به گفته عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران، نتیجه این امر آن است که تنها در دوماه اول امسال ۲۰ میلیارد دلار ثبت سفارش واردات داشتیم که روی دست ما مانده است که قطعا به آنها این میزان ارز داده نخواهد شد. کاشفی با بیان اینکه معمولا کل واردات در کشور در سال حدود ۳۵ تا ۴۰میلیارد دلار است افزود: با این روند تا پایان امسال حدود ۱۲۰ میلیارد دلار برای واردات به کشور نیاز ارزی خواهیم داشت. کاشفی تصریح کرد: در شرایطی که نرخ دلار برای واردات ۴۲۰۰ تومان باشد هرآنچه با این نرخ وارد کشور شود سود خالص خواهد بود و همه برای واردات هجوم می‌آورند.وی تاکید کرد: اتاق بازرگانی ایران چند پیشنهاد برای وضعیت نرخ ارز ارائه کرده که اگرچه مورد تایید بدنه کارشناسی و برخی وزرای دولت قرار گرفته، اما هنوز اجرایی نشده است.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه یادآوری کرد: پیشنهاد اصلی ما این است که از ذخایر ارزی محافظت شود تا بتوانیم آن را برای واردات کالاهای اساسی، دارو و بخشی از خط تولید استفاده کنیم.کاشفی گفت: به علاوه باید بازارهای ثانویه و صرافی‌های مجاز را به رسمیت بشناسیم، زیرا بازار هم معمولا با این نرخ روز که در بازار آزاد وجود دارد خود را وفق می‌دهد. به گفته این کارشناس مسائل اقتصادی، باید اجازه تعدیل نرخ ارز نیز داده شود، یعنی هر سال بر اساس نرخ تورم داخل و خارج ازکشور رقمی به نرخ ارز اضافه شود.وی با بیان اینکه مهم‌تر از نرخ ارز پیشگیری از جهش آن است، گفت: التهابات ارزی بسیاری از بازارها را به رکود و بی‌ثباتی کشانده است.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه به نامناسب بودن فضای کسب و کار استان و سیر نزولی آن طی چهار فصل گذشته اشاره کرد و گفت: اکنون از نظر فضای کسب و کار دو استان آخر کشور هستیم.کاشفی افزود: این امر مانع اصلی ورود سرمایه‌گذار به داخل استان است و هیچ سرمایه‌گذاری حاضر نیست در چنین شرایطی وارد کرمانشاه شود و سرمایه‌گذاری کند.عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران معتقد است: در این شرایط کارکرد مناطق آزاد تجاری و مناطق ویژه اقتصادی از دست خواهد رفت.

کاشفی اظهار کرد: بعد از اینکه چند منطقه ویژه اقتصادی و آزاد تجاری که اکنون در مجلس است تعیین تکلیف شود، در کشور ماراتنی برای جذب سرمایه‌گذار خواهیم داشت و ما هم باید بتوانیم در این خصوص حتی با استان‌های همجوار رقابت کنیم. وی تصریح کرد: باید تا قبل از این شرایط فضای کسب‌وکار استان را بهبود ببخشیم.کاشفی با بیان اینکه برخی دستگاه‌های دولتی در برابر فضای کسب‌وکار استان از خود مقاومت نشان می‌دهند، اظهار کرد: این در حالی است که برخی بخش‌های دولتی هنوز معنای فضای کسب و کار را نمی‌دانند که آن چیزی است که در اختیار بخش خصوصی نیست و عمده آن در اختیار حاکمیت و دولت است. رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه از تشکیل کمیته‌ای برای بهبود فضای کسب و کار با تاکید استاندار خبر داد که امید است با فعالیت آن وضعیت کمی بهتر شود.

