عضو هیات رئیسه اتاق ایران از سهم کمتر از ۵ درصدی تجار از پرداخت تسهیلات بانک توسعه صادرات یاد کرد و گفت: این در حالی است که بخش صنعت و معدن که می‌تواند از سایر بانک‌ها هم وام بگیرد، از تسهیلات این بانک سهم ۸۰ درصدی دارد. وی در ادامه با بیان اینکه بیش از ۵۰۰ تاجر در کرمانشاه داریم، خاطرنشان کرد: از این تعداد ۳۰۰ نفر در هفت ماه امسال صادرات داشتند و فعال هستند.

رئیس اتاق کرمانشاه از بلاتکلیفی تسهیلات ۲۰ میلیارد تومانی که برای تجار مناطق زلزله‌زده در نظر گرفته شده بود نیز خبر داد و اظهار کرد: برای حدود ۲۲۰ تاجر مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات در نظر گرفته شده بود که در آنها ایجاد انتظار کرده یا باید پرداخت یا منتفی شدن آن اعلام شود.

 کاشفی معتقد است: این میزان تسهیلات می‌تواند سرمایه در گردش مورد نیاز تجار خرد و نوپا را تامین کند. وی اشاره‌ای هم به مشکلات ایجاد شده به دلیل طرح پیمان‌سپاری ارزی داشت و خاطرنشان کرد: استدلال دولت این است که اگر ارز حاصل از صادرات برنگردد، ارز ۴۲۰۰ تومانی را به‌جز برای دارو و اقلام اساسی به چیز دیگری نمی‌تواند اختصاص دهد و با کسری ارز مواجه خواهد شد.

رئیس اتاق کرمانشاه اظهار کرد: دولت پیشنهاد داده این قوانین را برمی‌دارد، اما در ازای آن دیگر ارز موردنیاز برای سایر اقلام را تامین نخواهد کرد. کاشفی گفت: با این شرایط امکان حذف یکباره قانون پیمان‌سپاری ارزی که به تصویب کارگروه سران سه قوه رسیده وجود ندارد، مگر اینکه بتوان آن را مرحله به مرحله ضعیف کرد.

تصویب رسمی شدن مرز سومار

استاندار کرمانشاه نیز گفت: به زودی رسمی شدن مرز سومار در هیات دولت تصویب و ابلاغ خواهد شد. هوشنگ بازوند با اشاره به پیگیری‌هایی که برای رسمی شدن مرز سومار انجام شده اظهار کرد: رسمی شدن مرز سومار به زودی نهایی و در هیات دولت تصویب و ابلاغ خواهد شد.

وی افزود: رسمی شدن این مرز نیازمند موافقت طرف عراقی بود که پیگیری‌های لازم در این زمینه انجام شده است. استاندار اشاره‌ای هم به مشکلات ایجاد شده ناشی از پیمان سپاری ارزی داشت و خاطرنشان کرد: این طرح باعث کاهش اشتغال در برخی استان‌ها به ویژه استان‌های مرزی شده است.

به گفته بازوند، پیگیری‌های لازم برای حل مشکلات ناشی از این مصوبه انجام شده و این پیگیری خصوصا از طریق معاون اول رئیس‌جمهوری ادامه خواهد یافت. استاندار کرمانشاه با بیان اینکه دولت در این موضوع مصالح کلان کشور را در نظر گرفته، افزود: استدلال دولت این است که در شرایط کنونی ارز حاصل از صادرات به کشور برنمی‌گردد.

استاندار درباره پرداخت وام ۱۰۰ میلیون تومانی به تجار نیز گفت: این تسهیلات باید در صورتی پرداخت شود که یا باعث ایجاد شغل یا تثبیت آن شود، نه اینکه افراد بروند و با آن خودرو بخرند. بازوند با بیان اینکه در مجموع برای اشتغال مناطق زلزله‌زده ۴۰۰ میلیارد تومان داریم که تاکنون نیز ۵۰ درصد آن تخصیص یافته، خاطرنشان کرد: امکان اینکه بیش از ۲۰ میلیارد تومان برای کمک به تجار مناطق زلزله‌زده در نظر بگیریم، نیست. وی در پایان بر لزوم تسریع در جذب تسهیلات طرح توسعه پتروشیمی کرمانشاه تاکید کرد.

 پپمان‌سپاری ارزی برخی کارخانه ‌ها را «قبرستان» کرده‌ است

نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی هم گفت: پیمان‌سپاری ارزی برخی کارخانه‌های کرمانشاه را به قبرستان تبدیل کرده است.

عبدالرضا مصری از مشکلات ناشی از طرح پیمان‌سپاری ارزی و لغو قراردادهای ریالی یاد کرد و گفت: کرمانشاه با اجرای این طرح ضرر زیادی کرده است. این نماینده مجلس گفت: اکنون فقط بانک مرکزی با قوت پشت این طرح ایستاده و پنج وزیر موافق اصلاح آن هستند.

