شهردار تبریز یادآوری کرد: ۴۰ درصد از این بودجه به صورت جاری و ۵۲ درصد نیز مربوط به عمران و ۸ درصد (حدود چهار هزار میلیارد ریال) مربوط به بدهی‌ سال‌های گذشته در این بودجه لحاظ شده است. شهین باهر عدالت محوری و توسعه یکنواخت را مبنای بودجه سال جاری اعلام کرد و ادامه داد: به همین منظور سه هزار میلیارد ریال از درآمد مناطق برخوردار برای توانمندسازی مناطق کم‌برخوردار اختصاص یافته است. وی از پیش‌بینی احداث ۲۰ زمین فوتبال و ۱۰ پارک محله‌ای در محلات حاشیه‌نشین در برنامه و بودجه سال ۹۷ خبر داد و گفت: این فضاها که در بافت‌های متراکم ایجاد می‌شود، علاوه‌بر جنبه نشاط و تفریح عمومی در موقع مدیریت بحران برای اسکان و امداد مردم استفاده می‌شود.شهردار تبریز اختصاص یک هزار میلیارد ریال به پدافند غیرعامل، مقابله با بحران، توسعه خدمات ایمنی و تجهیز ایستگاه‌ها و امکانات آتش‌نشانی را به همراه اوراق مشارکت مردمی از دیگر جهت‌گیری‌های مهم بودجه سال ۹۷ اعلام کرد.شهین باهر افزود: مطابق بودجه سال آینده طرح‌های مسیرگشایی ۵۸ درصد افزایش یافته که زمینه مناسبی برای نوسازی و ارتقای ارزش افزوده محلات و مناطق است.

وی با اشاره به اینکه تبریز ۲۰۱۸ با نگاه ویژه‌ در بودجه مورد توجه قرار گرفته است، اظهار کرد: ۱۸۰۰میلیارد ریال بودجه برای تکمیل زیرساخت‌ها و فضاهای گردشگری همچون مقبره‌الشعرا، میدان آذربایجان، ربع‌رشیدی، دوکمال، میدان سامان، میدان صاحب‌آباد، طرح‌های بازار و پیاده‌راه آن پیش‌بینی و مراسم‌های ملی و بین‌المللی ویژه ۲۰۱۸ در نظر گرفته شده است. شهردار تبریز یادآوری کرد: ۸۰ درصد از درآمدهای شهرداری مربوط به کدهای ساختمانی، صدورپروانه، پرونده‌های ماده ۱۰۰ و تغییرات کاربری و ۲۰ درصد نیز مربوط به درآمدهای پایدار شامل عوارض نوسازی، پسماند، خودرو، مشاغل، مالیات بر ارزش افزوده و اجاره ‌بهای املاک شهرداری است. شهین‌باهر با اشاره به توجه ویژه به مترو در این بودجه ادامه داد: ۶هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال برای پایان خط یک مترو برآورد شده‌ است که این رقم از محل درآمدهای شهرداری و فروش اوراق مشارکت تامین می‌شود. وی گفت: از طریق ۴۲  میلیون دلار فاینانس معادل ۲ هزار میلیارد ریال  تجهیزات برای خط دوم مترو در دست خریداری است که با تحقق آن راه‌اندازی نیمی از خط دوم عملیاتی می‌شود.

شهردار تبریز با تاکید بر اینکه در کنار مترو، حمل‌‌ونقل عمومی در بودجه سال آینده لحاظ و هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال برای خرید اتوبوس و مینی‌بوس پیش‌بینی شده است، یادآوری کرد: کارآیی مینی‌بوس با توجه به سهولت تردد در برخی معابر و مسیرها بیشتر از اتوبوس است و این موضوع در بودجه سال آینده پیش‌بینی شده است.شهین باهر افزود: در بودجه سال آینده سعی شده بحث‌های زیست‌محیطی به‌ویژه آلودگی هوا، با توسعه فضای سبز و اجرای برخی رویکردهای فرهنگی در حوزه آموزش شهروندی پیگیری شود. وی با اشاره به اینکه شاخص‌های اقتصاد مقاومتی در بودجه سال آینده بارز است، گفت: بر این اساس کاهش ۱۲ درصدی هزینه‌های جاری در بودجه سال آینده لحاظ شده است . کلان‌شهر ۸/ ۱ میلیون نفری تبریز دارای ۱۰ منطقه شهرداری است.