در حالت طبیعی ما باید برای ۶ ماه مواد اولیه ذخیره داشته باشیم تا بتوانیم مطمئن باشیم اتفاقات پیش آمده به تولید ما ضرر نمی‌زند این در حالی است که اکنون ما فقط برای سه روز بعد مواد اولیه داریم که هر لحظه امکان توقف تولید یا تعطیلی وجود دارد. اگر هریک از این دیگ‌ها به هر دلیلی تعطیل شود یک میلیارد تومان هزینه برای بهسازی آن لازم است. مجیدی اظهار کرد: با توجه به سیاست‌های ارزی جدیدی که اتخاذ شد با دلار ۴۲۰۰ تومانی، انتظار بود که دولت ماهانه ۲۵ میلیون دلار در اختیار ما برای تامین مواد اولیه قرار دهد که این اتفاق نیفتاد و تنها ۴۰‌درصد از ارز مورد نیاز ما تامین شد پس ما ناچار شدیم به‌صورت تهاتری مواد اولیه مورد نیاز خود را تامین کنیم.

وی با اشاره به اینکه تولیدات این سه کارخانه موجود در کشور به اندازه نیاز و مصرف کشور است، گفت: ۳۳۰ هزار تن نیاز کشور است و حداکثر تولید کارخانه به ۳۵۰ هزار تن می‌رسد که در بحث تهاتر شمش‌های تولید با مواد اولیه، منجر به کمبود شمش برای تامین شمش مورد نیاز کارخانه‌های زیر دست می‌شود و این سبب تعطیلی این صنایع می‌شود. وی اضافه کرد: وقتی ارز به قیمت ۴۲۰۰ تومان رسید ما تمام مواد مورد نیاز را از شهر اراک با قیمت ۹ تا ۱۰ هزار تومان تامین می‌کردیم که دستوری به ما ابلاغ شد که شمش تولیدی را در بورس با ارز ۴۲۰۰ تومانی بفروشیم، ما هرآنچه را که تامین کردیم با ارز ۱۰ هزار تومانی بود و صادرات ما هم با ارز ۱۰هزار تومانی بود.

مدیرعامل شرکت ایرالکو تصریح کرد: این سبب به وجود آمدن رانتی در بورس شد که شمش ۱۰ تا ۱۱ هزار تومانی بورس را دلالان در بازار آزاد با قیمت ۱۸ تا ۱۹هزار تومانی به فروش رساندند که این فقط به ضرر تولید‌کننده است.

مجیدی با اشاره به اینکه ارز مورد نیاز آنها روپیه هند و یوآن چین است، گفت: هند تنها روپیه از ما می‌پذیرد. با توجه به مکاتباتی که معاون اول رئیس‌جمهوری با رئیس بانک مرکزی برای تامین روپیه مورد نیاز ما داشت، بانک مرکزی اعلام کرد که روپیه نداریم و این در حالی است که ۸۴ میلیارد تومان در بانک توسعه صادرات به مدت یک ماه است که سرمایه‌گذاری کرده‌ایم.

وی ادامه داد: سالانه به ۱۴ میلیارد روپیه هند برای وارد کردن پودر آلومینا و ۶۵۰ میلیون یوآن چین برای وارد کردن ‌آند، کریولیت و بقیه مواد نیاز داریم، بعد از اینکه ۲۵ روز به ما برای عرضه کالا در بورس اجازه ندادند دستورالعمل جدیدی ابلاغ شد که باید این بارهم با ارز ۴۲۰۰ تومانی و قیمت پایه ۹۵۰۰ تومانی و سقف رقابت آزاد در بورس عرضه کنیم، این درحالی است که قیمت تمام شده ۱۳هزار و ۵۰۰ تومان فقط پول مورد نیاز برای هر کیلو شمش است و قیمت تمام شده برای هرکیلو ۳۰ هزار تومان می‌شود پس چطور با قیمت پایه بورس ۹۵۰۰ تومانی ما به فروش برسانیم.

مدیرعامل شرکت ایرالکو اظهار کرد: اگر این روند ادامه پیدا کند دو تا سه ماه دیگر این شرکت قادر به کار نیست. پیشنهاد ما این است باتوجه به اینکه هند و چین از ما نفت خریداری می‌کنند به جای پرداخت پول به ما مواد اولیه دهند و ما پول آن را به حساب بانک مرکزی وارد ‌کنیم باتوجه به پیگیری‌های انجام شده اما متاسفانه این امر هم هنوز محقق نشده است. مجیدی گفت: مشکل دوم ما در بحث گمرکات کشور است، ما با همه‌ این تحریم‌ها می‌توانیم جنس را با واسطه و البته گران‌تر خریداری و تهیه کنیم اما وقتی به پشت در گمرک می‌رسیم تازه تحریم‌ها برای ما شروع می‌شود و باتوجه به اینکه ما ماهانه ۳۰ هزار تن واردات داریم قوانین برخوردی با ما با کسی که یک کارتن وارد می‌کند یکسان است. مدیرعامل شرکت ایرالکو تصریح کرد: در بحث نیرو با توجه به درخواست‌هایی که برای جذب به ما ابلاغ می‌شود توان جذب نیرو نداریم اکنون در این مجموعه بیش از ۴ هزار نفر مشغول به کار هستند، با توجه به اینکه تعداد نیروی ما از رقیبان بیشتر است قطعا تولید ما گران‌تر درمی‌آید، افزایش نیرو سبب کاهش راندمان می‌شود. مجیدی گفت: در آخر امسال کارخانه سالکو در لامرد استان فارس با ظرفیت ۳۶۰ هزار تن در سال شروع به کار می‌کند که میزان برق پایین، کارخانه‌ ۳۶۰کیلوآمپری و هزینه تولید پایین دارد که می‌تواند رقیب جدی برای ما تلقی شود. وی با اشاره به اینکه استان در گذشته وضعیت مناسبی داشته و این کارخانه منابع مالی خوبی در اختیار داشت، گفت: ۹۲۰میلیارد تومان تعهدات پرداخت نشده داریم که هرچه در این مدت در بورس عرضه داشتیم نتوانستیم این تعهدات را پرداخت کنیم، پیش‌بینی می‌شود با ادامه این روند توسط دولت این مبلغ تا پایان امسال به یک هزار میلیارد تومان برسد.