به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، الله‌مراد عفیفی پور اظهار کرد: از آغاز سال جاری تا ابتدای شهریور، بیش از ۳۲ میلیون تن انواع کالا در بزرگ‌ترین بندر تجاری ایران تخلیه و بارگیری شد که ۲۱میلیون و ۴۹۴ هزار و ۵۸۲ تن مربوط به کالاهای غیرنفتی و ۱۰ میلیون و ۵۱۲هزار و ۴۸۶ تن مربوط به به فرآورده‌های نفتی است.

وی حجم صادرات غیرنفتی را ۱۴ میلیون و ۴۳۲ هزار و ۶۲۲ تن و حجم محموله‌های ترانزیتی این‌گونه کالاها را ۲ میلیون و ۲۱۳هزار و ۳۸۳ تن اعلام کرد و گفت: طی مدت یادشده، ۲ میلیون و ۹۸۷هزار و ۲۹۳ تن محموله غیرنفتی وارد این بندر شد.

به گفته مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی، طی پنج ماه نخست سال جاری، یک میلیون و ۲۲۷ هزار و ۶۴۴ تن کالای غیرنفتی از این بندر به بنادر دیگر منطقه ترانشیپ و ۱۵هزار و ۸۶۲تن نیز کابوتاژ (حمل و نقل ساحلی) شد. مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان همچنین به آمار عملیات نفتی در بزرگترین بندر تجاری کشور نیز اشاره کرد و گفت: طی این دوره زمانی، ۵۹۵هزار و ۴۶۲تن فرآورده نفتی وارد بندر شهید رجایی شد که همسنجی این رقم با مدت مشابه سال گذشته، نشانگر کاهش ۵۲درصدی است. وی حجم صادرات این‌گونه فرآورده‌ها را سه میلیون و ۳۴۲ هزار و ۵۹۷ تن اعلام و اظهار کرد: علاوه براین، ۲۱هزار و ۶۵۱تن فرآورده نفتی، ترانزیت و ۶ میلیون و ۵۵۲ هزار تن نیز کابوتاژ شد.