امید حاجتی با اشاره به تاثیر‌گذاری پژوهش اظهار کرد: اقداماتی که در حوزه پژوهش انجام می‌شود، تاثیرگذارند هر چند در برخی سازمان‌ها و مجموعه‌ها بعضا کم‌لطفی‌هایی نسبت به این حوزه می‌شود. مشکلات اساسی کشور در این بخش خلاصه می‌شود، زیرا پژوهش‌های موثری انجام نمی‌شود یا نتایج به خوبی انتقال نمی‌یابند یا آموزش‌ها به گونه‌ای نیستند که اثرگذاری لازم را داشته باشند و منجر به بهبود بهره‌وری و شرایط شوند. رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان تصریح کرد: توسعه پایدار زمانی ایجاد می‌شود که در کنار اقدامات توسعه‌ای به مباحث محیط‌زیست توجه شود؛ یعنی نباید توسعه با هزینه تخریب منابع طبیعی و محیط‌زیست ایجاد شود.

وی اظهار کرد: تقریبا در تدوین برنامه‌های توسعه خوزستان، همیشه توجه ویژه‌ای به مباحث محیط ‌زیست شده است. حاجتی گفت: خوزستان نخستین استانی است که برنامه آمایش سرزمین را تدوین و به تصویب مراجع ملی رسانده است. اکنون بیش از چهار سال است که این برنامه تصویب شده است و مطابق این برنامه در کارگروه آمایش سرزمین شورای برنامه‌ریزی خوزستان حرکت می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان گفت: همه اطلاع دارند که برای دنبال کردن مسائل توسعه‌ای نظام‌مند بودن و رعایت مسائل زیست محیطی مقاومت می‌شود اما تاکنون مطابق برنامه آمایش سرزمین خوزستان کار شده است. همچنین طرح‌های بزرگ‌مقیاس را از مسیر کارگروه آمایش سرزمین می‌گذرانیم؛ یعنی اجازه نمی‌دهیم طرح‌های سرمایه‌گذاری بزرگ بدون اینکه مسیر کارگروه آمایش سرزمین را بگذرانند، اجرا شوند.

وی افزود: در طرح‌های جدید عمرانی در جایی که مقرر است مجوز ماده ۲۱ اخذ شود، به نظرات کارشناسان محیط‌زیست توجه می‌کنیم؛ البته در این زمینه مشکلاتی وجود دارد. حاجتی ادامه داد: یکی از این مشکلات مربوط به توسعه فعالیت‌های پتروشیمی بود که منطقه ویژه پتروشیمی اصرار داشت که در جوار موقعیت کنونی، فعالیت‌های خود را توسعه دهد اما این موضوع با برنامه آمایش سرزمین مغایر بود و به‌رغم پیگیری‌ها و فشارها، تاکنون رضایت به این کار نداده‌ایم و پتروشیمی را هدایت کرده‌ایم تا در فاصله ۱۵ کیلومتری که جانمایی شده است، فعالیت‌های خود را که یکی از مزیت‌های اصلی در توسعه خوزستان مطرح است، انجام دهد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان گفت: متاسفانه طی سال‌های طولانی در خوزستان به دلیل جایگاه اقتصاد ملی و دومین استان در تولید ناخالص داخلی کشور، بیشتر سیاست‌گذاری‌ها به دنبال ماموریت‌ها و تکالیف ملی بوده‌اند به همین علت کمتر به مشکلات و نیازهای منطقه‌ای توجه شده است که این موضوع در دو حوزه به چشم می‌خورد.

وی ادامه داد: خوزستان به‌رغم جایگاهی که در اقتصاد ملی دارد، در صدر استان‌های بالای نرخ بیکاری قرار دارد و از این موضوع رنج می‌برد، زیرا عمدتا صنایع بالادستی در خوزستان شکل گرفتند و مقرر بوده که نیازهای کشور را پاسخ بدهیم. برای مثال بخش نفت، گاز و پتروشیمی حدود ۳۵‌درصد از اقتصاد خوزستان را به خود اختصاص داده‌اند در صورتی که تنها کمتر از سه‌درصد از مشکل اشتغال استان خوزستان را حل کرده‌اند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان ادامه داد: همچنین در برنامه‌های کشاورزی برای امنیت غذایی و تولیدات استراتژیک که در کشاورزی مطرح است، ناچار هستیم تولیداتی همچون گندم، دانه‌های روغنی و نیشکر داشته باشیم که بعضا ارزش افزوده آنچنانی برای کشاورزان ندارند و مشکلات خاصی ایجاد می‌کنند. اما به دلیل استراتژیک بودن آن، سیاست‌های کشاورزی در خوزستان به دنبال منافع ملی است. حاجتی تصریح کرد: همچنین تولیدات در زنجیره ارزش افزوده به‌صورت کامل شکل نگرفته است و صنایع میان‌دستی و پایین‌دستی که قرار است برای خوزستانی‌ها اشتغال ایجاد کنند، مشکل اشتغال را حل نکرده‌اند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان اظهار کرد: عمدتا به دلیل اینکه خوزستان به دنبال تکالیف ملی بوده است، نتوانسته مشکلات و نیاز منطقه‌ای خود را حل کند و حتی محیط‌زیست را در سطحی که باید باشد، حفظ نکرده است.