مصری با بیان اینکه باید دنبال مجوزی باشیم که کرمانشاه از این طرح مستثنی شود، خاطرنشان کرد: اکنون صحبت‌هایی مطرح شده که مبادلات تجاری با «دینار» پذیرفته شود. وی از پیامدهای عدم اصلاح طرح پیمان‌سپاری ارزی هم یاد کرد و افزود: با ادامه این روند بسیاری از کارخانه‌های عمده صادراتی همچون سیمان، فولاد، کاشی و سرامیک از گردونه صادرات حذف و مجبور به تعدیل نیرو می‌شوند.

مصری گفت: اکنون برخی از کارخانه‌های کاشی و سرامیک کرمانشاه که زمانی تولید زیاد داشتند و صادر می‌کردند به قبرستان تبدیل شده و تعداد نیروی کار آنها کاهش یافته است. نماینده کرمانشاه در مجلس درباره استدلال دولت برای اجرای طرح پیمان‌سپاری ارزی که بازگشت ارز به کشور است نیز اظهار کرد: نباید فراموش کنیم هدف صادرات فقط ارزآوری نیست، بلکه اشتغال‌زایی و رونق صنایع نیز است.

وی در ادامه با اشاره به تکانه‌های ارزی اخیر که در کشور ایجاد شده، اظهار کرد: این شرایط الگوی تجارت را در کرمانشاه تغییر داده و اگر در گذشته ۵۰ قلم کالای صادراتی عمده داشتیم، امروز به حدود ۲۰۰ کالا افزایش یافته که بسیاری از آنها اقلام خرد هستند.

وی معتقد است: این شرایط باعث شده مغازه‌داران عراقی برای خرید کالای خود با قیمت ارزان‌تر لب مرزهای ما بیایند و خرده‌فروشان نیز اقلام مورد نیاز آنها را تهیه کنند. این عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه تاکید کرد: در این حالت تجار خرد با محموله‌های کوچک از بازرگانان عمده و قدیمی با محموله‌های بزرگ پیشی گرفته‌اند. مصری با اشاره به تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی که برای تجار مناطق زلزله‌زده در نظر گرفته شده، خاطرنشان کرد: این رقم می‌تواند تاثیر بسزایی در بهبود اشتغال و معیشت این خرده‌فروشان بگذارد.

 سود زیرساخت‌های حمل‌و‌نقل را استان‌های دیگر می‌برند

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه با اشاره به ضعف صنعت حمل‌و‌نقل در کرمانشاه، گفت: باید چند شرکت حمل‌و‌نقل قدرتمند در استان ایجاد شود.

هدایت حاتمی اظهار کرد: موانع پیش‌روی بخش صادرات زیان‌های فراوانی به تجار وارد می‌کند. وی پیمان‌سپاری ارزی را از این مشکلات دانست که باعث کاهش آمار صادرات استان می‌شود و اظهار کرد: مشکلات دیگری هم مانند خواب کامیون‌ها مزید علت شده است. معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه از ضعف سیستم حمل‌و‌نقل در استان هم یاد کرد و افزود: این شرایط باعث شده در حالی‌که زیرساخت‌های ما در حوزه حمل و نقل آسیب می‌بیند، اما سود آن به جیب دیگر استان‌ها و حتی دیگر کشورها برود. حاتمی بر لزوم تاسیس چند شرکت حمل‌و‌نقل قدرتمند در استان تاکید کرد و خواستار در نظر گرفتن تسهیلات ویژه برای راه‌اندازی این شرکت‌ها شد.

 وی در ادامه با اشاره به لزوم تقویت صادرکنندگان استان یادآور شد: چرا بعد از ۲۰ سال تمرین تجارت در استان، کل مشتریان بانک توسعه صادرات در کرمانشاه باید ۴۰ نفر باشد. معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه معتقد است: برای تقویت تجارت استان باید صادرکنندگان عمده و قوی را تقویت کنیم و از سطح بنگاه‌های خرد صادراتی بگذریم.

حاتمی درباره پرداخت تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی به تجار مناطق زلزله‌زده نیز خاطرنشان کرد: این کار صرفا به ایجاد تورم دامن می‌زند.

 سرمایه‌گذاری انحصاری شده است

در ادامه احمد صفری، نماینده کرمانشاه در مجلس نیز از اینکه سرمایه‌گذاری در استان انحصاری شده، انتقاد کرد و گفت: اکنون شرایط به گونه‌ای شده که فقط عده‌ای خاص می‌توانند در کرمانشاه سرمایه‌گذاری کنند. این نماینده مجلس بر لزوم تسهیل شرایط برای حضور سرمایه‌گذاران در استان تاکید کرد و افزود: باید برای آنها فرش قرمز پهن کرده و دعوت کنیم که برای سرمایه‌گذاری به استان بیایند، نه اینکه برای هر خواسته‌ای پیش مسوولان استان گردن کج کنند.

وی معتقد است: باید حتی دوره آموزشی در همین زمینه برای مدیران برگزار شود تا شیوه‌های صحیح برخورد با سرمایه‌گذاران را بیاموزند.