منصور یزدی‌زاده ضمن تبریک هفته دولت و گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان گران‌قدر رجایی و باهنر گفت: امسال تحت عنوان رونق تولید از سوی مقام معظم رهبری نام‌گذاری شد و تولیدکنندگان در این خصوص وظیفه سنگین و الزاماتی نیاز دارند تا بتوانند در این زمینه با تمام قوا نقش‌آفرین باشند. وی در ادامه به فرآیند متفاوت تولید ذوب‌آهن با سایر فولادسازان پرداخت و افزود: شیوه تولید در ذوب‌آهن به روش کوره‌بلند است که این شیوه ۸۰ درصد تولید در دنیا را به خود اختصاص داده است. شرکت‌های تولیدی دیگر از گاز طبیعی استفاده می‌کنند و از یارانه این حامل‌های انرژی برخوردار هستند اما زغال و کک ماده اولیه تولید در ذوب‌آهن به شمار می‌روند. این امر موجب شده سود ذوب‌آهن اصفهان نسبت به دیگر شرکت‌های فولادساز کمتر باشد.

یزدی‌زاده در این جلسه به پروژه‌های مختلف این شرکت ازجمله پروژه‌های PCI، پروژه زیست‌محیطی خاص، تولید تسمه تیرورق و سایر دستاوردهای این شرکت اشاره کرد و افزود: بزرگ‌ترین دغدغه امروز ذوب‌آهن تامین سنگ‌آهن است. هم‌اکنون در مرز یک‌میلیون تن تولید فولاد هستیم شاید اندکی با برنامه فاصله داشته باشیم اما تلاش داریم آن را در ۶ ماه دوم جبران کنیم. انتظار داریم با برنامه‌ریزی وزارت صمت مواد معدنی در داخل به ارزش‌افزوده تبدیل شود و سپس فرآیند صادرات را شاهد باشیم. البته باید مشکلات معدن داران نیز شنیده شود و بنابراین نیاز است در سال رونق تولید هماهنگی لازم در این خصوص ایجاد شود. وی گفت: تمام معادن ایران درگذشته در اختیار ذوب‌آهن اصفهان بود اما از زمانی که بحث واگذاری‌ها انجام شد، متاسفانه ناهمگونی رخ داد و مشکلات فراوانی را ایجاد کرد. یزدی‌زاده گفت: در سال گذشته رویدادهای خوبی را در ذوب‌آهن اصفهان شاهد بودیم که البته درگذشته نیز ریشه دارد اما با همکاری کلیه تلاشگران در بخش‌های مختلف تسریع شد. تولید ریل به‌عنوان یک آرزوی بزرگ برای ایرانیان مطرح بود که در سال گذشته در ذوب‌آهن اصفهان به ثمر نشست. برای تولید این محصول استراتژیک پروژه VD در ذوب‌آهن راه‌اندازی شد تا فولاد ریل با بالاترین کیفیت تولید شود و هم‌اکنون محدودیتی درخصوص تنوع و تناژ تولید ریل وجود ندارد.

وی در ادامه به مبحث محیط‌زیست پرداخت و گفت: یکی از موفقیت‌های خوب و موثر ما در این زمینه در باتری سه کک‌سازی رخ داد. طراح، ساخت و تولید درب‌های فلکسیبل (انعطاف‌پذیر) با تلاش و کوشش شبانه‌روزی کارکنان و در شرایط سخت تحریمی به ثمر نشست و افتخاری دیگر به کارنامه این شرکت مادر صنعتی افزوده شد و هم‌اکنون تعدادی از درب‌ها نصب‌شده است. هر یک از این درب‌ها حدود ۱۰۰۰ شیت نقشه و بیش از چند هزار قطعه است. یزدی‌زاده درخصوص پروژه PCI نیز اظهار کرد: این پروژه از سال ۹۵ کلید خورد و به‌دلیل مشکلات تحریم و واردات قطعات پیشرفت کندی داشت. مراحلی از این پروژه توسط طرف چینی انجام می‌گیرد که برنده مناقصه بود اما نصب، ساخت، اسکلت فلزی، معماری و... توسط شرکت انجام می‌گیرد. این پروژه هم‌اکنون در فاز راه‌اندازی قرار دارد تنها بخش کوچک آن‌که تزریق پودر زغال به داخل کوره‌بلندها است باقی‌مانده که به‌صورت آزمایشی به‌زودی انجام می‌گیرد.

وی درخصوص مصرف آب نیز گفت: از طریق پروژه‌های مختلف مصرف آب کارخانه را کاهش دادیم. سال ۹۶ حدود ۱۷ میلیون مترمکعب مصرف آب داشتیم و سال گذشته به ۱۴ میلیون مترمکعب رسیده است. استفاده از پساب نیز به‌عنوان یکی از دیگر اقدامات مهم موردتوجه قرار گرفت و در این راستا قراردادهای مختلفی به‌منظور خرید پساب شهرهای مختلف منعقد شد که از خرید پساب زرین‌شهر کلید خورد.  یزدی‌زاده اضافه کرد: حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان پروژه‌های خرید پساب داریم و قراردادهای خرید شهرهای نجف‌آباد، و روستاهای فلاورجان نیز منعقدشده است. امیدواریم از دو سال آینده به‌مرور مصرف آب خام فقط در حد شرب و مصارف بهداشتی داخل کارخانه باشد. در این زمینه پروژه BOT تصفیه‌خانه توسط شرکت مبنا به‌عنوان برنده در دست اقدام است و اولین الگوی کشور در این زمینه به شمار می‌رود.

مدیرعامل شرکت تصریح کرد: ذوب‌آهن به‌دلیل داشتن نیروگاه گفته می‌شود که خودش باید خوراک آن را تامین کند. گازی که برای نیروگاه به ما می‌دهند با تعرفه صنعتی است؛ درحالی‌که باید با تعرفه نیروگاهی به ما بدهند. مدیرعامل شرکت بیان کرد: سال گذشته را باوجود سختی‌های فراوان ازجمله تشدید تحریم‌ها، اعتصاب کامیون داران، بحران آب و... پشت‌سر گذاشتیم، اما دومیلیون و ۴۱۰هزار تن تولید چدن با دو کوره‌بلند را در سال گذشته داشتیم. برای امسال عدد ۳میلیون و ۵۰ هزار تن را هدف قراردادیم و کوره یک را نیز انشاء‌الله از نیمه دوم سال‌جاری وارد مدار می‌کنیم. در این بازدید اصحاب رسانه از پروژه تولید ریل درنورد ۶۵۰، ساخت درب‌های فلکسیبل و کوره‌بلند شماره سه از نزدیک دیدن  کردند و در نشست خبری نیز سوالات خود را نیز مطرح کردند.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند