پژمان پروین در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل زندان‎های استان همدان که با حضور مسوولان استان در محل این اداره کل برگزار شد، با بیان اینکه بیشتر جمعیت زندانیان همدان در حوزه مواد مخدر هستند، اظهار کرد: زندان باید جای افراد جانی، مفسدان و افرادی باشد که حضور آنها در زندان باعث امنیت مردم باشد ولی تعداد بسیاری هستند که در جامعه حضور آنها خطری برای مردم ندارد، بیشتر جمعیت زندانیان همدان در حوزه مواد مخدر هستند که به آنها نیز می‌توان کمک کرد تا افراد خرد و مصرف‌کننده در زندان قرار نگیرند. معاون قضایی سازمان زندان‌های کشور نیز با بیان اینکه همکاران قضایی در کشور از جایگزین‌های حبس استفاده کنند، گفت: جمعیت کیفری زندانیان مهریه و مالی امسال ۲۳ درصد کاهش یافت.

سیروس شیخ‌پور با بیان اینکه اقدامات خوبی در سازمان زندان‌های کشور انجام شده است، افزود: موضوع خوداظهاری زندانیان به‌صورت داوطلبانه نیز مطرح شده و توسعه سلامت سبب شده تا از ورود مشکلاتی که زندانیان از نظر سلامت دارند به درون جامعه پیشگیری شود. معاون قضایی سازمان زندان‌های کشور با تاکید بر اینکه همکاران قضایی از جایگزین‌های حبس استفاده کنند، افزود: قاضیان سعی کنند تا این افراد وارد زندان نشود و ابهت زندان نیز شکسته نشود، ضمن اینکه بسیاری از همسران این افراد درخواست طلاق داشتند که از مشاوره استفاده کرده و از بسیاری از این موارد جلوگیری کردیم.

وی با اشاره به اینکه با ازدیاد جمعیت زندان مسائل امنیتی در اولویت قرار می‌گیرد و به سختی می‌توان به مسائل فرهنگی پرداخت گفت: یکی از شرایطی که می‌توان به تربیت زندانیان کمک کرد موضوع کاهش جمعیت زندانیان است که باید به این منظور تلاش کنیم.

معاون قضایی سازمان زندان‌های کشور با اشاره به آمار متهمان مواد مخدر گفت: بیشتر جمعیت زندانیان همدان در حوزه مواد مخدر و مواد اول هستند که باید در این حوزه توجه بیشتری شود.

رئیس کل دادگستری استان همدان نیز گفت: نیاز است تا فرهنگ جایگزین حبس مثل مجازات نقدی یا ... در کشور نهادینه شود.

توکل حیدری افزود: موضوع زندان یا همان ندامتگاه یا اندرزگاه بحث بسیار مهمی است و شاید خدمت در زندان‌های کشور از نگاه، چشم و گوش برخی مردم و مسوولان مغفول بماند و تلاش آنها در دید نباشد اما افرادی که به‌عنوان سرباز گمنام در کشور زحمات مضاعفی می‌کشند کم نیستند.

وی اظهار کرد: این افراد تلاش می‌کنند امنیت در کشور برقرار شود و اگر امنیت برقرار نشود هیچ تلاش، مسوولیت و مدیریتی توان به سرانجام رسیدن را ندارد و تمام امور ما مانند اشتغال، تولید، فعالیت‌های فرهنگی و... زمینه و بستری را می‌خواهد تا با برنامه این کارها پیش روند و این زمینه و بستر «امنیت» است که اگر نباشد تولید، اقتصاد، سرمایه‌گذاری، کار تبلیغاتی و فرهنگی سرانجام و نتیجه‌ای نخواهد داشت.

حیدری اظهار کرد: برای اینکه مردم و مسوولان به دور از مزاحمت‌ها و شرارت‌ها به امور خود بپردازند نیازمند امنیت هستند و موضوع دیگر در مورد زندان‌ها این است که جمعیت قابل توجهی در زندان‌های کشور به‌عنوان زندانی یا به تعبیر برخی به‌عنوان مددجو هستند.