بیژن عالی‌پور با اشاره به آتش‌سوزی چاه ۱۴۷ رگ سفید اظهار کرد: شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با همکاری شرکت ملی حفاری ایران در حال آماده سازی محل چاه‌ها، جاده‌های دسترسی و استخر آب هستند و کمتر از چهار روز بیش از۲۵۰ کیلومتر خط لوله آب از دو منطقه رودخانه زهره و امیدیه به سمت چاه ۱۴۷ کشیده شده است.وی افزود: با توجه به اینکه ساختار ساختمانی منطقه رگ سفید ساختاری پیچیده از گل و سنگ است، کار از طریق به‌کارگیری بلدوزر و بیل مکانیکی در حال انجام است و خوشبختانه استخر خوبی در محل آماده و اقدامات مناسبی در این استخر برای جلوگیری از هدر رفت آب انجام شده است.

 تجهیزات آسیب‌دیده در حال انتقال است

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با بیان اینکه چهار لوکیشن در منطقه در حال آماده‌سازی است، تصریح کرد: ساخت لوکیشن در حالت عادی بین ۶ تا ۹ ماه زمان نیاز دارد؛ اما خوشبختانه در کمتر از ۱۵ روز این لوکیشن‌ها در حال احداث هستند. بعد از آماده شدن محل چاه‌ها، دو دکل حفاری با ابعاد و حجمی کمتر از دکل‌های چینی به‌منظور خاموش کردن چاه ۱۴۷ رگ سفید در آن محل نصب خواهد شد.عالی‌پور اظهار کرد: علاوه‌بر احداث چاه‌های انحرافی، از ظرفیت استخر و پمپ‌های آتش‌نشانی نیز برای خاموش کردن آتش‌سوزی استفاده خواهد شد. اکنون تجهیزات آسیب‌دیده از روی چاه با همکاری شرکت ملی حفاری ایران به سختی در حال انتقال است تا برای استفاده از چاه انحرافی و استخر آب مشکلی ایجاد نشود. وی ادامه داد: تمام تجهیزات در منطقه کامل شده است و تمام نیروها به صورت ۲۴ ساعته مشغول کار هستند.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با بیان اینکه حدود ۶۱ درصد سازندگان، ۳۴ درصد تامین‌کنندگان و ۵ درصد از شرکت‌های خدماتی در نمایشگاه تخصصی ساخت داخل تجهیزات صنعت نفت حضور دارند، گفت: خوشبختانه با طرح‌هایی که از سوی وزیر نفت ابلاغ شده، نوسازی تاسیسات شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در دستور کار قرار دارد. عالی‌پور ادامه داد: نوسازی تاسیسات شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب که حدود ۳ میلیون بشکه نفت خام و با احتساب نفت و گاز مایع بیش از ۳ میلیون و ۱۷۰ هزار بشکه تولید دارد، عمدتا بر عهده صنعتگران داخلی است؛ زیرا نوسازی تاسیسات از سوی صنعتگران داخلی، اشتغال‌زایی را به دنبال دارد.

 توقف واردات کالای مشابه داخلی

وی با بیان اینکه واردات تجهیزاتی که صنعتگران داخلی تولید کنند، متوقف خواهد شد، گفت: به این منظور تاسیسات سرچاهی و خطوط از شرکت‌های صنعتی اطراف اهواز تامین می‌شود. خطوط لوله‌ موردنیاز شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب نیز از شرکت لوله‌سازی اهواز و سایر شرکت‌های لوله‌سازی داخلی تهیه می‌شود.مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب اظهار کرد: هدف شرکت ملی مناطق نفت‌خیز این است که همه تجهیزات و تاسیسات خطوط خود را از شرکت‌های تولید داخل تامین کند. پیش از انقلاب تجهیزات از خارج تامین می‌شد؛ اما خوشبختانه در سال‌های اخیر بسیاری از کالاها و تجهیزات صنعت نفت از داخل تامین و همکاری‌های بسیار خوبی با سازندگان داخلی ایجاد شده است.

 تامین ۴۱ درصد قطعات از خوزستانی‌ها

عالی‌پور اظهار کرد: ۴۱ درصد قطعات و تجهیزات مورد نیاز مناطق نفت‌خیز جنوب از سازندگان خوزستانی تامین می‌شوند و در مجموع ۸۰ درصد از تجهیزات مورد نیاز ساخت داخل کشور است.وی گفت: با ابلاغیه وزیر نفت در زمینه ۱۰گروه کالای اساسی، امیدواریم این کالاها نیز توسط سازندگان داخلی تولید شوند تا نیازی به وارد کردن تجهیزات و تاسیسات صنعت نفت وجود نداشته باشد. اکنون پمپ‌هایSRP، پمپ‌های فرآیندی، پمپ‌های نفت خام و کمپرسورهای C۱۶ بر خلاف گذشته در داخل کشور تولید می‌شوند.مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب افزود: اقلام ده‌گانه شامل شیر سرچاهی ساخت شرکت بهسازان جنوب، پمپ میله‌ای مکشی و سایر تجهیزات که ساخت آنها از سوی معاونت پژوهشی دانشگاه شهید چمران اهواز صورت گرفته است از تجهیزات مهم تولید داخل هستند.مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با بیان اینکه با توافق‌های وزیر نفت با سایر کشورها، خوشبختانه به‌رغم فرسوده بودن تاسیسات محدودیتی برای تولید وجود ندارد، اظهار کرد: با تلاش‌های صورت‌گرفته در شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب تاکنون هیچ‌گونه وقفه‌ای در تولید و صادرات و تامین خوراک پالایشگاه‌های کشور و پتروشیمی‌های استان به وجود نیامده است.

 فلرهای نفتی جمع می‌شود

عالی‌پور ادامه داد: با امضای تفاهم‌نامه با یک شرکت ایتالیایی، در آینده دیگر شاهد فلرهای شرکت ملی مناطق نفت‌خیز نخواهیم بود. پیش از این نیز با دو شرکت قراردادی به امضا رسید که گاز فلرهای میادین نفتی کرنج، پارسی، منصوری و مارون را به برق تولید کرده و گاز آنها را به شرکت گاز یا شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب ارسال کنند.وی گفت: اکنون به علت آنکه در اهواز ۲ و اهواز ۳، مقداری گاز سوزانده می‌شود، دو شرکت در حال کار هستند که تا چند ماه آینده دیگر شاهد فلرهای نفتی در اطراف اهواز نباشیم. همچنین با دستور وزیر نفت در اهواز و مارون هیچ نفتی در گودال سوزانده نمی‌شود و با دستگاه MOT فرآوری می‌شود.

 تحریم‌ها فرصت بود

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با بیان اینکه تحریم‌ها برای ما فرصت بود، اظهار کرد: سازندگان داخلی از فرصت تحریم استفاده کرده و به تولید خود شتاب دادند. پیش از تحریم حضور سازندگان تجهیزات داخلی استان خوزستان حدود ۲۳ درصد بود که اکنون این رقم در استان به ۴۱ درصد و در کشور به ۸۰درصد رسیده است.عالی‌پور گفت: در دوره تحریم بیش از ۳۰هزار مورد اقدامات مهندسی درون چاهی، بیش از ۶ هزار مورد تعمیرات اساسی تجهیزات، بیش از ۷۰۰ مورد تعمیرات اساسی ماشین‌آلات، توربین و کمپرسور، بیش از ۷ هزار مورد اصلاحیه فرآیندی، تایید بیش از ۵ هزار مورد اصلاحیه خطوط لوله و بیش از ۳۰ هزار خطوط لوله در ۵ شرکت بهره‌بردار مناطق نفت‌خیز انجام شد که همه این اقدامات موجب شد پس از رفع تحریم، تولید حداکثری را داشته باشیم.

 انعقاد اولین قرارداد توسعه تا ۵ ماه آینده

وی گفت: تا ۵ ماه آینده اولین قرارداد درخصوص طرح‌های مطالعاتی میادین نفتی انعقاد خواهد شد. با ۶۰ شرکت داخلی و خارجی همچون قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص)، ستاد اجرایی حضرت امام (ره)، مپنا و سایر شرکت‌ها مذاکرات داریم.  مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب تصریح کرد: طبق دستور وزیر نفت چند جلسه درباره ۱۱ مخزن که به صورت EPCF هستند، برگزار شد تا با انعقاد قرارداد با این شرکت‌ها بتوانیم با هزینه‌ای معادل ۳ میلیارد دلار، علاوه‌بر تولید موجود به میزان ۲۰۰ تا ۳۰۰هزار بشکه افزایش تولید داشته باشیم.