حمیدرضا آقاملائی، نماینده استان گلستان در شورای عالی استان‌ها و سخنگوی شورای شهر گرگان با تاکید بر اینکه انتظار می‌رود مجمع نمایندگان استان با هوشیاری کامل به کمک و یاری مدیریت شهری و روستایی بشتابند، افزود: شورای عالی استان‌ها و شوراهای اسلامی و شهرداران کلان‌شهرها نسبت به ارسال نظر کمیسیون اقتصادی به مجلس ابراز نگرانی شدیدی دارند که به‌طورقطع بسیاری از موارد این مهم، ضربه بزرگی به پیکر شهرداری‌ها خواهد زد. وی افزود: در لایحه درآمد پایدار شهرداری‌ها دقیقا نظرات شوراها لحاظ شده؛ اما در لایحه مالیات ارزش‌افزوده، پیش‌نویس ارسالی از سوی دولت دارای اشکالات جدی است که متاسفانه برخلاف وعده کمیسیون اقتصادی مجلس در زمینه رفع ایرادات، این مهم انجام نپذیرفت.

آقاملائی در ادامه توضیح داد: پیشنهاد شورای عالی استان‌ها بر این بود تا لایحه درآمدهای پایدار شهرداری‌ها که مرحله نهایی خود را در مجلس طی کرده، دولت هم در بودجه ۹۸ لحاظ داشته و پس از لایحه مالیات ارزش‌افزوده تنظیم و تقدیم مجلس شده است، بر لایحه مالیات ارزش‌افزوده مقدم شود و دوم اینکه لایحه مالیات ارزش‌افزوده از دستور مجلس خارج یا موارد پیشنهادی اصلاح شود. نماینده استان در شورای عالی استان‌ها و عضو هیات رئیسه شوراهای اسلامی استان گلستان و شهر گرگان خطاب به نمایندگان مجلس اظهار کرد: در صورت تصویب کلیات لایحه مالیات ارزش‌افزوده در صحن مجلس و ورود نمایندگان به محتوا و تصویب نظرات کمیسیون اقتصادی مجلس، فاجعه‌ای بزرگ درخصوص اختیارات شوراها برای وضع عوارض و همچنین بحران ساختاری برای شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به‌ویژه در حوزه برچیدن عوارض و مالیات رخ خواهد داد.

آقاملائی معتقد است: واقعیت این است که در جمع‌بندی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به هیچ‌یک از تذکرات، مکاتبات، وعده‌ها و توافقات عمل نشده است که این نه‌ تنها شرایط خوبی را برای شوراها و مدیریت‌های شهری و روستایی به ارمغان نخواهد آورد، بلکه زنگ خطری برای منطقه و مردمان شهر و روستاهاست. وی با تاکید بر اینکه جمع‌بندی کمیسیون اقتصادی مجلس ضمن مغایرت با سیاست‌های کلی نظام در حوزه اقتصاد مقاومتی و اصل ۴۴ موجب تمرکزگرایی شدید دولت شده و شوراها به‌عنوان نهادی تشریفاتی تبدیل خواهند شد، ادامه داد: شهرداری‌ها و دهیاری‌ها هم به‌عنوان نهادهای دولتی تلقی خواهند شد و ۶۰درصد درآمد این دو نهاد کاهش خواهد یافت. به گفته آقاملائی در مجموع جمع‌بندی و گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس درخصوص لایحه فوق‌الذکر، اساس «استقلال شهرداری‌ها و دهیاری‌ها» و همچنین «کارکردهای شوراهای شهر» از بین خواهد رفت.

وی ادامه داد: تمام نمایندگان مجلس باید نسبت به شهرداران و دهیاران حوزه انتخابیه خود توجه داشته باشند که اگر آن قسمت از عوارض مربوط به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها حذف و تبدیل به مالیات شود، هیچ کمکی در نحوه توزیع نخواهد داشت؛ بلکه بخش اعظم درآمدهای آنان نیز حذف خواهد شد. نماینده گلستان در شورای عالی استان‌ها و عضو شورای شهر و شهرستان گرگان با بیان اینکه دولت و مجلس باید از این انحراف ساختاری و فاجعه ملی با همدلی و همگرایی جلوگیری کنند گفت: نمی‌توان بدون توجه به ساختار اداره شهرها و روستاها و سوابق گذشته آن در کشور؛ نسخه‌‌ای پیچید که اساس کارکرد و فعالیت آنان را مخدوش کرد. حمیدرضا آقاملائی همچنین با اشاره به تلاش شورای عالی استان‌ها در راستای رفع این نارسایی و چالش‌های کلیدی طی مکاتبه‌ای خطاب به مجمع نمایندگان استان درخواست کرد: کلیات لایحه مالیات ارزش‌افزوده مصوب نشود؛ زیرا ایرادات زیادی وارد است که به‌صورت مکتوب از سوی شورای عالی استان‌ها به‌ منظور بررسی بیشتر، ارسال شده است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند