کیوان کاشفی در جلسه اقتصاد مقاومتی استان که با حضور رحمانی‌فضلی، وزیر کشور و جمعی از فعالان اقتصادی استان برگزار شد به مشکلات ارزی در کشور اشاره کرد و ادامه داد: بخشنامه اخیر درخصوص نحوه تامین ارز که از سوی بانک مرکزی اعلام شد، مشکلات متعددی را برای بخش خصوصی ایجاد کرده است. وی با انتقاد از ناهماهنگی سه دستگاه اصلی بخش اقتصاد شامل گمرک، بانک و سازمان توسعه تجارت افزود: متاسفانه بخشنامه‌هایی که ابلاغ می‌گردد به‌جای تسهیلگری، تبدیل به معضلی شده که روند امورات اقتصادی را کند یا قفل می‌کند.عضو هیات‌رئیسه اتاق ایران ادامه داد: اکنون ۶۰ هزار کانتینر اجناس و مواد در گمرکات منتظر ترخیص هستند که بخش عمده‌ای از این اجناس مواد اولیه یا ماشین‌آلات واحدهای تولیدی هستند و این ضربه بزرگی به تولید و اقتصاد ما وارد کرده است و هر چه زودتر باید ترخیص شوند.کاشفی در ادامه با بیان اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی باید از چرخه اقتصاد کشور حذف شود؛ تصریح کرد: تا زمانی که ارز ۴۲۰۰ تومانی وجود داشته باشد هم صادرات ما و هم تار و پود اقتصاد ما دچار مشکلات متعددی خواهد شد.این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: اکنون شاهدیم در بعضی از اقلام تا بیش از ۱۰ برابر میزان استفاده کشور ثبت‌سفارش داریم و این تبدیل به معضلی برای سازمان توسعه تجارت در پرداخت ارز شده است. ضمن اینکه این مساله در چرخه توزیع و در بخش قیمت‌گذاری مشکلاتی را به‌وجود خواهد آورد و تاثیرات منفی و مخربی را بر بازار خواهد داشت.وی معتقد است تا زمانی که ارز ۴۲۰۰ تومانی در بازار هست باید شاهد تاثیرات منفی و متعدد آن در بازار باشیم.کاشفی در ادامه به تمرکزگرایی در کشور اشاره کرد و گفت: تمرکزگرایی و تصمیم‌گیری صرف در تهران باعث مشکلات متعددی در استان‌ها شده است و باید اختیارات لازم به مدیران استانی داده شود.رئیس اتاق کرمانشاه ادامه داد: در بحث تسهیلات بانکی با توجه به تحولات ارزی که به‌وجود آمده، تقاضا برای سرمایه در گردش و نیاز به منابع برای واحدهای تولیدی ما در استان سه‌برابر شده اما اختیارات بانکی همانند روال قبل (۴میلیارد تومان) است. یا برای گشایش اعتبارات LC هیچ بانکی در استان اختیارات ندارد.وی به قابلیت‌های بسیار مرز سومار اشاره کرد و گفت: رسمی شدن مرز سومار هم مشکلات متعددی را در استان حل کرده و هم در بحث اقتصاد به مدد کشور خواهد آمد. کاشفی در پایان سخنانش خواستار رسمی‌شدن مرز سومار شد.

برای خروج از وضع موجود همه باید کنار هم حرکت کنیم

عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور نیز در این جلسه با بیان اینکه رضایتمندی مردم در ارتقای اقتصاد کشور است، گفت: در این زمینه باید سه قوه و نیز بخش خصوصی در کنار هم قرار گرفته و با هم فعالیت کنند.وی گفت: متاسفانه در این شرایط برخی از فعالان بخش خصوصی همراهی که باید را ندارند و شاهد این گفته آن است که ثبت‌سفارش کالا برای واردات برخی اقلام بدون نیاز کشور به ۱۰برابر افزایش یافته و بعد از ورود کالا به جای توزیع در انبارها احتکار می‌شود.وی افزود: در این شرایط همه باید در کنار هم باشیم. شرایط کنونی کشور به گونه‌ای نیست که هرکس فقط فکر بیرون آوردن گلیم خود باشد و همه باید در کنار هم کار کرده و با هم جلو برویم.رحمانی‌فضلی در ادامه به ظرفیت‌های استان کرمانشاه اشاره کرد وافزود: به‌رغم تمام ظرفیت‌ها، این استان دچار عقب‌ماندگی‌های بسیاری است که در بیشتر استان‌های مرزی کشور وجود داشته و حاصل ادامه نظام‌های برنامه‌ریزی و بودجه‌ریزی است که از پیش از انقلاب تاکنون دست نخورده ادامه یافته است.وی افزود: با این وجود در این شرایط باید همه در کنار هم این عقب ماندگی‌ها را هرچه سریع‌تر جبران کنیم و باید در همین شرایط تحریم کار انجام شود.

