وی به چالش‌های موجود در حوزه اقتصادی گلستان اشاره و اظهار کرد: اکنون عده‌ای تحت‌عنوان سرمایه‌گذار به گلستان می‌آیند و سرمایه‌بر هستند. وی با تاکید بر اینکه واحدهای تولیدی گلستان باید به قیمت روز ارزیابی شوند تا در بحث وثایق بانکی مشکل کمتری داشته باشند، ادامه داد: تحریم‌ها برای واحدهای تولیدی گلستان فرصت بوده و در این شرایط تحریم، بسیاری از واحدهای تولیدی استان سودآوری دارند. چوپانی تصریح کرد: یکسری از خسارت‌های مالی از تحریم‌ها ناخواسته به واحدها و بنگاه‌های تولیدی وارد شده که با فریزکردن بدهی‌ها باید به آنها کمک کرد. وی خاطرنشان کرد: اکنون بخشی از واحدهای تولیدی استان با ظرفیت پایین کار می‌کنند که باید کمک شود تا این بنگاه‌ها به چرخه تولید باز گردند که نقش بانک‌ها در پرداخت تسهیلات ارزان قیمت، بخشودگی جرائم و فریزکردن بدهی‌ها برای حمایت از تولید بسیار مهم است. بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران نیز در مراسم بزرگداشت روز صنعت و معدن گلستان اظهار کرد: امسال سال رونق تولید است و وزارت صنعت، معدن و تجارت متولی تولید و اشتغال است، اما رفتار سایر دستگاه‌ها از جمله محیط زیست و گمرک می‌تواند اشتغال و تولید را متاثر کند.

وی با اشاره به اینکه برای افزایش و رونق تولید به الزاماتی نیاز داریم، افزود: یکی از الزامات توسعه کشور و تحقق شعار رونق تولید این است که به نظرات فعالان اقتصادی اهمیت داده شود در شرایطی که اکنون از فعالان اقتصادی یا مشورت گرفته نمی‌شود یا به نظرات آنها عمل نمی‌شود. رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران به موضوع خصوصی‌سازی در کشور هم اشاره کرد و ادامه داد: مجموع واگذاری‌های انجام شده طی سال‌های گذشته ۱۴۹ هزار میلیارد تومان بوده که ۱۷ درصد در بخش خصوصی، ۵۰ درصد شرکت‌های خصولتی و بخشی هم در رد دیون و سهام عدالت بوده است. وی اضافه کرد: نوع واگذاری‌ها جای پرسش است خیلی از این واگذاری‌ها ارزان فروخته شده و اهمیت بخش خصوصی برای احیای این واحدها نادیده گرفته شده است.

شکوری از بانک‌ها به‌عنوان موتور محرک تولید نام برد و با تاکید بر اصلاح ساختار نظام بانکی تصریح کرد: نوسانات ارز فعالان اقتصادی را دچار مشکل می‌کند و پایین بودن پایه قیمت صادراتی به تولید آسیب می‌زند و نمی‌گذارد رونق تولید اتفاق بیفتد. وی با تاکید بر اجرای پنجره واحد برای حل مشکلات فعالان اقتصادی در حوزه صدور مجوزها اظهار کرد: اصلاح نظام مالیاتی یکی از دغدغه‌های فعالان اقتصادی است چراکه در حوزه تولید، صادرات و خدمات با مشکلات مواجه هستیم و نرخ مالیات می‌تواند کمک کند این تبعات منفی در بخش تولید کمتر شود. شکوری خاطرنشان کرد: وقتی نرخ رشد منفی در صنعت و معدن داریم افزایش ۳۰‌درصدی مالیات شرایط را برای فعالان اقتصادی سخت‌تر می‌کند و این اصلاح نظام مالیاتی را بیش از پیش نمایان می‌کند. هادی حق‌شناس، استاندار گلستان نیز در این مراسم اظهار کرد: اگر اقتصاد قوام داشته باشد بسیاری از مشکلات و مسائل قابل حل خواهد بود. وی با اشاره به اینکه اصل ۴۴ قانون اساسی به‌عنوان میثاق ملی است، افزود: دولت باید واحدهای تولیدی را واگذار کند و واحد جدیدی ایجاد نکند؛ دولت پرهزینه است و روند تصمیمات طولانی و تولید پرهزینه است. استاندار تاکید کرد: هرچه دولت‌ها کمتر در امور دخالت کنند به نفع تولیدکننده است و شعار رونق تولید زودتر محقق می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند