عادل سلیمانی، مدیر دفتر برنامه‌ریزی فنی و برآورد بار شرکت سهامی برق منطقه‌ای گیلان با اعلام این خبر گفت: با استفاده از تسهیلات بانک سرمایه‌گذاری زیرساخت‌های آسیایی که به مبلغ ۱۴۱ میلیون یورو است تعداد زیادی از طرح‌های زیربنایی شبکه انتقال و فوق توزیع استان به اجرا در خواهند آمد. وی افزود: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته با اخذ این تسهیلات، در بخش ۲۳۰ کیلوولت درخصوص احداث پست‌های رودبنه، دیلمان و سیادتی و توسعه پست‌های عضدی، لاکان، لوشان و همچنین خرید یک دستگاه پست سیار اقدام خواهد شد.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی فنی و برآورد بار شرکت سهامی برق منطقه‌ای گیلان اظهار کرد: در سطح ولتاژ ۱۳۲ کیلوولت، توسعه پست‌های رستم آباد و منجیل و در سطح ولتاژ ۶۳ کیلوولت احداث ۶ پست جدید به همراه توسعه ۱۰ پست موجود به اجرا در خواهد آمد. همچنین علاوه بر این پست‌ها، منابع مالی مورد نیاز برای اجرای ۹ طرح خط برای تقویت شبکه تامین برق گیلان به طول تقریبی ۲۸۵ کیلومتر تامین خواهد شد. سلیمانی گفت: با توسعه شبکه، استفاده از سیستم‌های ارتباطی و کنترلی مدرن به منظور بهره برداری مناسب از شبکه اهمیت بیشتری خواهد یافت و احداث مرکز دیسپاچینگ فوق توزیع گیلان و احداث ۵۴۰ کیلومتر فیبر نوری جهت برقراری ارتباط مناسب با پست‌های استان از دیگر برنامه‌هایی است که پس از اخذ تسهیلات مدنظر اجرایی خواهد شد.

وی درخصوص فرآیند دریافت تسهیلات افزود: با توجه به محدودیت‌های وزارت نیرو در زمینه تامین نقدینگی موردنیاز برای اجرای طرح‌های صنعت برق و ضرورت توجه به راه‌های جدید تامین منابع مالی، شرکت سهامی برق منطقه‌ای گیلان به‌عنوان نخستین شرکت بین شرکت‌های برق منطقه‌ای کشور، موفق شد در آبان سال جاری مجوز شورای اقتصاد را برای استفاده از تسهیلات یاد شده اخذ کند. البته به منظور دریافت این وام، اخذ مجوز بانک مرکزی و سایر مجوزات قانونی نیز در حال اقدام است که امیدواریم به زودی بتوانیم به این مجوزها نیز دست پیدا کنیم. مدیر دفتر برنامه‌ریزی فنی و برآورد بار درخصوص اهداف دریافت تسهیلات از بانک توسعه زیرساخت آسیا گفت: با توجه به بحران خشکسالی در مناطق مرکزی کشور، گیلان از اهداف اصلی مهاجرت محسوب شده و باید زیرساخت‌های لازم به این منظور فراهم شود. سلیمانی خاطرنشان کرد: با اخذ وام و اجرای طرح‌های مد نظر، شاهد توسعه شبکه برق استان گیلان و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای توسعه سرمایه‌گذاری در منطقه خواهیم بود. همچنین بسترهای لازم برای انتقال اضافه تولید نیروگاه‌های استان به شبکه سراسری فراهم خواهد شد و مشکل حبس تولید نیز حل خواهد شد.