به گزارش روابط‌عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، الله‌مراد عفیفی‌پور با بیان اینکه بندر خلیج‌فارس زیرمجموعه‌ای از منطقه ویژه اقتصادی بندر شهیدرجایی با رویکرد عمده عملیات نفتی محسوب می‌شود، اظهار کرد: از ابتدای سال ۹۷ تا آغاز مهر، بیش از ۱۳ میلیون و ۶۸۳ هزار و ۳۵۳ تن انواع کالای نفتی و غیرنفتی در حیطه نظارتی بندرخلیج‌فارس تخلیه و بارگیری شد.

وی افزود: ۱۳میلیون و ۱۲۹ هزار و ۲۵۱ تن مربوط به فرآورده‌های نفتی و ۵۵۴ هزار تن نیز به مواد معدنی صادراتی اختصاص دارد.

عفیفی‌پور گفت: در این بندر، جابه‌جایی انواع فرآورده‌های نفتی همچون بنزین، نفت گاز، نفت‌کوره، قیر، نفت سفید، هیدروکربور، فورفورال و انواع روغن‌ها انجام می‌شود.

این مقام مسوول خاطرنشان کرد: در این دوره زمانی، ۶۲ هزار و ۱۹۷ تن فرآورده نفتی از بندر خلیج‌فارس به‌صورت ترانزیت و ۷ میلیون و ۹۸۰هزار و ۸۲۸ تن نیز کابوتاژ (حمل و نقل ساحلی) شده است. مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با بیان اینکه دو شرکت بخش خصوصی در زمینه بانکرینگ فعالیت دارند، گفت: حجم بانکرینگ در بندر خلیج‌فارس طی نیمه نخست سال‌جاری ۳۵۸ هزار و ۲۴۴ تن بوده که در همسنجی با مدت مشابه سال قبل ۶۰ درصد افزایش داشته است.وی عمده دلایل این افزایش عملیات را برطرف شدن محدودیت‌های شرکت نفت در تحویل سوخت به شرکت‌های بانکرینگ‌کننده و بازاریابی بیشتر این شرکت‌ها دانست.عفیفی‌پور تصریح کرد: حجم واردات فرآورده‌های نفتی در ۶ ماه گذشته به رقم ۶۷۲هزار و ۳۰۰ تن رسیده که به دلیل افزایش توان تولید داخلی، شاهد کاهش ۵۰ درصدی واردات این فرآورده‌ها در همسنجی با مدت مشابه سال گذشته هستیم.

وی اظهار کرد: از ابتدای سال‌جاری تاکنون، ۸۵۶ فروند شناور در اسکله‌های تحت نظارت بندر خلیج‌فارس پهلو گرفت که از این تعداد، ۶۷۰ فروند مربوط به کشتی‌های حامل فرآورده نفتی و ۱۸۶ فروند مربوط به شناورهای مواد معدنی بوده است. مدیرکل بنادر و دریانوردی استان با تشریح ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بندر خلیج‌فارس گفت: این بندر دارای ۹ پست اسکله نفتی و ۲ پست اسکله خدماتی، با ظرفیت آبخور متوسط ۵/ ۷متر و قابلیت پهلودهی به شناورهایی با تناژ حداکثر ۱۰ هزار تن است. وی اضافه کرد: علاوه بر این اسکله‌های شماره یک، ۲ و ۳ بندر شهیدرجایی نیز امکان پهلودهی شناورهای نفتی با ظرفیت بیش از ۳۰ هزار تن و اسکله ۲۵ فولاد (با کاربری نفتی) با ظرفیت آبخور ۱۲ متر از توان پهلودهی شناورهای با تناژ بالای ۶۰ هزار تن برخوردار است.

 برنامه‌های توسعه‌ای بندر خلیج‌فارس

به گفته عفیفی‌پور، اکنون ۱۱ شرکت بخش خصوصی با ظرفیت اسمی بیش ۴۰۰ هزار مترمکعب در این بندر در حال فعالیت بوده و با توجه به برنامه‌های توسعه‌ای در آینده‌ای نه‌چندان دور و با احداث مخازن نفتی با ظرفیت نگهداری یک میلیون و ۵۰۰هزار متر مکعب، تعداد شرکت‌های فعال مستقر در این بندر به بیش از ۲۰ شرکت خواهد رسید که زمینه فعالیت شرکت‌های مختلفی در زمینه صادرات، واردات، ترانزیت و سوآپ فرآورده‌های نفتی را در بزرگ‌ترین بندر تجاری ایران فراهم می‌کند.

وی احداث کریدور خطوط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی، احداث سه پست اسکله ۱۰۰ هزارتنی، ایستگاه تخلیه و بارگیری ریلی- نفتی، مظروف‌سازی قیر، احداث مخازن LPG و همچنین احداث یک پالایشگاه کوچک را به‌عنوان برنامه‌های آینده بندر خلیج‌فارس برشمرد.