معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: خوشبختانه نشان گوجه فرنگی ایران به همت باغداران منطقه آزاد ارس در بازار روسیه پررنگ شده است که جای تقدیر دارد.  وی ادامه داد: در مباحث کنترل اقلیم، تهویه و انرژی، طرح‌های بسیار خوبی ارائه شده است که برای توسعه صنعت گلخانه‌سازی، کسب‌و‌کارهای متعددی ایجاد شده است. معاون امور باغبانی وزیر جهادکشاورزی افزود: بانک کشاورزی توجه ویژه به واحدهای گلخانه‌ای دارد تا از طریق ارائه تسهیلات مربوط، از مشکلات گلخانه‌داران کاسته و امکان فعالیت تقاضامحور این مراکز فراهم شود. طهماسبی با اشاره به اینکه توسعه گلخانه‌ها برای کاهش مصرف آب در کشور ضروری است، تصریح کرد: می‌توان بیش از ۷۰ درصد تولید گوجه فرنگی کشور را در گلخانه‌ها انجام داد. وی اظهار کرد: با فرهنگ‌سازی صورت گرفته در سال‌های اخیر، مشخص شد اقلام تولیدی گلخانه‌ای بسیار سالم بوده و عناصر طبیعی آن کنترل شده‌اند در حالی که در گذشته، تولیدات سمی قلمداد می‌شد. معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: کارآفرینان کوچک می‌توانند به تولیدکنندگان بزرگ تبدیل شوند و باید بر سر راه آنها فرش قرمز پهن کرد.

۴۰۴ واحد گلخانه‌ای

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی نیز در این همایش گفت: اکنون ۴۰۴ واحد گلخانه‌ای به وسعت ۲۱۹ هکتار در استان فعال است در حالی که در سال ۹۵ تنها ۶۲ هکتار گلخانه در استان وجود داشت. علی رخ‌افروز ادامه داد: حدود ۱۴۴ هکتار گلخانه بزرگ‌مقیاس و ۳۵ هکتار گلخانه کوچک‌مقیاس وجود دارد که در مجموع ۱۷۹ هکتار گلخانه در مناطق مختلف آذربایجان شرقی در حال فعالیت است. وی با بیان اینکه در ۶ سایت شهرک گلخانه‌ای استان به وسعت ۲۷۹ هکتار، در حال واگذاری و اجرای سازه‌های گلخانه‌ای هستیم، اضافه کرد: اگر همه طرح‌های در حال اجرا و واگذاری گلخانه‌ای عملیاتی شوند، شاهد تولید محصولاتی معادل تولید ۳۵۰۰ هکتار زمین کشاورزی خواهیم بود.

صادرات ۳۰ میلیون دلاری گلخانه‌های ارس

رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس نیز گفت: در اوج تحریم‌ها و در چند ماه اخیر ۱۶ شرکت واردکننده به تولیدکننده تبدیل شدند و اکنون محصولات وارداتی سابق، در ارس تولید و به کشورهای مختلف صادر می‌شود. محسن نریمان افزود: افتخار می‌کنیم که در شرایط حساس کشور، بیشتر واردکننده‌های دیروز ارس، این روزها درحال تولید و صادرات هستند. وی با اشاره به اینکه بهره‌برداران اقلیم منطقه آزاد ارس کشورهای همسایه هستند، تاکید کرد: مدیران بخش کشاورزی و فعالان بخش خصوصی کشور از ظرفیت‌های بالقوه ارس غافل نباشند. نریمان ادامه حیات اقتصادی کشور را به توسعه فعالیت بخش خصوصی مرتبط دانست و اظهار کرد: در بخش تولید صیفی گلخانه‌ای منطقه آزاد ارس موفق به بهره‌برداری از ۱۰۰ هکتار مجموعه گلخانه‌ای با تولید ۱۹ هزار تن و صادرات ۱۵ هزار تن به ارزش ۳۰ میلیون دلار به کشورهای هدف شده‌ایم. وی افزود: تا پایان امسال اراضی گلخانه‌ای بهره‌برداری شده به ۱۳۰ هکتار و تا پایان سال ۱۴۰۰ به ۳۶۵ هکتار افزایش می‌یابد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس خاطرنشان کرد: در حال احیای مسیر ریلی بین‌المللی سابق با گستره دسترسی به شبکه‌های ترانزیت ریلی آسیایی و اروپایی هستیم. نریمان گفت: دسترسی ارس به زیرساخت‌های ترانزیت زمینی و هوایی و مشوق‌های سرمایه‌گذاری ویژه و معافیت‌های مالیاتی و عوارض گمرکی موجب جلب نظر‌ سرمایه‌گذاران بخش‌های مختلف شده است. وی افزود: وجود اقلیم مناسب و زیرساخت‌های تولید و صادرات موجب شده استقبال برای احداث واحدهای کوچک و بزرگ گلخانه‌ای افزایش یافته و به حد اتمام اراضی فعلی و قابل‌واگذاری برسد. نریمان تاکید کرد: رودخانه ارس دِبی آب ۲۵۰ مترمکعبی دارد و باید از سهم مشترک کشورمان به خوبی استفاده کنیم؛ به‌طوری‌که در پنج سال اخیر برای ایجاد شبکه آبی در منطقه آزاد ارس پنج هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند