قدرت‌الله نوروزی با بیان اینکه نوشته‌های تعدادی از تابلوهای شهری که به زبان انگلیسی هستند، ایراد دارند، اظهار کرد: شهرداری اصفهان با ۱۴ شهر خارجی، خواهر خوانده است. شهرداری اصفهان می‌تواند به‌عنوان یکی از معاونت‌های مهم وزارت خارجه مطرح شود. امکانات موجود در اصفهان برای گردشگران خارجی مناسب نیست. حتی امکانات موجود پاسخگوی نیازهای مردم خودمان نیست.وی با بیان اینکه باید در کنار شهروندسازی، شهرسازی کنیم، افزود: شهرساز خوب را کسی می‌دانیم که در ساختن شهر، انسانیت انسان را در نظر بگیرد و به آن آسیبی نرساند، آنجا است که روانشناسی، جامعه‌شناسی و شهرسازی باید در کنار یکدیگر قرار گیرند.شهردار اصفهان ادامه داد: بخش عظیمی از ماموریت‌های شهرداری، در حوزه علوم انسانی است. شهرداری مرکزی است تا تمام رشته‌ها بتوانند در کنار هم برای مردم کار کنند و شهر بهتر از وضعیت کنونی شود.

نوروزی ادامه داد: یکی از شعارهای ما این بود که در پایان چهار سال دوره شهرداری، صد مدیر جوان تربیت کنیم، با این روندی که در پیش گرفته‌ایم، این عدد احتمالا بیشتر از ۲۰۰ مدیر جوان می‌شود. شعار دیگرمان این بود که در شهر اصفهان یک شهردار زن منصوب کنیم که در دو ماه گذشته، دو زن به‌عنوان شهردار یکی از مناطق و مدیرعامل یکی از سازمان‌های شهرداری منصوب شدند. این موضوع می‌تواند راه را برای زنان هموار کند، اگر چه با نقدهایی نیز همراه بوده است. وی افزود: اگر شایسته سالاری وجود داشته باشد، نباید به چند مدیر زن اکتفا کنیم و هر فردی که شایسته است باید در مسوولیت اجرایی حضور داشته باشد. شهردار اصفهان به مهاجران افغانی حاضر در اصفهان اشاره و اضافه کرد: با وضعیت بلاتکلیفی، نداشتن تابعیت، محرومیت از حقوقی که هر تبعه‌ای می‌تواند از آن برخوردار باشد، آشنا هستم و امیدوارم روزی تمام مهاجران افغانی شهروند تلقی شوند و بتوانند از امکانات شهروندی استفاده کنند.

نوروزی با اشاره به تفاوت حقوق بشر با حقوق شهروندی افزود: داشتن شناسنامه که هویت هر فردی است باید به‌عنوان یک حق بشری تلقی شود و نه یک حق شهروندی. منتها تا آنجا که در توان شهرداری باشد و قوانین و مقررات اجازه دهند از کمک به مهاجران خارجی دریغ نخواهیم کرد.شهردار اصفهان با بیان اینکه مدیریت همراه با امید، شادی و آرامش و آسایش خواسته همه جامعه است، گفت: دانشگاه همواره امیدوار و امید بخش حرکت می‌کرده و این خاصیت دانشجویان است. امیدوارم ما نیز بتوانیم در چنین فضایی و تحت تاثیر مطالبات بحق دانشجویان به نوعی اداره امور شهر را پیش ببریم که امید‌ها هیچ وقت به یأس و ناامیدی تبدیل نشود.

نوروزی اضافه کرد: اصفهان دارای یک خلاقیت ذاتی است و اگر بتوانیم با برنامه‌های درست این خلاقیت را شکوفا کنیم، می‌تواند در کشور اثرگذار باشد. هیچ کسی نسبت به این موضوع ابهامی ندارد که اصفهان می‌تواند به‌عنوان یک جهان‌شهر، اقتصاد کشور را متحول کند و روابط کشور را با دیگر کشورها به خوبی تنظیم کند.وی با بیان اینکه از ابتدا به دنبال توسعه مشارکت مردم در همه امور بودیم، افزود: سیاست ما این است که هزینه‌های مربوط به امور فرهنگی، بیشتر در مسیرهایی قرار گیرد که گرهی از گره‌های کور شهر را باز کند. شهرداری قرار نیست تمام ایده‌های موجود را خود به تنهایی اجرایی کند؛ گفته‌ایم که شهرداری به دنبال ایجاد زیرساخت است. بسیاری از زیرساخت‌ها برای بیشتر ایده‌های موجود آماده است.