محمدرضا پورمحمدی با بیان اینکه آذربایجان‌شرقی از ابعاد مختلف جزو استان‌های مهم کشور است، افزود: این خطه از ایران اسلامی در یکصد سال گذشته نقش مهمی در تاریخ کشور داشته و از نظر اقتصادی، صنعتی، زیرساخت‌های ارتباطی، قابلیت‌های گردشگری، علمی و دانشگاهی و عرصه‌های مختلف نیز جزو قطب‌های کشور به شمار می‌رود. وی با اشاره به اینکه با وجود این گذشته درخشان، آذربایجان‌شرقی امروز در جایگاه شایسته خود قرار ندارد، گفت: هرکدام از قابلیت‌های استان به‌ویژه در بخش صنعت و تولید به مرور زمان کاهش یافته که یکی از علل این امر، غفلت از نوسازی صنایع و ایجاد صنایع پایین‌دستی و تکمیل زنجیره تولید بوده است.

استاندار آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: تبریز یک شهر صنعتی است و ۴۰ درصد از شاغلان استان در بخش صنعت فعال هستند، بیشترین ارزش افزوده نیز متعلق به این بخش است؛ بنابراین ساماندهی این بخش اولویت اول مدیریت اجرایی استان است.

وی افزود: مهم‌ترین چالش امروز جامعه ما، چالش بیکاری است که بخش صنعت می‌تواند در حل این مشکل نقش اساسی داشته باشد؛ از طرفی اگر می‌خواهیم صنایع ما توان رقابت در بازارهای جهانی را داشته باشند باید نوسازی و تجهیز شوند.

پورمحمدی بخش معدن را نیز از مهم‌ترین ظرفیت‌های استان اعلام کرد و با بیان اینکه این بخش تاکنون مغفول واقع شده است، افزود: ما معدن نفلین‌سینیت را داریم که ۵ میلیارد تن ذخایر کشف شده دارد، اما با وجود تامین زیرساخت‌های لازم، کارخانه آن راه‌اندازی نشده و اگر این کارخانه راه‌اندازی شود برای ۱۰هزار نفر شغل ایجاد خواهد شد.

وی ادامه داد: در صنعت مس استان نیز خام‌فروشی اتفاق می‌افتد، اما اگر شهرک مس و صنایع پایین‌دستی و فرآوری آن اتفاق بیفتد تحول بزرگی در صنعت و اشتغال استان و حتی منطقه ایجاد می‌شود.

استاندار آذربایجان‌شرقی با تاکید بر اینکه قابلیت‌های صنعتی و معدنی باید ارزش افزوده داشته باشند، افزود: بخشی از درآمدهای ناشی از فعالیت‌های معدنی باید برای ترمیم و نگهداری زیرساخت‌ها و تعادل‌‌بخشی به محیط‌زیست صرف شود و بر این اساس اعلام کرده‌ایم که حساب‌های معادن استان باید به خود استان منتقل شود که خوشبختانه اتفاق‌های خوبی در این زمینه در راه است.

وی افزود: به‌زودی شاهد دو اتفاق مهم در صنعت معدن استان یعنی راه‌اندازی کارخانه تولید کاتد و صنایع پایین‌دستی مس و کارخانه نفلین‌سینیت سراب خواهیم بود.

پورمحمدی اضافه کرد: در صنعت خودرو هم اگر صنایع مرتبط در استان ساماندهی مجدد و به‌روزرسانی شوند شاهد راه‌اندازی قطب سوم خودرو در استان خواهیم بود و کارهایی که در این حوزه انجام می‌شود به زودی به اطلاع مردم خواهد رسید.

استاندار آذربایجان‌شرقی در بخش دیگری به نرخ بیکاری استان اشاره کرد و با بیان اینکه آمار بیکاری در استان پایین‌تر از متوسط کشوری است، گفت: بخش قابل‌توجهی از این موضوع ناشی از مهاجرت نیروی کار از استان است که برای جلوگیری از آن باید فرصت‌های شغلی را در استان افزایش دهیم.

پورمحمدی با بیان اینکه ایجاد اشتغال فرآیندی زمان‌بر است، افزود: ما انسان‌های بزرگی را در استان و خارج از استان داریم که می‌توانند برای هزاران جوان شغل ایجاد کنند و صمیمانه دست آنها را می‌بوسیم.