وی اظهار کرد: این طرح در ابتدا در ۹ ردیف در اختیار سازمان جهاد کشاورزی قرار گرفت و سال ۱۳۸۹ به جهاد نصر که یک شرکت غیردولتی و دارای تجهیزات پیشرفته بود، واگذار شد. مطیعی اظهار کرد: تاکنون در فاز نخست از طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری در سطح ۲۹۵ هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی اجرا شده و در ۱۸۳ هزار هکتار نیز ‌زهکشی صورت گرفته است.وی ادامه داد: شبکه‌های اصلی آبیاری توسط وزارت نیرو و شبکه‌های فرعی نیز توسط جهاد کشاورزی در این ۲۹۵ هزار هکتار اجرایی شده است. وی گفت: شبکه‌های آبیاری و زهکش اصلی در عرصه‌های بالای ۲ هزار هکتار توسط وزارت نیرو و در عرصه‌های زیر ۲۵ هکتار را جهاد کشاورزی انجام داده است.

مطیعی گفت: در شمال شرق اهواز، هویزه و سوسنگرد شبکه اصلی با مشکل مواجه بود و وقتی زهاب وارد می‌شد شبکه اصلی نمی‌توانست آن را تخلیه کند اما سال گذشته اعتباری بالغ بر ۱۰۰ میلیون دلار در اختیار سازمان آب و برق قرار گرفت تا این مشکل برطرف شود. وی ادامه داد: میزان تولید محصولات کشاورزی در سال ۱۳۹۵ در اراضی فاز نخست طرح ۵۵۰ هزار هکتاری، به بیش از ۵ میلیون تن رسید که این تولید در سال ۱۳۹۷ به ۶ میلیون تن رسیده است.جانشین معاونت اجرایی موسسه جهاد نصر گفت: یکی از اقدامات مهم موسسه جهاد نصر در سال جاری، مطالعه اقدامات انجام شده در سال‌های گذشته بود و با بازنگری و مشورت با جامعه دانشگاهی نقاط ضعف را برطرف و نقاط قوت را تقویت کرد.وی ادامه داد: بازنگری در محل نصب زهکش‌ها و بالا آوردن سطح آنها باعث شد آب زیرزمینی هدر نرود. همچنین برای تصفیه آب در لوله‌های لترال از فیلتر شن و ماسه استفاده می‌شد که به جای آن فیلتر مصنوعی جایگزین و باعث شد در مصرف بسیاری از مصالح مورد نیاز صرفه‌جویی شود و حمل و نقل کمتری انجام شود و مصرف سوخت به حداقل برسد.

وی یکپارچه‌سازی اراضی کشاورزی را یکی از اقدامات موثر زیربنایی برای اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتار مقام معظم رهبری برشمرد و گفت: مالکیت در نظام کشاورزی استان قطعه قطعه است که در این زمینه موسسه جهاد نصر با مردم وارد مذاکره شد و برای مهندسی سازه‌ای برای کاهش مصرف آب زمین‌های پراکنده مدیریت شد. جانشین معاونت اجرایی موسسه جهاد نصر گفت: در این طرح ۱۸۰ هزار هکتار از اراضی پراکنده استان یکپارچه‌سازی شد که از نظر جغرافیایی نیز جلوه بهتری پیدا کرده و از هدر رفت آب نیز جلوگیری به عمل آمد.وی اظهار کرد: فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری در ۲۵۰ هزار هکتار اجرا می‌شود که ۲۵ شهرستان را دربرمی‌گیرد اما یکی از نواقص فاز نخست این طرح بزرگ این بود که برخی از شهرهای بالای سد همچون مسجدسلیمان، لالی، ایذه و اندیکا در آن دیده نشده بودند که در فاز دوم برای این مناطق نیز اجرای این طرح پیش‌بینی شده است.وی گفت: اکنون برای فاز دوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری اعتباری در بودجه سال آینده پیش‌بینی نشده است که نیاز است در این خصوص از تمام ظرفیت‌های لازم برای جذب اعتبار استفاده کرد.مطیعی گفت: این طرح از سال ۱۳۹۲ تاکنون به‌صورت متوسط سالانه حدود ۶‌هزار شغل ایجاد کرده که اگر اجرای فاز دوم آن با مشکلات اعتباری یا تاخیر مواجه شود ۶ هزار نفر به جمع بیکاران استان اضافه می‌شود.