وی با بیان اینکه کرمانشاه هم جزو استان‌هایی است که از این عدم توسعه‌یافتگی رنج می‌برد، افزود: اگر روی نقشه ایران دو خط موازی بکشیم تمام توسعه‌یافتگی‌ها در بخش میانی متمرکز شده و در شرق و غرب عقب‌افتادگی‌های تاریخی فراوان داریم. رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: باید با توجه به قابلیت‌هایی که در هر منطقه داریم این نگاه غیرمتوازن در کشور عوض شود که اتاق بازرگانی اقداماتی را در این خصوص در قالب «طرح توسعه منطقه‌ای» آغاز کرده است.

شافعی مشکل دیگر توسعه در کشور را عدم توجه به توسعه روستاها اعلام کرد و یادآور شد: توسعه اگر از روستا آغاز نشود نتایج مطلوبی نخواهد داشت و ما سال‌ها است که اصرار به حرکت در این راه اشتباه داریم. وی تخلیه روستاها، آسیب جدی به اقتصاد روستا و توسعه حاشیه‌نشینی شهرها را از پیامدهای عدم توجه به توسعه روستاها دانست.رئیس اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان کرد: مشکل دیگری که در کشور داریم این است که اکنون از نظر مسائل اقتصادی در شرایط غیرعادی قرار داریم اما تصمیم‌گیری‌ها، قوانین و مقررات ما مربوط به شرایط عادی است که در این وضعیت جواب نمی‌دهد.شافعی با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی و دستورالعمل‌های این دستگاه‌ها نیز باید برای شرایط غیرعادی فعلی باشد، گفت: متاسفانه بار این مشکل بر دوش فعالان اقتصادی افتاده است.رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه نیز از برنامه‌های اتاق بازرگانی کرمانشاه برای جذب سرمایه‌گذاران به استان خبر داد و گفت: متاسفانه جذب سرمایه‌گذاران به کرمانشاه ضعیف است.

کیوان کاشفی از قدمت ۹۷ ساله اتاق بازرگانی کرمانشاه یاد کرد که همواره در این سال‌ها در مسائل اقتصادی حضور قوی داشته است.وی با بیان اینکه کرمانشاه یکی از استان‌های پیشتاز در تجارت بوده، یادآوری کرد: اگرچه طی سال‌های اخیر به‌دلیل مشکلات عراق مقداری کاهش صادرات داشتیم اما در برخی سال‌ها میزان صادرات تا سه میلیارد دلار را هم ثبت کردیم.عضو هیات‌رئیسه اتاق بازرگانی ایران، کرمانشاه را از قطب‌های کشاورزی کشور برشمرد که در تولید برخی محصولات همچون نخود و دام زنده جایگاه اول کشور را دارد. کاشفی اظهار کرد: با اجرای طرح بزرگ گرمسیری، وضعیت کشاورزی در استان بسیار بهتر خواهد شد.وی با اشاره به حدود ۹۰۰ واحد صنعتی در کرمانشاه خاطرنشان کرد: از نظر صنعت در حد نرمال و جزو استان‌های میانه کشور هستیم.

به گفته این مسوول، سه واحد پتروشیمی و پتروشیمی چهارم که در آستانه تاسیس است، دو واحد سیمان، چهار واحد کاشی، سرامیک و محصولات بهداشتی و دو واحد بزرگ فولاد از مهم‌ترین صنایع کرمانشاه هستند. رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه، معدن و گردشگری را دو حوزه‌ دیگر دانست که به‌رغم همه ظرفیت‌ها در آن ضعیف عمل شده است و سرمایه‌گذاری چندانی در این بخش‌ها نداریم. کاشفی اظهار کرد: البته در یک برنامه پنج‌ساله بنا داریم در حوزه گردشگری به حلقه اول گردشگری کشور متصل شویم که نیاز به‌کار ویژه دارد. وی از چالش‌های مهم پیش روی کرمانشاه هم یاد کرد و بیکاری را مهم‌ترین آنها دانست که با تمام اقداماتی که برای کاهش بیکاری انجام شده هنوز خیلی به این مشکل غلبه نکرده‌ایم.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران نامناسب بودن فضای کسب و کار را نیز از دیگر مشکلات مهم کرمانشاه برشمرد و افزود: سایه سنگین دستگاه‌های نظارتی باعث می‌شود برخی مدیران دستگاه‌های اجرایی خیلی توان ریسک کردن برای حمایت از تولید را نداشته باشند.کاشفی از ضعف در جذب سرمایه‌گذار در استان هم یاد کرد و ادامه داد: اتاق بازرگانی کرمانشاه برنامه‌ای برای جذب سرمایه‌گذاران، دعوت از شرکت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری کشور و حتی سرمایه‌گذاران ایرانی خارج از کشور دارد که این مهم را باجدیت پیگیری می‌کنیم.وی کمبود نقدینگی و فشارهای مالیاتی را نیز از دیگر مشکلات پیش روی بخش خصوصی در کرمانشاه دانست.رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه در ادامه اشاره‌ای به منطقه ویژه اقتصادی زاگرس به‌عنوان اولین و تنها منطقه ویژه اقتصادی کاملا خصوصی کشور داشت و یادآوری کرد: متاسفانه این منطقه چندان از نظر امکانات و زیرساخت‌ها مورد حمایت دولت قرار نمی‌گیرد اما خود بخش خصوصی به‌خوبی پای کار است.

 کاشفی اظهار کرد: به علاوه به‌زودی عملیات اجرایی چهارمین پتروشیمی استان در این منطقه آغاز می‌شود و کرمانشاه پس از عسلویه تنها منطقه‌ای است که چهار پتروشیمی دارد.وی معتقد است عمده تمرکز در منطقه ویژه اقتصادی زاگرس بر صنایع پایین‌دستی پتروشیمی خواهد بود. رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه به وضعیت نمایشگاه جدید کرمانشاه هم اشاره کرد که ۶۲ هکتار زمین در بهترین منطقه کرمانشاه برای این منظور در نظر گرفته شده است.کاشفی اظهار امیدواری کرد: تا قبل از عید مناقصه فاز اول این نمایشگاه که سالن ۱۲ هزار متر مربعی است برگزار شود و افزود: متاسفانه به‌دلیل مشکل معارضی که این زمین داشت حدود دو سال در روند قضایی متوقف ماند.

وی گفت: به علاوه در تلاشیم کار ساختمان جدید اتاق بازرگانی نیز به‌زودی آغاز شود و بتوانیم این طرح را دو ساله تحویل دهیم.وی سپس به امضای تفاهم‌نامه برای ساخت ۵۰مدرسه روستایی در مناطق زلزله زده با همکاری اتاق بازرگانی ایران اشاره کرد و افزود: اعتبار بازسازی این مدارس با همکاری اتاق‌های بازرگانی سراسر ایران تامین می‌شود.رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه از کمک ۴۸میلیارد ریالی اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور به زلزله‌زدگان استان خصوصا در روزهای ابتدای زلزله یاد کرد که عمدتا کمک غیرنقدی بوده استنایب رئیس اتاق بازرگانی تهران معتقد است دولت باید شهرها و مناطق کمتر توسعه یافته کشور را ویژه ببیند و برای آنها استثناهایی قائل شود.علاء میرمحمد صادقی اظهار کرد: شهر‌های کشور به چند دسته تقسیم می‌شوند که برخی از شهرها همچون کرمانشاه هم دسترسی مناسبی به مرکز کشور و مسوولان کشوری ندارند و هم با مشکلات متعددی دست به گریبان هستند.