه از دیگر کارکردهای این کمیته را فراهم کردن شرایط حضور بیشتر گردشگران با همکاری دستگاه‌های مربوطه در استان دانست و اظهار کرد: به علاوه با فعالیت این کمیته فضایی ایجاد می‌شود که خارجی‌هایی که وارد ایران می‌شوند از کرمانشاه نیز بازدید داشته باشند. وی معتقد است: نتیجه این کار افزایش اعتماد به نفس استان، شناساندن کرمانشاه به خارجی‌ها، توسعه سرمایه‌گذاری در استان، رونق گردشگری و همچنین به روز شدن سیستم‌ها و صنایع خواهد بود و به‌علاوه در حوزه فرهنگی نیز پیامدهای مثبت خاص خود را دارد. رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه با بیان اینکه پیشنهاد تشکیل این کمیته به مدیریت ارشد استان داده شده، اما پاسخی در این زمینه دریافت نشده است، تاکید کرد: تقاضای اول ما این است که این کمیته هرچه زودتر تعیین تکلیف شود تا بتوانیم مسیر را برای روابط خارجی گسترده و قوی در استان باز کنیم.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند