غلامرضا شریعتی اظهار کرد: در سال جاری و همچنین سال گذشته خاموشی با برنامه‌ای در استان نداشتیم اما به دلیل فرسوده بودن شبکه و مصرف بالا شاهد قطعی برق در برخی مواقع هستیم. وی ادامه داد: در سال ۹۷ به دلیل خشکسالی و کاهش تولید برق توسط نیروگاه‌های برقابی به اندازه ۲۵ سال گذشته در استان تهران خاموشی برق صورت گرفت، اما در خوزستان به دلیل شرایط جوی اجازه هیچ خاموشی با برنامه‌ای داده نشد. شریعتی افزود: متوسط قطعی برق به ازای هر نفر در کلان‌شهر مشهد یکصد دقیقه و در کلان‌شهرهای اصفهان، شیراز و تهران کمتر از ۲۰۰ دقیقه در سال است. استاندار یادآور شد: در سال ۹۵ تعداد کلیدهای گازی در شبکه توزیع برق اهواز ۷۰ عدد بود درحالی که در همان زمان در مشهد ۹۵۰ عدد وجود داشت. وی افزود: مصرف برق استان‌های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی در زمان اوج مصرف ۳۶۰۰ مگاوات و مصرف برق در استان تهران ۴۵۰۰ مگاوات است.

رتبه دوم مصرف برق کشور

شریعتی با اشاره به اینکه مصرف برق استان روزانه ۸ هزار مگاوات است، یادآور شد: مصرف برق خوزستان پس از تهران در جایگاه دوم قرار دارد، تعداد پست‌های فوق توزیع برق خوزستان حدود ۲۱۰ عدد است درحالی که تعدادهای پست فوق توزیع برق در استان فارس ۴۳۰ عدد است. وی افزود: از ۲۱۰ پست فوق توزیع برق خوزستان ۷۵ عدد آن موقت هستند، در واقع بیشترین تعداد پست‌های موقت برق کشور در خوزستان است و هرچه تعداد پست‌های موقت برق بیشتر باشد ناپایداری برق نیز افزایش می‌یابد. استاندار خوزستان اظهار کرد: از سال ۹۶ دولت سرمایه‌گذاری‌های بسیاری در حوزه برق انجام داده است، در همان سال یکصد میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای بازسازی شبکه برق خوزستان اختصاص یافت. وی افزود: در سال گذشته نیز دولت از ۲ محل مختلف مبلغ ۳۰ میلیون یورو و همچنین ۶۰۰ میلیارد ریال برای اصلاح و توسعه برق خوزستان درنظر گرفت.

جبران عقب‌ماندگی‌های برق

استاندار خوزستان با اشاره به اینکه عقب‌ماندگی‌های حوزه برق خوزستان درحال جبران است، افزود: اکنون قرارداد خرید بیشترین تعداد ترانس‌های فوق توزیع برق برای خوزستان بسته شده است. شریعتی خاطرنشان کرد: دولت در مصوبه فروردین سال ۹۶ برای چند مساله مهم خوزستان شامل گرد و خاک، آب و فاضلاب، توسعه برق و فاز دوم طرح احیای اراضی ۵۵۰هزار هکتاری اعتبار درنظر گرفت. وی ادامه داد: کانون شماره چهار ریزگردها در خوزستان یک کانون فوق بحرانی بود که ۲۵هزار هکتار نهالکاری، ۱۲ هزار هکتار بوته کاری و ۲۰هزار هکتار قرق شد. استاندار خوزستان گفت: در سال ۹۵ مبلغ ۳۰۰ میلیارد ریال، در سال ۹۶ مبلغ ۷۰ میلیون دلار و در سال ۹۷ مبلغ یکصد میلیون دلار به مهار ریزگردها در خوزستان اختصاص یافت. شریعتی درخصوص توسعه شبکه آب در خوزستان توضیح داد: دولت در سال ۹۶ اعتبار ویژه‌ای به ارزش ۱۰ هزار میلیارد ریال برای طرح آب‌رسانی غدیر در نظر گرفت، سال گذشته شاهد تنش‌های زیادی در خرمشهر و آبادان به دلیل مشکلات آب شرب بودیم اما این مساله در تیر سال ۹۷ به کمک طرح آبرسانی غدیر حل شد. وی ادامه داد: خوزستان در تولید ۱۵ درصد ناخالص ملی کشور نقش دارد، با احتساب نفت رتبه دوم و بدون تولید نفت در جایگاه پنجم کشور به لحاظ تولید ناخالص ملی است از این رو حق خوزستان بسیار بیشتر از شرایط فعلی است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند