مرتضی آبدار با بیان اینکه آذربایجان‌شرقی در ایام تعطیلات تابستان، شاهد استقبال حجم قابل‌توجهی از گردشگران داخلی و خارجی بود، ادامه داد: با برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده در ستاد اجرایی خدمات سفر استان و برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی، آذربایجان‌شرقی به یکی از مقاصد مهم گردشگری کشور تبدیل شد.

آبدار افزود: یکی از مهم‌ترین اولویت‌های ستاد اجرایی خدمات سفر استان در ایام تابستان، تثبیت جایگاه گردشگری در پهنه استان و افزایش ظرفیت اقامت گردشگران در شهرستان‌های استان بود، از این رو با توجه به اینکه در سال میلادی جاری؛ «تبریز» به‌عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام معرفی شده است، بهره‌مندی از این ظرفیت نه تنها برای تبریز بلکه برای تمام شهرستان‌های استان اصلی مهم و ضروری تلقی می‌شود.

وی تشریح کرد: به منظور افزایش ظرفیت اقامتی در استان تمهیدات لازم با صدور مجوزهای بوم‌گردی، مجتمع‌های رفاهی و خدماتی و ساماندهی خانه مسافر در استان از سوی اداره کل اتخاذ شد، به‌طوری‌که اکنون ۱۱۲ اقامتگاه بوم‌گردی فعال در استان فعالیت می‌کنند که این با استقبال چشمگیر گردشگران مواجه شد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان ادامه داد: با تقویت ظرفیت‌های گردشگری شهرستان‌های استان در تابستان ۹۷، شاهد افزایش اقامت گردشگران در سایر شهرستان‌ها از جمله جلفا (منطقه آزاد ارس)، کلیبر و خدآفرین پس از تبریز بودیم.

آبدار درخصوص بازدیدهای نظارتی مستمر ستاد خدمات سفر استان نیز سخن به میان آورد و گفت: طی ایام تعطیلات تابستانی، برای بهبود و ارتقای خدمات سفر استان، ۱۱۱۸ بازدید نظارتی از مراکز مختلف اعم از تاسیسات گردشگری به عمل آمده است.

وی در ادامه با اشاره به تهیه کتابچه‌های گردشگری شهرستان‌های آذربایجان‌شرقی به منظور تقویت ظرفیت‌های گردشگری در تمام نقاط استان ادامه داد: با توجه به اینکه تمام نقاط آذربایجان‌شرقی از جاذبه‌های متنوع گردشگری برخوردار است، از این رو اهداف رویداد ۲۰۱۸ به‌صورت استانی تبیین شده تا تمام استان از این ظرفیت ویژه برخوردار باشند، به همین منظور با مشارکت تیم تخصصی، خوشبختانه گردآوری اطلاعات جاذبه‌های گردشگری شهرستان‌ها در دستور کار قرار گرفت و به‌صورت کتابچه‌های مجزا در دو زبان فارسی و انگلیسی به چاپ رسید که در اختیار گردشگران قرار گرفته، البته در این مجموعه دو کتابچه مجزا و جامع به جنگل‌های ارسباران و روستای تاریخی کندوان اختصاص یافته است.

آبدار درخصوص برنامه‌های فرهنگی و بهره‌مندی از ظرفیت‌های فرهنگی و هنری منطقه اظهار کرد: پشتوانه‌های فرهنگی، تاریخی، مذهبی و طبیعی هر منطقه، به‌صورت بالقوه زیرساختی برای حضور در میدان رقابت جهانی گردشگری است و در این میان، تنوع اقلیمی، طبیعی، میراث فرهنگی و تاریخی شگفت‌انگیز و کم‌نظیر آذربایجان، راه برای ارتقا صنعت گردشگری هموارتر کرده است.

وی ادامه داد: آذربایجان‌شرقی با دارا بودن ظرفیت‌های طبیعی، تاریخی و تنوع آداب و رسوم در شهرها و روستاهای خود از جلوه‌های نابی برخوردار است، از این رو اداره کل میراث فرهنگی استان به منظور بهره‌مندی و استفاده از ظرفیت‌های گردشگری شهری و روستایی خود با تدوین برنامه‌هایی گسترده اعم از برگزاری جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های متنوع، در صدد معرفی هر چه بیشتر جاذبه‌ها و ظرفیت‌های گردشگری استان به شهروندان و گردشگران است.

آبدار جشنواره‌های متنوع شهرستانی را عامل کلیدی برای جذب گردشگران به استان در تابستان سال‌جاری دانست و گفت: تابستان امسال شاهد برگزاری نخستین جشنواره‌های آلبالو در شهرستان تسوج، فطیر سنتی بستان آباد همراه با آیین رونمایی از ثبت ملی این فطیر، غذا و هنر آشپزی در تبریز و دوشاب (شیره انگور) در شهرستان لیلان بودیم.

وی ادامه داد: همچنین جشنواره آیین‌های بومی و محلی روستای «دیبکلو هریس»، در راستای معرفی آداب و رسوم و فرهنگ غنی و اصیل آذربایجان بودیم. آبدار برگزاری جشنواره‌های «گل محمدی» روستای عنصرود شهرستان اسکو، «عسل و لبنیات» سراب، «کباب بناب»، «زغال اخته کلیبر»، «سماق هوراند» و «ورنی اهر» برای چندمین سال متمادی را از دیگر رویدادهای برگزار شده در تابستان سال‌جاری برشمرد و گفت: خوشحالیم که با اقدامات صورت گرفته، برخی از این رویدادها امروز به برند ملی تبدیل شده‌اند، به گونه‌ای که با برگزاری آنها شاهد حضور گسترده گردشگران در منطقه هستیم.

مدیرکل میراث فرهنگی استان گفت: در کنار برگزاری جشنواره‌ها در ۶ ماه نخست سال‌جاری در راستای معرفی و تقویت ظرفیت‌های گردشگری و صنایع‌دستی استان، با برگزاری نمایشگاه بین‌المللی صنایع‌دستی تبریز ۲۰۱۸ و نیز شرکت در نمایشگاه‌های «سرمایه‌گذاری و شهر گردشگر تهران»، «صنایع‌دستی تهران» و «صنایع‌دستی همدان» حضور گسترده‌ای در رویدادهای نمایشگاهی ملی و بین‌المللی داشته‌ایم.وی افزود: برای معرفی جاذبه‌های گردشگری و فرهنگی منطقه در قالب تولید برنامه‌های تلویزیونی، میزبان چند تیم مستندساز برای تولید برنامه بوده‌ایم.

مدیرکل میراث فرهنگی استان با بیان اینکه تهیه کتابچه‌های گردشگری شهرستان‌های آذربایجان‌شرقی به منظور تقویت ظرفیت‌های گردشگری در تمام نقاط استان صورت گرفت، ادامه داد: با توجه به اینکه تمام نقاط آذربایجان‌شرقی از جاذبه‌های متنوع گردشگری برخوردار است، از این رو اهداف رویداد ۲۰۱۸ به‌صورت استانی تبیین شده تا تمام استان از این ظرفیت ویژه برخوردار باشند، به همین منظور با مشارکت تیم تخصصی، خوشبختانه گردآوری اطلاعات جاذبه‌های گردشگری شهرستان‌ها در دستور کار قرار گرفت و به‌صورت کتابچه‌های مجزا در دو زبان فارسی و انگلیسی به چاپ رسید که در اختیار گردشگران قرار گرفته است.