محمدرضا پورمحمدی با اشاره به ظرفیت‌های خاص آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: خوشبختانه استان ما به لحاظ تاریخی، سیاسی و فرهنگی جزو استان‌های مهم کشور بوده، همچنین وضعیت جغرافیایی، آذربایجان‌شرقی را به پل ارتباطی بین ایران و اروپا و دروازه مشرق زمین تبدیل کرده است.

وی اضافه کرد: از نظر اقتصادی نیز توانمندی‌های قابل‌توجهی در استان ما وجود دارد که وجود پنج هزار واحد تولیدی، منطقه آزاد ارس و ۵۰ شهرک، ناحیه و منطقه ویژه صنعتی از آن جمله هستند.وی با بیان اینکه ۴۰۰ هزار هکتار اراضی آبی و ۸۰۰ هزار هکتار اراضی دیم در استان وجود دارد، اظهار کرد: زیرساخت‌های کشاورزی در استان نیز از وضعیت خوبی برخوردار هستند.

استاندار آذربایجان‌شرقی وجود یک هزار و ۲۰۰ اثر باستانی ثبت‌شده در سطح ملی و جهانی را از دیگر ظرفیت‌های این استان برشمرد و ادامه داد: جاده‌های مواصلاتی و راه‌های ارتباطی آذربایجان شرقی، استان ما را به مهم‌ترین مرکز صادرات و واردات کالا تبدیل کرده است و این استان، توانایی‌های قابل‌توجهی در زمینه دانشگاهی، علمی و پژوهشی دارد.

وی در ادامه در پاسخ به اینکه چه خلأهایی در استان وجود دارد، گفت: تقلیل سهم جمعیتی استان، کاهش نقش استان در ارزش افزوده کشور، مشکل بیکاری به ویژه در میان فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و مشکلات زیست‌محیطی همچون دریاچه ارومیه و کاهش تراز آبی، آلودگی کلان‌شهرها، حاشیه‌نشینی و اسکان غیررسمی از خلأهای موجود در استان بوده و در کنار آن یک‌سری چالش‌های جدی وجود دارد که به مرور زمان و با مدیریت درست، برطرف می‌شوند.

پورمحمدی تاکید کرد: ضعف‌های موجود با تدبیر و عزم جدی و مصمم، رویکرد علمی، شایسته‌سالاری و مشارکت گروه‌ها و اقشار مختلف اعم از بخش خصوصی و مردم که اصلی‌ترین بخش توسعه است و با تعامل و هماهنگی با سطوح بالاتر و پایین‌تر، قابل حل شدن هستند.

وی تصریح کرد: تلاش می‌کنیم زمینه را برای حضور بانوان و جوانان در عرصه مدیریت فراهم کنیم. پورمحمدی در ادامه با اشاره به برنامه‌ای که برای ارتقای آذربایجان‌شرقی در زمینه‌های مختلف دارد، گفت: تلاش خواهیم کرد تا ضمن رفع موانع تولید و حفظ فرصت‌های شغلی موجود، فرصت‌های شغلی جدیدی نیز ایجاد کنیم. وی در ادامه، پیگیری تخصیص‌ بودجه احیای دریاچه ارومیه را از دیگر اولویت‌های کاری‌اش در حوزه مشکلات زیست‌محیطی عنوان کرد.

وی با اشاره به برنامه‌هایش در زمینه طرح‌های زیربنایی ادامه داد: طرح‌هایی همچون راه‌آهن میانه - تبریز، بزرگراه تبریز-مرند، مرند - بازرگان و اتوبان تبریز-اهر را به‌طور جدی پیگیری خواهیم کرد.

پورمحمدی در ادامه تاکید کرد: معتقد هستیم که آموزش، ارتقای مهارت و تربیت انسان‌های توسعه یافته یا به عبارت دیگر، توسعه انسان محور و عزم عمومی، راه حل مشکلات بوده و این تنها دولت نیست که می‌تواند در حل مشکلات نقش داشته باشد، هر چند که مساعدت دولت در طرح‌های ملی یک اصل مهم است. وی افزود: اعتقاد داریم که بخش خصوصی و عموم مردم باید وارد میدان شوند و سازوکارهایی نیز در این راستا داریم تا شاخص‌های توسعه استان را به‌طور شایسته‌ای ارتقا دهیم.

وی در واکنش به اینکه با وجود تلاش نمایندگان آذربایجان‌شرقی برای انتخاب یک فرد صنعتی به‌عنوان استاندار، یک فرد دانشگاهی انتخاب شد، گفت: معتقد هستم دانشگاه یعنی همه چیز، برخی اعتقاد دارند که یک فرد دانشگاهی فقط می‌تواند در حوزه نظری و مدیریت آکادمیک فعالیت کند، مسائلی مثل مسائل اداری، پروژه‌های عمرانی، پشتیبانی فرهنگی، صنعت، خدمات و کشاورزی در دانشگاه هم هستند.

وی در پایان با اشاره به برنامه‌هایش برای ارتقای وضعیت فرهنگی آذربایجان‌شرقی، خاطرنشان کرد: فرهنگ زیربنای هر کاری است و اقداماتی همچون اجرای طرح‌های عمرانی، زمانی ماندگار خواهند بود که فرهنگ نیز ارتقا پیدا کند.وی متذکر شد: مسائل فرهنگی باید جزو اولویت‌های ما باشند، ولی مساله فرهنگ به گونه‌ای نیست که امروز برای ارتقای آن تلاش کرده و فردا نتیجه‌اش را ببینیم، این طرح طولانی‌مدت بوده و به این منظور، آموزش‌های رسمی و غیررسمی مثل آموزش‌های همگانی و حقوق شهروندی را به‌طور جدی پیگیری خواهیم کرد و از رسانه‌ها نیز برای ارتقای فرهنگ و دانش مردم کمک خواهیم گرفت، معتقد هستم اگر این اقدامات را به‌طور جدی پیگیری و اجرایی کنیم، غنای فرهنگی و ادبیاتی ما به‌قدری است که به‌راحتی می‌توانیم با مشکلاتی مانند مشکلات رفتاری، آسیب‌های اجتماعی و گسست نسلی مبارزه کنیم.  گفتنی است؛ با مطرح شدن قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، مجید خدابخش که بازنشسته بود، جای خود را به محمدرضا پورمحمدی داد.پورمحمدی، از استادان دانشگاه تبریز بوده و از سوابق اجرایی او می‎توان به ریاست دانشکده علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه تبریز، ریاست دانشگاه تبریز و رایزن علمی ایران در ترکیه و اوکراین اشاره کرد.