حاجتی گفت: وزیر نفت اعلام کرده بود که همه تاسیسات نفتی خوزستان فرسوده هستند و به علت فرسودگی و استهلاک بالای آنها دائما در خطوط لوله‌ها و تاسیسات شکستگی رخ می‌دهد؛ این شکستگی‌ها به معنی آلوده شدن محیط‌زیست خوزستان است. امروز متاسفانه شرکت نفت حتی حاضر نیست هزینه‌ای را که قانونا باید بابت آلودگی محیط‌زیست به خوزستان بپردازد در بودجه‌های سنواتی پیش‌بینی کند و تاکنون موفق نشده‌ایم حتی آثار تخریب‌های آنها را جبران کنیم، استفاده از زیرساخت‌های خوزستان و مستهلک کردن آنها که جای خود دارد. وی گفت: در خوزستان به‌رغم جایگاه اقتصاد ملی و نقش در هشت سال دفاع مقدس و انقلاب، با مشکلاتی مواجه هستیم که باید در این زمینه همگی کمک کنند. البته در چند سال اخیر دولت توجه ویژه‌ای به موضوع توسعه در خوزستان کرده است، اما عقب‌افتادگی‌ها به حدی زیاد است که باید توجه بیشتری به این استان شود تا مشکلات خوزستان رفع شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان اظهار کرد: به دلیل اعتقادی که به مقوله محیط‌زیست داریم، منابع خوبی به سازمان محیط‌زیست خوزستان در حوزه اعتبارات عمرانی هدایت شده است و تاکنون حدود ۳۰ میلیارد تومان بابت موضوعات و تکالیف محیط‌زیستی به مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خوزستان ابلاغ شده است. البته در حوزه اعتبارات هزینه‌ای آن گونه که باید توجه و جبران شود، امکان نبوده است. وی افزود: در آموزش ظرفیت خوبی وجود دارد که یکی از این ظرفیت‌ها آموزش غیرحضوری است. این روش آموزش در تهران تجربه شده است و آن را به خوزستان تعمیم داده‌ایم و دوره‌هایی طراحی کرده‌ایم که نیاز به حضور در کلاس ندارند و استقبال خوبی از این روش شده است. همچنین در زمان محدود، تعداد بیشتری آموزش می‌بینند. این موضوع در بخش‌های مختلف دنبال می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان با اشاره به مشکلات محیط‌زیست، تصریح کرد: بخشی از مشکلات سازمان محیط‌زیست در پیشبرد اهدافش توجیه نبودن دستگاه‌های اجرایی است. همچنین بخشی از این مشکلات به مردم برمی‌گردد. رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان در ادامه با اشاره به بارش‌های مطلوب پاییزی خوزستان تصریح کرد: به مدیرکل منابع طبیعی خوزستان گفته شده است که با توجه به بارش‌های پاییزی خوب، عملیات قُرق را انجام دهند تا مراتع احیا شوند و مشکلات گرد و غبار به حداقل برسد. حاجتی گفت: بیش از ۸۰‌درصد کانون‌های گرد و غبار داخلی خوزستان پیش از این مراتع و زمین‌های کشاورزی آبی و دیم بوده‌اند که به جهت بارش کم یا برداشت آب از بالادست به کانون‌های گرد و غبار تبدیل شده‌اند. اکنون بخشی از این کانون‌ها با بارش‌های الهی جبران شده است و با مدیرت صحیح می‌توانیم چند برابر اعتبارات و عملیات دولت، کانون‌های گرد و غبار را کنترل و جبران کنیم.