ایرج شهین‌باهر در مراسم راه‌اندازی دستگاه دوم حفاری مکانیزه تونل خط دو قطار شهری تبریز اظهار کرد: یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های شهری تبریز که شامل راه‌اندازی دستگاه دوم حفاری مکانیزه تونل خط دو قطار شهری است، انجام شد. قطار شهری بزرگ‌ترین طرح حال حاضر تبریز است که ارزش و اهمیت بالایی برای شهر دارد. وی ادامه داد: با بهره‌برداری از قطار شهری، بحث‌های دیگری همچون معضلات زیست‌محیطی و ترافیکی تا حد زیادی برطرف می‌شود و از لحاظ تردد شهری، شهروندان به رفاه می‌رسند. با مهم لحاظ کردن این موضوع، تاکنون در عملیات اجرای مترو توقفی ایجاد نشده و با وجود اینکه مشابه چنین طرحی در برخی شهرها متوقف شده است، اما با وجود افزایش قیمت و وضعیت نه چندان مطلوب اقتصادی، در تبریز با تمام توان به دنبال ادامه عملیات اجرای مترو هستیم.

شهین‌‌باهر در ادامه با اشاره به اعتبارات تخصیص یافته از سوی شهرداری تبریز به اجرای عملیات مترو شهری، اعلام کرد: برای اتمام خط یک در بودجه سال ۹۷ حدود ۶۵۰ میلیارد تومان فروش اوراق بهادار داشتیم و از طرفی رقمی بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان کمک‌های مستقیم شهرداری تبریز بوده که به این طرح تزریق شده است. وی افزود: این اعتبارات اکنون برای اختصاص به خط دو نیز در حال پیگیری است و بر این اساس به دنبال این هستیم که رقمی معادل ۴۵۰ میلیارد تومان از طریق فاینانس به طرح تزریق شود. به این منظور در خط دو، اکنون هشت ایستگاه فعال است و در واقع می‌توان گفت که هشت طرح هر کدام با اعتبار ۱۲۰ میلیاردی در شهر کار می‌شود. شهردار تبریز یادآور شد: حفاری خط یک مترو از قراملک شروع شده و اکنون به خیابان دامپزشکی رسیده است و امروز که تی‌بی‌ام خط دو استارت خورد، از طرف غرب آغاز شده و ما به دنبال این هستیم که این حفاری سریع انجام شود تا در اسرع وقت به دنبال آماده‌سازی تجهیزات باشیم.

 شهین‌باهر در ادامه به ویژگی‌های طرح خط دو اشاره کرد و گفت: تک تونله بودن مسیر، قابلیت توسعه از سمت شرق، کاهش هزینه‌های سفر درون‌شهری، کاهش آلودگی‌های زیست محیطی، افزایش ایمنی سفرهای درون‌شهری، صرفه‌جویی در زمان سفرهای درون‌شهری، طولانی‌ترین خط در بین خطوط شبکه ریلی تبریز و دسترسی به کانون‌های عمده سفر درون‌شهری شامل بازار، دانشگاه آزاد و نمایشگاه بین‌المللی تبریز از ویژگی‌های طرح خط دو متروی شهری است.وی ادامه داد: همچنین امکان اتصال به شبکه راه آهن سراسری، اتصال غربی‌ترین نقطه تبریز به شرق آن، پیش‌بینی لینک ارتباطی با خط یک جهت تبادل ناوگان، عبور مسیر خط از نقاط پرتراکم و مسافرپذیر مرکز شهر، پیش‌بینی ایستگاه مشترک با سایر خطوط برای تبادل مسافر از دیگر ویژگی‌های خط دو به شمار می‌آید.