وی با بیان اینکه مقرر شده است در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در ۱۴ شهر سالانه ۱۰۵ میلیون مترمکعب پساب تصفیه شده به پیکره دریاچه ارومیه سرازیر شود، افزود: امسال حجم فاضلاب تصفیه شده نیز بیش از ۴۲ میلیون مترمکعب است که این فاضلاب تصفیه شده برای کمک به احیای دریاچه ارومیه، پس از تصفیه به دریاچه ارومیه سرازیر می‌شود. اکبری خاطرنشان کرد: شرکت آب‌و‌فاضلاب شهری آذربایجان‌غربی موظف است در قالب مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه پساب تصفیه شده فاضلاب ۱۲ شهر را به سمت این دریاچه سرازیر کند که اقدامات اجرایی این طرح‌ها در دستور کار قرار داده شده است. وی با اشاره به اینکه توسعه شبکه فاضلاب در استان همچنان ادامه دارد گفت: اکنون یک میلیون و ۳۹۵ هزار و ۵۱۶ نفر از جمعیت استان شامل ۲/ ۶۴ درصد تحت پوشش شبکه فاضلاب آذربایجان‌غربی قرار دارند. اکبری با بیان اینکه فاضلاب جمعیت شهری آذربایجان‌غربی به‌صورت کاملا بهداشتی جمع‌آوری می‌شود، خاطرنشان کرد: شبکه‌های جمع‌آوری فاضلاب استان با لوله‌های فاضلابی و کانال‌های سرپوشیده به دو صورت سنتی و مدرن انجام می‌گیرد که طول شبکه مدرن ۲۷۲۴ کیلومتر و طول شبکه سنتی نیز ۳۳۱ کیلومتر است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان‌غربی طول خطوط انتقال فاضلاب استان را ۸۲ کیلومتر اعلام و اظهار کرد: تعداد تصفیه خانه فاضلاب در مدار بهره‌برداری استان نیز ۱۰واحد بوده و ظرفیت این تصفیه‌خانه‌های فاضلاب ۳۰۰ هزار مترمکعب در شبانه روز است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان‌غربی اظهار کرد: طی ۶ ماه نخست امسال ۶۷۲۸ فقره انشعاب فاضلاب در شهرهای مختلف آذربایجان‌غربی واگذار شده است که این حجم از واگذاری انشعاب طی مدت یاد شده نشان از حرکت جهادی برای توسعه واگذاری انشعاب فاضلاب در استان است.