 بهبود فضای کسب‌و‌کار در دستور کار

استاندار کرمانشاه نیز گفت: تلاش برای بهبود فضای کسب‌و‌کار استان در دستور کار قرار دارد.هوشنگ بازوند با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی بهترین نسخه برای اقتصاد کشور است، اظهار کرد: تحقق اقتصاد مقاومتی موجب گره‌گشایی از بسیاری مشکلات اقتصادی کشور و بهبود معیشت مردم می‌شود.وی با بیان اینکه کرمانشاه استان ثروتمندی است و ظرفیت‌های بالایی دارد، گفت: اگر چه چالش‌های بزرگی در استان داریم، اما ظرفیت‌های استان به گونه‌ای است که با بالفعل کردن آنها می‌توان بر چالش‌های استان غلبه کرد.وی یکی از چالش‌های بزرگ استان را نرخ بالای بیکاری دانست و گفت: خوشبختانه رشد نرخ بیکاری استان متوقف شده و بهار امسال شاهد کاهش نرخ بیکاری استان و بهبود یک پله‌ای رتبه بیکاری استان بودیم.

بازوند با اشاره به تدوین سند اشتغال استان گفت: این سند با هفت برنامه برای دو سال تدوین شده و امیدواریم مطابق این برنامه شاهد کاهش نرخ بیکاری استان باشیم.استاندار کرمانشاه وضعیت نامناسب فضای کسب‌و‌کار را از دیگر چالش‌های استان دانست و گفت: استان رتبه آخر به لحاظ شاخص فضای کسب‌و‌کار را داشت که با تسهیل‌گری صورت گرفته این رتبه تا حدودی بهبود یافته و اکنون رتبه ۲۸ کشور را داریم، البته این جایگاه راضی‌کننده نیست و باید تلاش کنیم فضای کسب‌وکار استان بهتر شود.

بازوند افزود: اگر فضای کسب‌و‌کار را بهبود ببخشیم و بوروکراسی اداری کاهش یابد، جریان سیال سرمایه وارد استان می‌شود و شاهد رونق تولید و اشتغال خواهیم بود. وی گفت: نرخ مشارکت اقتصادی استان نیز در بهار امسال ۵/ ۱‌درصد افزایش یافته که نشان دهنده تمایل مردم به حضور در اقتصاد است. بازوند با بیان اینکه استان در جذب سرمایه‌گذاری خارجی موفق نبوده، گفت: از سال گذشته حرکت‌هایی در این زمینه آغاز شد و نیمه دوم سال گذشته ۳۴۲ هزار یورو جذب سرمایه‌گذاری خارجی در استان داشتیم. امسال نیز تاکنون بیش از ۲۰۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری خارجی در استان یا جذب شده یا در حال اقدام است. وی رشد جذب تسهیلات ارزی از صندوق توسعه ملی، افزایش واگذاری زمین در شهرک‌های صنعتی و رشد ۵۴‌درصدی صادرات استان را از دیگر شاخص‌هایی دانست که نشان‌دهنده بهبود وضعیت اقتصادی استان است. استاندار کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه جلسات اقتصادمقاومتی از جلسات مهم استان است، از اینکه هنوز وزرای معین برای استان‌ها تعیین نشده انتقاد کرد. وی افزود: در طرح‌های اقتصاد مقاومتی ملی ابلاغی به استان‌ها از خود استان‌ها نظرخواهی نمی‌شود که روند مناسبی نیست.

 مرز خسروی از ظرفیت‌های مهم تعطیل  

نماینده قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب نیز گفت: مرز خسروی از ظرفیت‌های مهم تعطیل شده استان است که اگر شاهد بازگشایی آن برای تردد زوار باشیم می‌تواند تحولی در استان ایجاد کند. فرهاد تجری از استان کرمانشاه به‌عنوان استانی با ظرفیت‌های بالقوه فراوان یاد کرد و افزود: بالفعل کردن این ظرفیت‌ها می‌تواند هم موجب توسعه استان شود و هم به توسعه کشور کمک کند.وی با اشاره به فقیر بودن سرمایه‌گذاری در استان به دلیل درگیری مستقیم در جنگ تحمیلی، اظهار کرد: این شرایط باعث شده با نرخ بالای بیکاری مواجه باشیم و نیاز است نگاهی ویژه به این استان شود.تجری گفت: انتظار داریم با پیگیری مسوولان اربعین امسال شاهد تردد زوار از این مرز باشیم.این نماینده مجلس، راه‌آهن کرمانشاه - خسروی را از دیگر ظرفیت‌هایی دانست که تکمیل آن می‌تواند در رونق استان موثر باشد.وی به مرزهای متعدد استان هم اشاره کرد و گفت: در شرایط تحریم باید از این ظرفیت‌ها جهت رونق صادرات و اشتغال بهتر استفاده کنیم. تجری به تصویب منطقه آزاد تجاری قصرشیرین در دولت هم اشاره کرد و گفت: این طرح در مجلس بررسی می‌شود و امیدواریم با تصویب آن تحولی در استان ایجاد شود.وی همچنین خواستار اجرایی شدن سریع جاده سومار از مسیر زله زرد شد.