وی اظهار کرد: شرکت ملی مس ایران سرمایه‌گذار اصلی طرح توسعه معدن مس سونگون است. نماینده مردم ورزقان اضافه کرد: موضوع مهم این است که نه‌تنها طرح توسعه معدن مس سونگون احیا شده، بلکه شرکت مس تعهد کرده که با ایجاد شهرک تخصصی مس، صنایع پایین‌دستی آن را نیز در شهرستان ورزقان راه‌اندازی کند. علیزاده یادآور شد: خوشبختانه مسوولان شهرستان در تملک زمین مورد نظر این شهرک تلاش جدی دارند و می‌کوشند این شهرک در حداقل زمان ممکن آماده شود.وی گفت: با اجرای طرح توسعه معدن مس سونگون، زنجیره تولید مس در شهرستان ورزقان کامل می‌شود و توسعه، اشتغال و رونق اقتصادی شهرستان را شاهد خواهیم بود.وی افزود: احیای طرح توسعه معدن مس سونگون علاوه‌بر منافع مادی، اشتغال و توسعه، از لحاظ روحی و روانی نیز تاثیر به‌سزایی در منطقه دارد. نماینده مردم ورزقان در مجلس گفت: از خرداد سال ۹۵ که به عنوان نماینده شهرستان انتخاب شدم، تعطیلی طرح توسعه مس سونگون را در اولویت فعالیت‌هایم قرار دادم.

وی اظهار کرد: گاهی عده‌ای بحث‌های انحرافی به میان می‌آورند و می‌گویند که مگر توسعه شهرستان ورزقان در گسترش فعالیت‌های معدن مس سونگون خلاصه شده است، در پاسخ باید بگویم که تاثیرگذاری این طرح بزرگ ملی محدود به ورزقان نیست، بلکه کل آذربایجان شرقی را دربرمی‌گیرد. وی اضافه کرد: واقعیت این است که آینده توسعه شهرستان ورزقان در گرو توسعه معدن مس سونگون است و ما نمی‌توانیم نسبت به این موضوع بی‌تفاوت باشیم، ضمن اینکه منکر استفاده از سایر ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل شهرستان نیستیم.

نماینده مردم ورزقان تشریح کرد: تعطیلی طرح توسعه معدن مس سونگون در بخش‌های ذوب، پالایش و اسید سولفوریک، ضایعه بزرگی برای رونق و پیشرفت شهرستان ورزقان بود و ادامه این روند به یک فاجعه برای شهرستان تبدیل می‌شد.

علیزاده اظهار کرد: در این صورت باید منتظر می‌ماندیم تا ذخایر مس سونگون به صورت کنسانتره به جای دیگر منتقل و پس از مدتی تمام شود؛ در صورت بروز چنین اتفاقی، نهادهای مسوول پس از اتمام ذخایر مس معدن سونگون تجهیزات و ماشین‌آلات را از اینجا جمع می‌کردند و می‌بردند و ویرانه‌های معدن برای ما باقی می‌ماند. نماینده مردم ورزقان افزود: مهم‌ترین خواسته مردم شهرستان ورزقان این است که اجرای طرح توسعه مس سونگون از سر گرفته شود و انتظار دارند نماینده‌شان در خانه ملت در این مسیر پیشگام شود.

علیزاده یادآور شد: هر چند تحقق این خواسته دو سال زمان برد و کار دشواری بود، اما خوشبختانه اکنون شرکت خارجی مجری طرح توسعه مس سونگون مشخص شده و شرکت مس در حال عقد قرارداد است که احتمالا تا دو ماه آینده این قرارداد‌ها تنظیم و اجرایی شوند و شرکت خارجی احداث طرح را آغاز کند.

معدن مس سونگون در ۱۳۰ کیلومتری شمال شرق تبریز در محدوده روستای تخریب شده سونگون شهرستان ورزقان واقع است.ذخیره احتمالی این معدن بیش از یک میلیارد تن و ذخیره قابل استخراج آن حدود ۷۹۶ میلیون تن برآورد شده است.در این معدن غیر از فلز با ارزش مس، مولیبدن، طلا، نقره و دیگر عناصر با اهمیت به صورت فلزات همراه وجود دارد.