کرمانشاه پیش‌قراول تجارت با عراق باشد

رئیس مجمع نمایندگان استان نیز گفت: کرمانشاه باید پیش‌قراول ارتباطات تجاری با عراق باشد. حشمت‌الله فلاحت‌پیشه با اشاره به شرایط اقتصادی کشور اظهار کرد: دوران تازه‌ای از تحریم‌ها آغاز شده که باید برای ورود به آن آماده باشیم و فعالان بخش خصوصی سربازان در این دوران جدید هستند. وی بر لزوم فعال شدن بیش از پیش بخش خصوصی در کشور تاکید کرد و ادامه داد: در شرایطی که بودجه کشور عمدتا صرف هزینه‌های جاری می‌شود باید برای کمک به اقتصاد کشور، بخش خصوصی را تقویت کنیم.نماینده اسلام آبادغرب و دالاهو در مجلس از مزیت‌های کرمانشاه هم یاد کرد و افزود: تنها مرزهایی که از بعد اقتصادی، سیاسی و استراتژیک می‌تواند تا دریای مدیترانه امتداد یابد مرزهای کرمانشاه است که هم برای استان یک فرصت است و هم می‌تواند کشور را از تهدید نجات دهد.فلاحت‌پیشه یادآور شد: میزان مبادلات تجاری ایران با عراق در شرایط خوب دو برابر مبادلات با ۲۸ کشور اروپایی است، آن هم در شرایطی که این مبادلات ۹۰ به ۱۰ به سود ماست. وی از آمادگی مجمع نمایندگان استان برای تعامل بیشتر با مسوولان و نمایندگان عراق برای افزایش مراودات تجاری خبر داد و گفت: باید جلسات مشترکی در اربیل عراق و همچنین در داخل استان برای رفع مشکلات دو طرف برگزار کنیم تا هم پیشنهادهای خود را به دولت مرکزی عراق برسانیم و هم ببینیم رقبای ما در این کشور چه کاری می‌کنند.

این نماینده مجلس خواستار تعامل بیشتر بخش خصوصی با نمایندگان استان نیز شد و تاکید کرد: از تابستان که پیش‌نویس بودجه سال آینده تدوین می‌شود پذیرای بخش خصوصی برای پیشنهادهای آنها هستیم و درهای دفتر ما همیشه به روی بخش خصوصی باز است.فلاحت‌پیشه اظهار کرد: اگر مانع و مشکل خاصی نیز در استان پیش روی فعالیت بخش خصوصی است، در مجلس پیگیر آن خواهیم بود.وی با بیان اینکه جلسات مشترک مجمع نمایندگان با بخش خصوصی باید به صورت مستمر و بین ۳۵ روز تا سه ماه یک‌بار برگزار شود، خاطرنشان کرد: در جلسه‌بعدی در حضور استاندار و سایر مسوولان مربوطه خواهیم بود تا پیگیر رفع موانع کسب و کار در فضای استان باشیم.در ادامه سیدقاسم جامی، نماینده کرمانشاه در مجلس نیز خواستار انسجام و همکاری بیشتر مجمع نمایندگان برای پیگیری مباحث استان شد و افزود: اینکه مجمع نمایندگان با هم پیگیر یک موضوع واحد برای کرمانشاه باشند کم اتفاق می‌افتد. وی بر لزوم برگزاری مستمر جلسات بخش خصوصی و مجمع نمایندگان تاکید کرد و ادامه داد: این جلسات باید خروجی مناسبی داشته باشد.

 مشکل اصلی «رقابت دولت» است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز گفت: مهم‌ترین مشکل بخش خصوصی کشور رقابت دولت با آن است. حجت‌الاسلام و المسلمین سیدجواد حسینی‌کیا اصلی‌ترین مشکل بخش خصوصی در کشور را رقابت دولت دانست و اظهار کرد: اگر دولت از رقابت با بخش خصوصی دست بردارد، این بخش راه خود را باز خواهد کرد.

وی افزود: به علاوه حاکمیت باید سهم خود را در ضررهای بخش خصوصی پرداخت کند، زیرا در بسیاری از موارد بخش خصوصی در جریان یک مساله سیاسی ضررهایی می‌کند که هیچ نقشی در آن نداشته است. نماینده سنقر و کلیایی در مجلس مبارزه با قاچاق کالا را از دیگر مواردی دانست که به تقویت بخش خصوصی کمک می‌کند و یادآوری کرد: اکنون گردش مالی پوشاک قاچاق در کشور 15 هزار میلیارد تومان و سیگار ۱۰ تا ۱۲ هزار میلیارد تومان است.حسینی‌کیا مالیات ارزش افزوده را نیز یکی دیگر از موانع پیش روی بخش خصوصی برشمرد که به درستی اجرا نشد و مشکلاتی را برای بخش خصوصی ایجاد کرده است و ادامه داد: نرخ بالای تسهیلات، سرمایه در گردش و مسائل بیمه نیز از دیگر مشکلات بخش خصوصی است.این نماینده مجلس با بیان اینکه نمی‌توان تمام موانع پیش روی بخش خصوصی را به‌طور کامل برداشت، تاکید کرد: بخشی از این موانع مربوط به محدودیت‌های قانونی در کشور است.

حسینی‌کیا اظهار کرد: نمایندگان از هیچ کوششی برای کمک به استان و فعالان بخش خصوصی فروگذار نمی‌کنند. در ادامه احمد صفری، نماینده کرمانشاه با اشاره به چند مانع اصلی فضای کسب و کار گفت: درگیری‌های سیاسی یکی از مهم‌ترین عوامل است که نمی‌گذارد در کرمانشاه کارها به خوبی پیش رود.عضو مجمع نمایندگان استان عوامل اقتصادی خصوصا بی‌ثباتی در نرخ ارز را نیز از دیگر مشکلات پیش روی بخش خصوصی دانست که امکان تصمیم‌گیری درست را می‌گیرد.وی تاکید کرد: وقتی که در مدت یک‌سال ۳۰ میلیارد دلار از ذخایر ارزی کشور خارج می‌شود پیامدی جز بالا رفتن نرخ ارز نخواهد داشت.صفری عوامل اجتماعی و عقب بودن از تکنولوژی روز را نیز از دیگر موانع پیش روی بخش خصوصی برشمرد. در ادامه فرهاد تجری، نماینده قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلان‌غرب نیز گفت: باید درباره رفع مشکلات پیش روی بخش خصوصی واقع‌بین باشیم و بدانیم که امکان تغییر قوانین و مقررات صرفا برای کرمانشاه وجود ندارد.

وی اظهار کرد: قطعا نمی‌توانیم مصوبه‌ای در مجلس بگیریم که همه مشکلات کرمانشاه را یکباره حل کند. تجری افزود: اما نمایندگان مجلس آنقدر نفوذ دارند که اگر در حوزه مدیریتی مقررات سختگیرانه وجود دارد بتوان با رایزنی و گفت‌وگو بخشی از این مقررات را تعدیل کرد یا یک نسخه منطقه‌ای برای آن پیچید. در ادامه شهاب نادری، نماینده پاوه و اورامانات نیز با بیان اینکه همواره حامی بخش خصوصی هستیم، افزود: با این بوروکراسی شدید و کاغذبازی که داریم کار بخش خصوصی پیش نمی‎رود. وی اظهار کرد: بارها شرایط حضور سرمایه‌گذاران را در استان فراهم کردیم اما این بوروکراسی سرمایه‌گذاران را فراری داده است. نماینده پاوه و اورامانات خواستار حمایت بیشتر از جوانان بیکار مناطق مرزنشین شد و افزود: مرز برای این جوانان در حال تبدیل شدن به تهدیدهای امنیتی است. در ادامه حسن سلیمانی، نماینده کنگاور، صحنه و هرسین نیز گفت: رفع موانع کسب و کار باید به صورت قانونی انجام شود و امکان اینکه کاری در خارج از چارچوب قانون انجام دهیم نداریم. وی افزود: نباید فراموش کرد که ما امکان نوشتن یک قانون منطقه‌ای برای حل مشکلات کرمانشاه را نداریم، اما می‌توانیم حمایت‌ها و کمک‌های منطقه‌ای برای کرمانشاه جذب کنیم. این نماینده مجلس با بیان اینکه بخش خصوصی هم باید خود پای کار بیاید، اظهار کرد: متاسفانه در کرمانشاه تفکر بازاری بودن و پول به دست آوردن وجود ندارد. سلیمانی با بیان اینکه مجمع نمایندگان استان همواره آماده پذیرش بخش خصوصی است، اظهار کرد: بخش خصوصی هم باید برای رفع مشکلات خود سراغ ما بیاید.

مالیات بازاریان کرمانشاه و اصفهان را یکسان می‌گیرند

رئیس اتاق اصناف کرمانشاه از وضعیت مالیات اصناف کرمانشاه گلایه کرد و گفت: مالیات بازار کرمانشاه و اصفهان را یکی می‌گیرند. رضا سلیم ساسانی در نشست فعالان بخش خصوصی و مجمع نمایندگان استان کرمانشاه با اشاره به معضل بیکاری استان اظهار کرد: شغل جدید نمی‌خواهیم، فعلا باید تلاش کنیم همین مشاغل موجودی را که داریم حفظ کنیم.وی از اشتغال‌زایی قابل توجه حوزه اصناف یاد کرد و ادامه داد: بازار کرمانشاه با مشکلات متعددی مواجه است که اگر فکری به حال آن نشود همین اشتغال موجود را هم از دست می‌دهیم.رئیس اتاق اصناف کرمانشاه به موضوع بالا بودن مالیات برای بازاریان کرمانشاه اشاره کرد و افزود: مالیات برای بازار کرمانشاه و اصفهان را یکسان حساب می‌کنند.