اسفندیار خزایی با بیان اینکه ۱۵ تا ۲۱ اسفند در تقویم ملی به‌عنوان هفته منابع طبیعی نام‌گذاری شده است، اظهار کرد: شعار این هفته در سال ۹۷ «منابع طبیعی بزرگ‌ترین سرمایه ملی» انتخاب شده است. وی اظهار کرد: مهم‌ترین اهداف اجرای طرح‌ها‌، حفظ آب و خاک، تامین آب مورد نیاز دام، تغذیه سفره آب‌های زیرزمینی، بهبود وضعیت پوشش گیاهی و افزایش تولید علوفه و در نتیجه ارتقای کیفیت و بهبود معیشت مرتعداران و بهره‌برداران است.وی افزود: افتتاح این طرح‌ها برای ۴۶۹۰ نفر اشتغال‌زایی غیرمستقیم و برای ۲۴۴۸ نفر فرصت شغلی مستقیم ایجاد می‌کند.وی در ادامه با اشاره به اینکه تعریف بیابان عرصه‌هایی است که بارش آن زیر ۱۰۰ میلی‌متر باشد گفت: در اثر تخریب زمین و استفاده بی‌رویه از عرصه‌ها تخریب سرزمین را در حدود ۶۵ هزار هکتار در شهرستان‌های کبودرآهنگ، فامنین، همدان و ملایر شاهد بودیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان با بیان اینکه ۱۵ هزار هکتار کانون بیابانی در دشت‌های شوشاب ملایر، قهاوند، کبودرآهنگ و قسمتی از دشت فامنین وجود دارد، افزود: در ۵۰۰هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی که در حال بیابانی شدن است گونه‌های مختلف و خاصی همچون آتریپلکس و قره داغ  کشت شده است. خزایی اظهار کرد: در بحث بیابان در همدان با عملیات اصلاحی و کم کردن بهره‌بردار امکان کاهش را داریم و سال گذشته با بارش‌های خوب اردیبهشت وضعیت کشت خوب پیش رفت ولی در دنیا تغییرات آب و هوا از چالش‌های مهم است. ۱۱ اقلیم از ۱۳ اقلیم دنیا به‌صورت میکرو در ایران وجود دارد ضمن اینکه رژیم بارشی استان از برف به باران تغییر یافته است. وی با اشاره به واگذاری عرصه‌های منابع طبیعی به بهره‌برداران اظهار کرد: براساس قانون واگذاری جنگل‌‌کاری و زمین منابع طبیعی به هیچ کس واگذار نمی‌شود اما جنگل‌کاری حاشیه شهرها به‌صورت احاله مدیریت به شهرداری‌ها داده شده است که به مدت حداکثر ۳۰ سال قرارداد بسته می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان با تاکید براینکه ساخت هتل در عرصه‌های منابع طبیعی توجیه ندارد، تصریح کرد: واگذاری زمین منابع طبیعی به شهرداری در همدان، ملایر و قهاوند به‌صورت احاله مدیریت انجام گرفته است. شهرداری همدان کاملا با منابع طبیعی هماهنگ است، در شهر همدان ۱۰۲ هکتار اراضی در حیدره و ۲۳۰ هکتار در سد اکباتان به شهرداری واگذار شده که قرار است در یک طرح مدون بهسازی، بازسازی، سبک‌سازی و زیباسازی این بخش‌ها انجام شود. خزایی اظهار کرد: هرساله برداشت برخی گونه‌ها ممنوع می‌شود که اکنون زراعی کردن موسیر مدنظر است و در سولان نیز این برنامه پیاده می‌شود. در حدود ۲۰۰ هکتار تعداد ۶۰۰ هزار اصله آویشن کشت شد. کشت گونه‌های کم‌آب‌بر مورد نظر است و اگر در مناطق خشک در این زمینه کار شود با توجه به کمبود منابع آب موفق هستیم در غیر این صورت باخته‌ایم. کشت سیر آب بیشتری می‌خواهد و نگهداری آن سخت است ولی موسیر کم‌آب‌بر بوده است و ماندگاری بیشتری نیز دارد. وی افزود: ۱۶۸۰ گونه گیاهی در استان همدان شناسایی شده که ۲۲ گونه از این تعداد مختص به همدان است و گونه کتیرایی سفید، تیره بادام‌ها و مفرا از این موارد است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان با اشاره به اینکه خوشبختانه در سال‌های اخیر با فرهنگ‌سازی انجام شده حجم آتش‌سوزی در مراتع کاهش یافته است، اظهار کرد: در سال ۹۵ به میزان ۴۷۷ هکتار از مراتع استان در آتش سوخت درحالی‌که این عدد در سال گذشته به ۶۶ هکتار و در سال‌۹۷ به ۴۰ هکتار رسیده است. فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان همدان نیز با بیان اینکه زمین‌خواری در همدان به تعداد انگشتان دست هم نمی‌رسد، گفت: ۶۶۷ فقره پرونده تخریب و تصرف عرصه‌های منابع طبیعی در همدان تشکیل شد. سرهنگ بهرام رسولی اظهار کرد: در استان تعامل خوبی با مقامات قضایی داریم و مجازات‌های جایگزین حبس را برای متخلفان این حوزه توصیه کرده‌اند تا برای برخی مجازات‌شوندگان در این حوزه کشت نهال، انجام قرق‌بانی، مطالعه کتب در حوزه منابع طبیعی و... جایگزین حبس شود. فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان همدان با اشاره به رفع تصرفات اراضی منابع طبیعی از خلع ید ۵۳۲ هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی خبر داد و افزود: از ابتدای امسال ۴۷۰ فقره به مساحت۵۳۲ هکتار عرصه خلع ید شده ضمن اینکه ۶۶۷ فقره پرونده تخریب و تصرف به مساحت ۹۳۹ هکتار در استان تشکیل شده است. رسولی در مورد ظرفیت مراتع برای تعلیف نیز گفت: در ارتباط با چرای دام در مراتع ۹۴ فقره پرونده برای ۱۶هزار و ۸۰۰ واحد دامی در این یگان تشکیل شده است، ظرفیت مراتع استان برای دام‌های عشایر ۴۵هزار راس است و این در حالی است ‌که هرساله ۵۰۰ هزار دام وارد مراتع استان می‌شود.وی با تاکید براینکه فشار چرای دام در مراتع استان ۱۲ برابر ظرفیت مراتع است، اظهار کرد: تیمی از منابع طبیعی استان به خوزستان اعزام شده تا عشایر را توجیه کنند که زودتر از موعد وارد استان همدان نشوند، چرا که پوشش گیاهی استان مناسب نیست.