رضا مسرور، رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک این سازمان و ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری اعلام کرد: نیروی انسانی متخصص، فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان و وجود زیرساخت‌های لازم در کنار عزم جدی مدیران منطقه برای فعالیت در زمینه‌های مختلف به‌عنوان شاخص‌های اجرای کارهای بزرگ در منطقه آزاد انزلی موجود است.

وی اظهار کرد: در آینده منطقه آزاد انزلی نقش بیشتری را در اقتصاد ملی ایفا خواهد کرد و این مهم براساس اجرای طرح‌های استراتژیک توسعه‌ای همچون بهره‌برداری از مجتمع بندری کاسپین و فعال‌سازی کریدورهای ترانزیتی بین‌المللی کشور قابل دستیابی است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی از آمادگی کامل برای همکاری با معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در تمامی حوزه‌های مرتبط گفت و تاکید کرد: حضور معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در زمینه حمایت از کریدور چین- قزاقستان-انزلی، تاکیدی بر اهمیت ظرفیت‌های متعدد آن است.

کامبیز مهدی‌زاده، مشاور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری و دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی کشورگفت: براساس بازدیدهای صورت گرفته از منطقه آزاد انزلی می‌توان تصریح کرد که اقدامات و اتفاقات خوبی در این منطقه به ویژه در زمینه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و سازماندهی شرکت‌های استارت آپی رخ داده است.

وی افزود: با عملیاتی شدن این تفاهم‌نامه، در آینده بسیار نزدیک شاهد راه‌اندازی مرکز شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه انرژی خواهیم بود.

وی با قدردانی از نگاه صادرات‌محور سازمان منطقه آزاد انزلی اعلام کرد: افزایش صادرات و توسعه کارآفرینی در این منطقه که ناشی از اجرای برنامه‌های حمایتی و تشویقی بوده براساس وجود نگاه بیرونی در این منطقه است که به‌رغم انتقادات علیه مناطق آزاد، این منطقه از رویکرد صادراتی خوبی برخوردار است.

تفاهم‌نامه مزبور در یک مقدمه، هفت ماده، به منظور هم‌افزایی توانمندی‌های نهادهای حاکمیتی و اجتماعی و بهره‌برداری موثر از امکانات منطقه‌ای به منظور حل مسائل مهم انرژی، اشتغال، توسعه سرمایه‌گذاری و بهره‌گیری از فناوری‌های نوین و استفاده از ظرفیت‌های فکری و سرمایه‌گذاری، بین ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان منطقه آزاد انزلی تنظیم شده است.

ناگفته نماند در مقدمه تفاهم‌نامه با اشاره به اینکه توسعه بخش انرژی جمهوری اسلامی در چند دهه گذشته مبتنی بر مصرف فزاینده حامل‌های انرژی هیدروکربوری و سیر نزولی بهره‌برداری انرژی در اقتصاد ملی، تاثیرات آن بر محیط‌زیست ملی و تغییرات اقلیمی یک چالش اساسی در فرآیند توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی کشور است، تصریح شده که بهینه‌سازی انرژی و کنترل تولید گازهای گلخانه‌ای ایجاب می‌کند ظرفیت‌های کشور در حوزه سیاست‌گذاری و اجرا، توسعه کسب و کارهای نوین مبتنی بر دانش در زمینه بهینه‌سازی مصرف انرژی، ارتقای سطح فناوری‌های تبدیل انرژی، بهره‌برداری از منابع انرژی تجدیدپذیر، ارتقای فعالیت تشکل‌های مردم‌نهاد و دانش‌بنیان گسترش یابد.

ایجاد و راه‌اندازی مرکز فناوری توسعه انرژی در منطقه آزاد انزلی، حمایت از فعالیت انجمن‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد برای ترویج و فرهنگ‌سازی در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر، برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی در حوزه انرژی و محیط‌زیست در منطقه آزاد انزلی، برگزاری همایش‌های تخصصی حوزه انرژی و محیط‌زیست در منطقه و هم‌افزایی در تقویت کریدور چین، قزاقستان، ایران به منظور انتقال کالاهای انرژی‌محور؛ از مهم‌ترین اهداف تفاهم‌نامه مزبور است.