وی گفت: مجموع مساحت بافت‌های ناکارآمد شهری در این استان ۹۳۰۰ هکتار، سکونتگاه‌های غیررسمی ۳۵۰۰ هکتار، بافت فرسوده ۵۸۰۰ هکتار است. وی ادامه داد: کل جمعیت ساکن در بافت‌های ناکارآمد شهری یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر است که ۳۲ درصد جمعیت استان را تشکیل می‌دهد. مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه تا سال ۱۴۰۰ باید ۴۸ محله ناکارآمد و فرسوده شهری از ۸شهرستان در آذربایجان‌شرقی بازآفرینی شود، گفت: به این منظور ۱۸ محله برای سال ۹۷ در اولویت اجرای برنامه بازآفرینی قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه ۶ هکتار زمین برای جابه‌جایی ساکنان سکونتگاه‌های غیررسمی توسط اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی در اختیار شهرداری گذاشته شده، گفت: تعداد واحدهای در حال ساخت برای جابه‌جایی ساکنان سکونتگاه‌های غیررسمی ۶۰۰ واحد و تعداد واحدهای تحویل داده شده ۱۷۱واحد است.مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی افزود: از سال ۹۰ تاکنون ۱۹ هزار واحد مسکن مهر به مردم اعطا شده که در سال ۹۷، یک هزار و ۲۱۸ واحد به مردم تحویل داده شده است.

وی با بیان اینکه شرکت بازآفرینی شهری ایران تاکنون ۱۶میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار برای اجرای برنامه بازآفرینی شهری پایدار در آذربایجان‌شرقی اختصاص داده است، ادامه داد: اخیرا بحث‌هایی مطرح شده که ردیف بودجه جداگانه‌ای برای شهر تبریز توسط سازمان برنامه و بودجه کشور در نظر گرفته شود که هنوز این موضوع قطعی نشده است.

سلطانی گفت: اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی متعهد شده که ۹۴۰ تن قیر به شهرداری برای آسفالت معابر محلات تحویل دهد و تاکنون ۷۵۰ تن از این میزان را تحویل داده است.مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: برای برنامه جامع اقدام مشترک استان ۲ هزار و ۵۰ میلیارد تومان و برای برنامه جامع اقدام مشترک شهر تبریز ۱۴۰۰ میلیارد تومان، طرح تعریف شده که باید انجام شود.وی ادامه داد: ۱۵ عنوان طرح به منظور اجرایی شدن برنامه بازآفرینی شهری پایدار در محلات ناکارآمد و فرسوده در سال ۹۷ در حال انجام است که تاکنون ۶۰ درصد پیشرفت عملیاتی داشته است.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی اظهارکرد: اکنون فعالیت عمده ما شناسایی زمین‌های اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان و سازمان‌های دولتی برای اختصاص به اجرای مصوبات برنامه بازآفرینی شهری است.سلطانی خاطرنشان کرد: متاسفانه به دلیل انقباضی بودن طرح جامع تبریز، با محدودیت واگذاری زمین برای اجرای سیاست‌های برنامه بازآفرینی شهری در این استان مواجه هستیم.اخیرا محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در سفری به استان آذربایجان‌شرقی، ضمن موافقت با اجرای برنامه جامع پیشنهادی بازآفرینی شهری پایدار کلان‌شهر تبریز، دستور تخصیص سریع ردیف اعتباری ویژه در نامه تقدیمی شهردار تبریز را صادر کرد.